Lart

9 Përfitimet Ushqyese të Qumështit të Arrave të Kokosit

Pse është kokosi i mirë për shëndetin tuaj, pavarësisht se është i lartë në yndyrë? Arrat e kokosit janë një nga burimet më të mira të acidit laurik. Rreth 50 për qind e yndyrës në arrat e kokosit është acid laurik.

Ky lloj yndyre ka aktivitete antibakteriale dhe antivirale. Sipas studimeve të fundit, acidi laurik është një lloj mbrojtës i acidit yndyror që nuk ka qenë i lidhur me ndryshimet negative në nivelet e kolesterolit dhe madje duket se mbështet shëndetin e zemrës.

Për shembull, kur 60 vullnetarëve të shëndetshëm iu dha qull i qumështit të kokosit për pesë ditë në javë për tetë javë, studiuesit zbuluan se niveli i tyre i ulët i lipoproteinës së densitetit (LDL) është zvogëluar, ndërsa nivelet e tyre të lipoproteinës (HDL) të “mirë” të dendësisë së lartë janë rritur ndjeshëm.

Ata arritën në përfundim se “yndyra e kokosit në formën e qumështit të kokosit nuk shkakton një efekt të dëmshëm në profilin e lipideve në popullatën e përgjithshme, dhe në fakt është e dobishme për shkak të uljes së LDL dhe rritjes së kolesterolit të HDL”.

Për shkak se  përmbajnë minerale të rëndësishme për qarkullimin dhe kontrollin e qarkullimit të gjakut, qumështi i kokosit është gjithashtu i dobishëm për uljen e presionit të gjakut dhe mbajtjen e enëve të gjakut fleksibël, elastike dhe pa rritje të pllakave.

Për shembull, magnezi mund të ndihmojë në luftimin e ankthit, stresit dhe tensionit të muskujve. Gjithashtu ndihmon qarkullimin dhe mban muskujt të relaksuar. Këto janë të gjitha të rëndësishme për parandalimin e sulmeve në zemër.

Përfitimet Qumështit Kokosit

Ndërton muskujt dhe ndihmon për të humbur peshë

A mundet qumështi i kokosit t’ju bëjë të shtoni peshë? Studimet zbulojnë se acidet yndyrore të triglicerideve të mesme (MCT) që gjenden në ushqerjen e qumështit të kokosit, në të vërtetë ndihmojnë në rritjen e shpenzimeve të energjisë dhe madje edhe në rritjen e performancës fizike.

Pas stërvitjes, muskujt gjithashtu kanë nevojë për shumë lëndë ushqyese – duke përfshirë elektrolite si magnez dhe kalium që gjenden në ushqyerjen e qumështit të kokosit – për të riparuar indet e thyera dhe për t’u bërë  përsëri më të fortë.

Për shkak se qumështi i kokosit është i lartë në yndyrna të shëndetshme, ajo gjithashtu ndihmon të mbusheni më shpejt dhe të parandaloni ngrënjen gjatë gjithë ditës. Këto pengojnë përpjekjet tuaja për të përmirësuar përbërjen tuaj të trupit.

Me këtë të thënë, sigurisht që është e mundur të mbi konsumohet çdo ushqim apo pije, madje edhe ato të shëndetshme. Mbingarkimi mund të shkaktojë shtim të peshës nëse vazhdimisht konsumoni më shumë kalori sesa keni nevojë.

 

Ofron elektrolite dhe parandalon lodhjen

A është qumështi i kokosit i mirë për ju nëse kohët e fundit keni qenë i sëmurë? Megjithëse uji i kokosit është një burim i lartë i elektroliteve, qumështi i kokosit gjithashtu siguron minerale të rëndësishme si kaliumi dhe magnezi që janë të nevojshme për të mbajtur vëllimin e gjakut, rregullojnë shëndetin e zemrës dhe parandalojnë dehidratim ose diarre.

Sidomos në mot të nxehtë, duke ndjekur stërvitjen ose pasi që keni qenë i sëmurë, elektrolitët ndihmojnë në parandalimin e lodhjes, goditjeve të nxehtësisë, problemeve të zemrës, dhimbjeve të muskujve ose dhimbjeve të ngushta dhe imunitetit të ulët.

Qumështi i kokosit përmban gjithashtu llojet e MCTs që përdoren lehtë nga truri juaj për energji, pa pasur madje nevojë të përpunohen përmes traktit tuaj të tretjes me acide biliare si disa yndyrna të tjera.

Qumështi i kokosit është një “ushqim i trurit” i madh, sepse kaloritë e qumështit të kokosit sigurojnë një burim të shpejtë dhe efikas të energjisë për trurin. Truri në të vërtetë përbëhet kryesisht nga yndyra dhe mbështetet në një rrymë të qëndrueshme që ajo të funksionojë siç duhet.

 

Ndihmon të humbni peshë

A është i mirë kokosi për humbje peshe? Sipas një studimi të bërë nga Shkolla e Dietologjisë dhe Ushqimit të Njeriut në Universitetin McGill:

Konsumi i një diete të pasur në MCTs rezulton në humbje më të madhe të yndyrës (indit dhjamor) në krahasim me acidet yndyrore, ndoshta për shkak të rritjes së shpenzimeve të energjisë dhe oksidimit të yndyrës vërejtur me marrjen e MCT. MCT mund të konsiderohen si agjentë që ndihmonë në parandalimin e obezitetit ose potencialisht të stimulojnë humbjen e peshës.

Si një ushqim i lartë në MCTs, qumështi i kokosit mund të jetë një ushqim shumë i mbushur me yndyrë. Yndyrërat janë pjesë e një “diete të ekuilibruar”. Ata sigurojnë ndjenjën e të qenit të mbushur dhe të kënaqur. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e ngrënies, dëshirë e fortë për të ngrënë dhe shtimit në peshë.

Sigurisht, kontrolli i pjesës është i rëndësishëm duke marrë parasysh numrin e kalorive të qumështit të kokosit, por si pjesë e një diete të shëndetshme, ajo siguron acide yndyrore të nevojshme përveç mineraleve të tjera që mbështesin humbjen e peshës dhe detoksifikimin.

Qumështi i kokosit gjithashtu hidraton dhe ndihmon organet ndihmëse të tretjes, si mëlçia dhe veshkat, të funksionojnë siç duhet. Kjo ndihmon metabolizimin e yndyrës dhe heqjen e mbeturinave nga trupi.

 

Përmirëson tretjen dhe lehtëson kapsllëkun

Një trakt digjestiv i mirë hidratuar është i rëndësishëm për parandalimin ose trajtimin e kapsllëkut. A është qumësht i kokosit i mirë për ju nëse keni ndjeshmëri ndaj shumicës së qumështave të tjera?

Qumështi i kokosit është krejtësisht i lirë nga produktet e qumështit dhe ka më pak gjasa të shkaktojë dispepsi se qumështi i rregullt, i cili mund të shkaktojë intolerancë ndaj laktozës.

Gjithashtu ushqen rreshtimin e tretjes për shkak të elektroliteve dhe yndyrave të shëndosha, duke përmirësuar shëndetin e zorrëve dhe parandalimin e kushteve si IBS.

 

Menaxhon sheqerin në gjak dhe kontrollon diabetin

Përmbajtja e yndyrës së qumështit të kokosit mund të ndihmojë në ngadalësimin e nivelit të sheqerit në gjak. Kjo çon në kontroll më të mirë të niveleve të insulinës dhe parandalon një “sheqer të lartë” ose, më keq, gjendje si diabeti.

Kjo është një arsye pse qumështi i kokosit është veçanërisht i mirë për t’u shtuar recetave të ëmbla, si deserteve. MCTs qumësht kokosit janë gjithashtu një burim i preferuar i energjisë për trupin në vend të sheqerit.

9 Përfitimet Ushqyese të Qumështit të Arrave të Kokosit

Ndihmon në parandalimin e anemisë

Megjithëse përmbajtja e hekurit në qumështin e kokosit nuk është shumë e lartë në krahasim me ushqimet si mishi i ushqyer me bar apo mishi i organeve, ajo ende siguron një burim të mirë të hekurit të bazuar në bimë që mund të kontribojnë në një dietë të mjaftueshme në parandalimin e anemisë.

Ngrënja e një shumëllojshmërie ushqimesh që furnizojnë hekur (si bishtajore, thjerrëzat, spinaqi, arra dhe farat, perimet dhe produktet e kokosit) është një mënyrë që të gjithë, mishgrënësit dhe vegjetarianët mund të parandalojnë anemi të mungesës së hekurit.

 

Parandalon inflamimin e përbashkët dhe artritin

Studimet sugjerojnë që MCT të qumështit të kokosit kanë disa efekte anti-plakje dhe mund të ndihmojnë inflamimin e ulët. Inflamacioni shoqërohet me kushte të dhimbshme si artriti dhe dhimbje të përgjithshme ose të muskujve dhe dhimbje. Qumështi i kokosit në vend të sheqerit të rafinuar sidomos është i dobishëm për njerëzit me artrit (ose kushte të tjera autoimune) sepse sheqeri është pro-inflamator dhe i lidhur me imunitet të ulët, dhimbje dhe ënjtje të përkeqësuar.

 

Parandalon Ulcerat

Një përfitim tjetër ushqyes i  qumështit të kokosit që mund të të befasojë? Studiuesit zbuluan se qumështi i kokosit mund të ndihmojë në reduktimin e shfaqjes së ulcerave edhe më mirë se uji i kokosit.

Kur minjëve me ulcerë iu dhanë qumësht kokosi, ata përjetuan një reduktim të madhësisë së ulçerave prej rreth 56 përqind. Studimi zbuloi se qumështi i kokosit kishte efekte mbrojtëse në mukozën e stomakut të ulceruar që mund të çojë në ulcerat e dhimbshme.

 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com