Lart

7 Përfitimet më të mëdha të Çajit të Gjelbër

Çaji i gjelbër është pije shumë e konsumuar në botë. Çaji i gjelbër konsiderohet si një ndër pijet më të shëndetshme. Ekzistojnë shumë përfitime shëndetësore të mundshme nga pirja e çajit të gjelbër.

Mirëpo, çfarë e bën pirjen e çajit të gjelbër të shëndetshëm?

Një kombinim i studimeve sugjeron se çaji i pijshëm mund të:

  • Ulë arteriosklerozës dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës
  • Ulë presionin e gjakut
  • Ulë nivelet e kolesterolit
  • Ulë inflamacionin në rastet e artritit
  • Përmirëson densitetin e kockave
  • Përmirëson kujtesën
  • Parandalon kancerin

qaji i gjelber

Ndër shumë përfitime të tjera të çajit të gjelbër, më poshtë janë disa nga përfitimet kryesore që lidhen me çajin e gjelbër:

Ndihmon në mbrojtjen e shëndetit të zemrës

Një numër i madh studimesh sugjerojnë se konsumi i flavan-3-olëve dhe antioksidantëve antokanidin (lloje të gjetura në çajin e gjelbër), janë të dobishme për shëndetin metabolik dhe kardiovaskular.

Kur është fjala për parandalimin e shumë faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës, të tilla si niveli i lartë i tensionit të gjakut ose nivelet e kolesterolit, disa studime tregojnë se çaji i gjelbër përmban 10 komponime beta-bllokuese, shtatë blloqe të kanalit të kalciumit dhe 16 komponime diuretike.

Mund të ndihmojë parandalimin e Alzheimerit ose humbjes së kujtesës

Çajrat pengojnë enzimat e njohura si BuChE dhe beta-sekretazë. Këto enzime gjenden në depozitat e proteinave të gjetura në tru të pacientëve me Alzheimer.

Pllakat e proteinave të lidhura me sëmundjen e Alzheimerit rrisin dëmtimin e qelizave të trurit dhe vdekjen për shkak të stresit oksidativ. Studiuesit zbuluan se Catechin (flavan-3-ol, një lloj fenoli natyral dhe antioksidant) i çajit të gjelbër reduktonin nivelin e dëmtimit të radikaleve të lira në trurin e minjve.

Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se antioksidantë flavonoide mund të mbrojnë trurin nga stresi oksidativ. Shkencëtarët sugjerojnë se një njeri duhet të pijë rreth tre litra lëngje të mbushura me 0.5 % të ‘catechins’ për të marrë efekte të ngjashme.

Megjithatë, për shkak se njerëzit konsumojnë antioksidantë të tjerë në formën e vitaminave dhe polifenoleve të bimëve, ka të ngjarë që një sasi shumë më e ulët të jetë e efektshme në mbrojtjen e kujtesës.

Ndihmon në mbrojtje të qelizave të trurit nga dëmtimet radikale të lira

Në vitin 2007, studiuesit zbuluan se ‘epicatechin flavonoid’, që gjendet në boronica, kakao, rrush dhe çaj, ka përmirësuar aftësinë e kujtesës në minj. Dukej se epikatekina nxiste rritjen e enëve të gjakut në tru.

Mund të ndihmojë parandalimin e diabetit ose rezistencës ndaj insulinës

Disa studime tregojnë se flavan-3-ola ​​dhe antocianina e gjetur në çaj të gjelbër mund të përmirësojë kontrollin glikemik dhe të ndihmojë në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Për shkak të aftësive anti-inflamatore, çaji i gjelbër besohet të jetë i dobishëm për ata që janë në rrezik ose diagnostikohen me diabet të tipit 2.

7 Përfitimet më të mëdha të Çajit të Gjelbër

Promovon shëndetin e kockave

Kur qelizat e kockave të minjve u ekspozuan ndaj çajit të gjelbër, EGC në veçanti stimuloi një enzimë që promovon rritjen e kockave me 79 përqind. Çaji i gjelbër gjithashtu rrit mineralizimin kockave dhe dobëson aktivitetin e qelizave që reabsorbon kockat në vend se ti formojë atë.

Parandalon Sëmundjen e Syve dhe Mbron Vizionin

Një studim i botuar në ‘Journal of Agricultural and Food Chemistry’ ka hetuar efektet e ‘catechins’ në sëmundjet e syve dhe ka gjetur se konsumimi i më shumë ‘catechins’ mund të ndihmojë në mbrojtjen e syve nga dëmtimi oksidativ dhe humbja e shikimit.

Shkencëtarët e përfshirë në studim kanë gjetur dëshmi që ‘catechins’ mund të kalojnë nga sistemi tretës i brejtësve në indet e syve të tyre dhe të zvogëlojnë stresin oksidativ deri në 20 orë pas gëlltitjes.

Mund të zvogëlojë oreksin tuaj

Çaji i gjelbër me të vërtetë djeg dhjamin dhe pirja e çajit të gjelbër ju ndihmon të humbni më shumë peshë. Sipas disa gjetjeve, konsumimi i antioksidantëve që gjendet në çaj të gjelbër, sidomos ‘catechins’ dhe përbërja e quajtur ‘EGCG’, mund të nxisin shëndetin metabolik dhe në mënyrë modeste të parandalojnë shtimin e peshës.

Në përgjithësi, efektet e EGCG mbesin disi të diskutueshme; disa studime kanë gjetur vetëm efekte modeste në metabolizëm, ndërsa të tjerë kanë gjetur se konsumimi i EGCG nuk bën asgjë të rëndësishme për të përmirësuar peshën e trupit.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com