Lart

6 ilaçe Natyrale për Shërim të Menjëhershëm të Kokëdhimbjes

Për fat të mirë ka disa mjete natyrore që mund të ju tregojnë se si të largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe. Provoni disa nga këto mënyra natyrore për të luftuar dhimbjen e kokës.

Magnezi

Magnezi është një nga mjetet më të suksesshme ndaj dhimbjes së kokës, para së gjithash, sepse është shumë më i sigurtë sesa të marrësh një ilaç kundër dhimbjeve.

 

Njerëzit që vuajnë nga dhimbjet e rënda të kokës, si migrena, shpesh kanë nivele të ulëta të magnezit dhe disa studime sugjerojnë se magnezi mund të zvogëlojë frekuencën e sulmeve të migrenës tek njerëzit me nivele të ulëta. Ata të prirur për sasi të ulët të magnezit përfshijnë njerëz me diabet, sëmundje të zemrës, alkoolizëm, si dhe ata që marrin diuretikë për presion të gjakut.

 

Magnezi mund të parandalojë valën e sinjalizimit të trurit, që quhet depresioni i përhapjes së korteksit, i cili prodhon ndryshimet vizuale dhe ndijore që janë të zakonshme kur përjeton dhimbje koke, veçanërisht migrenë.  Magnezi mund të bllokojë kimikatet që transmetojnë dhimbje në tru, dhe mund të përmirësojë funksionimin e trombociteve, gjë që do të ndihmojë trupin tuaj të reagojë ndaj lëndimeve dhe të parandalojë gjakderdhjen.


Duke marrë 200-600 mg magnez në ditë mund të zvogëlojë frekuencën e sulmeve të dhimbjes së kokës. Si magnezi oral ashtu dhe ai intravenoz janë gjerësisht të disponueshëm, jashtëzakonisht të sigurta dhe të lira. Magnezi mund të përdoret në mënyrë të sigurtë nga gratë që janë shtatzënë. Efekti anësor më i shpeshtë i magnezit është diarrea, por ulja e dozës ose marrja e tij më rrallë mund ta eliminojë këtë çështje.

 

Për të rritur konsumimin tuaj të përditshëm të magnezit, hani më shumë fibra. Burimet dietike të magnezit përfshijnë fasulet, drithërat, farat, arrat dhe perimet si brokoli, kungulli dhe zarzavatet me gjethe. Produktet e qumështit, mishi, çokollata dhe kafeja gjithashtu përmbajnë nivele të përshtatshme të magnezit.

kokedhimbje

 

Dieta pa gluten

Kur njerëzit me ndjeshmëri ndaj glutenit hanë ushqime që përmbajnë gluten, mund të çojë në dhimbje koke. Sipas Fondacionit Kombëtar për Sensibilizimin ndaj Celiakisë, pacientët të cilët kanë sëmundjen e celiakisë të padiagnoztifikuar dhe dhimbje koke të migrenës shpesh shohin ose zgjidhjen e plotë të dhimbjeve të kokës së migrenës, ose një reduktim të ndjeshëm në frekuencën dhe forcën e simptomave pas braktisjes së glutenit.

 

Ju mund të mos keni sëmundje e celiakisë, por ndjeshmëria ndaj glutenit ju jep dhimbje koke. Nëse ky është rasti, ju nuk duhet të hiqni plotësisht glutenin – në vend të kësaj, përpiquni të zvogëloni marrjen tuaj të përditshme.

 

Filloni këtë ilaç të dhimbjes së kokës duke eliminuar glutenin për tre javë, pastaj futni ngadalë ushqime që përmbajnë gluten. Kushtojini vëmendje mënyrës se si ndjeheni kur shtoni më shumë gluten në dietën tuaj dhe gjeni ekuilibrin tuaj të lumtur. Duke dëgjuar trupin tuaj ju do të gjeni se cilat nga grupet e ushqimit ju mund të hani pa shkaktuar simptoma.

 

Vaji esencial i mentes dhe lavandës

Efektet qetësuese dhe mpirëse të të dy vajrave të mentes dhe lavandës i bëjnë ato mjete të përsosura për lehtësimin e dhimbjes së kokës.

Vaji i mentes gjeneron një efekt të qëndrueshëm të ftohjes në lëkurë. Hulumtimet tregojnë se vaji i mentes stimulon një rritje të konsiderueshme në rrjedhjen e gjakut të lëkurës në ballë dhe zbut kontraktimet e muskujve. Një studim tregoi se ky vaj, në kombinim me etanolin, redukton ndjeshmërinë e dhimbjes së kokës.

Vaji i lavandës është përdorur zakonisht si një stabilizues humori dhe qetësues. Hulumtimet kanë treguar se përdorimi i vajit të lavandës është një trajtim i sigurt dhe efektiv i dhimbjeve të kokës së migrenës.

Një studim i kryer në vitin 2012 matë rezultatet e thithjes së vajit të livandës për 15 minuta. 47 pjesëmarrësve iu kërkua të regjistrojnë efektet çdo gjysmë ore, për dy orë. Nga 129 sulme dhimbje koke, 92 i janë përgjigjur ilaçit të vajit të lavandës.

Po, vajrat esenciale për dhimbje koke janë mjete shumë efektive, prandaj përfitoni nga përfitimet e tyre duke vendosur disa pika vaj menteje ose lavande në duart tuaja dhe duke fërkuar përzierjen në balli, tëmtha dhe në qafën tuaj. Nëse aroma është shumë e fortë për ju, ose nëse menta është tepër e ftohtë, hollojeni atë duke përzier vajrat esenciale me vaj bajame, vaj të farave të rrushit ose kokosit.

 

Duke shtuar vajin e kokosit, ju mund të përfitoni nga përfitimet e tij të mrekullueshme shëndetësore – si balancim të hormoneve, hidratim të lëkurës dhe zvogëlim të rrudhave.

Kujdesi ndaj shtyllës kurrizore dhe qëndrimi i trupit

Një nga gjërat më të mira në lidhje me kujdesin kiropraktik është se kjo është një metodë pa ilaçe dhe pa kirurgji për shërim të natyrshëm. Fizioterapeuti mund të zvogëlojë stresin oksidativ në trup, ashtu si një antioksidant.

 

Stresi oksidues është dëmi që ndodh kur radikalët e lirë  tejkalojnë sasinë e antioksidantëve në trup. Stresi oksidues dëmton të gjithë komponentët e qelizave trupore: proteinat, lipidet dhe ADN-në.

 

Disa studime klinike tregojnë se terapia e manipulimit të kurrizit mund të ndihmojë në trajtimin e dhimbjeve të kokës. Në një studim të tillë, 22 për qind e atyre që morën manipulime kiropraktike raportuan më shumë se një ulje prej 90% të dhimbjeve të kokës; Ndërkohë, 49% kanë raportuar se intensiteti i dhimbjes së kokës është ulur ndjeshëm pas marrjes së trajtimit kiropraktik.

 

Rregullimet kiropraktike ose manipulimi kurrizor ndihmon për të lehtësuar stresin e sistemit tuaj. Studimet sugjerojnë se manipulimi kiropraktik zvogëlon tensionin dhe dhimbjen e kokës nga migrena.

 

Kolegji Përkujtues Kanadez i Kiropaktikës kreu një studim që përfshinte 729 subjekte, prej të cilëve 613 kanë marrë kujdesin kiropraktik dhe rezultatet e tyre shkonin nga të mira në të shkëlqyera, duke treguar se është një ilaç pozitiv dhe i dobishëm i dhimbjeve të kokës.

6 ilaçe Natyrale për Shërim të Menjëhershëm të KokëdhimbjesVitaminat B- kompleks

Shumë vitamina B përfshihen në formimin e neurotransmetuesve, siç është serotonini, i cili mund të jetë i mangët tek njerëzit që vuajnë nga migrena.

 

Një vitaminë B-kompleks përfshin një grup prej tetë vitaminash të tretshme në ujë: tiamina, riboflavina, niacini, vitamina B6, acidi folik, vitamina B12, biotina dhe acidi pantotenik. Së bashku, këto vitamina përmirësojnë qelizat e trurit, qarkullimin, funksionimin imun dhe shëndetin kardiovaskular.

 

B vitaminat janë të tretshëm në ujë, kështu që mbidoza e tyre është e rrallë. Nëse ka shumë sasi të tyre në sistemin tuaj, ajo do të largohet me anë të urinës. Studimet tregojnë se ndërsa vitamina B2 mund të zvogëlojë frekuencën dhe kohëzgjatjen e migrenës, vitamina B3 zbut dhimbjet e enëve vaskulare duke hapur enët e gjakut për të rritur rrjedhjen e gjakut.

Provoni të merrni një vitaminë B komplekse në ditë, pasi përfitimet shkojnë përtej lehtësimit të dhimbjeve të kokës.

 

Një studim interesant mbi gjendjen shpirtërore dhe tendosjen psikologjike të lidhur me stresin kronik të punës mati efektivitetin e një administrimi tre mujor të dy formave të kompleksit të vitaminës B me dozë të lartë. 60 pjesëmarrës ishin përfshirë në provën që vlerësoi personalitetin e tyre, kërkesat e punës, humorin, ankthin dhe tendosjen.

 

Grupet e trajtimit me kompleks të vitaminës B dolën dukshëm më mirë se grupi i kontrollit, duke raportuar nivele të konsiderueshme më të ulëta të “tendosjes personale”, si dhe një “reduktim në konfuzion dhe humor depresiv/brengosës”, pas 12 javësh. Rezultati sugjeroi që vitaminat  e kompleksit B janë një trajtim me kosto efektive për gjendjen shpirtërore dhe psikologjike të stresit në punë.

 

Qëndroni të hidratuar

Efektet dehidratuese të kafesë, pijeve me sheqer dhe alkoolit me siguri mund të na lënë me një dhimbje vrasëse koke. Ky ilaç i thjeshtë (dhe i lirë) do t’ju bëjë të ndiheni të plotë, të aktivizuar dhe pa dhimbje koke.

 

Ju gjithashtu mund ta shuani etjen tuaj dhe të qëndroni të hidratuar me fruta dhe perime – disa madje kanë përmbajtje të ujit mbi 90%.

Provoni të shtoni këto fruta dhe perime ushqyese në dietën tuaj në mënyrë që të qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës:

 • kastravecë
 • selino
 • rrepka
 • speca jeshile
 • lakër
 • kungull i njomë
 • lulelakër
 • patëllxhan
 • spinaq
 • shalqi
 • luleshtrydhe
 • grejpfrut
 • pjepër
 • portokall

 

Një studim i kryer në Spitalin Kombëtar për Neurologji dhe Neurokirurgjinë arrin në përfundimin se ekziston me të vërtetë një dhimbje koke e shkaktuar nga mungesa e ujit.

 

Studimi vëren se ndërsa privimi i ujit është i zakonshëm dhe i njohur nga publiku, nuk është përshkruar në literaturën mjekësore. Hulumtimi tregon se dhimbjet e kokës nga mungesa e ujit përfshijnë përqendrim të dobësuar dhe nervozizëm, gjithashtu!

 

Pra, nëse ndjeni se po fillon dhimbja e kokës, merrni parasysh pirjen e ujit.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com