Lart

7 Pijet Më të Mira për Dehidratim

Po kërkoni për pijen më të mirë për të luftuar dehidratimin? Rezulton se ka mjaft opsione kur bëhet fjalë për mbushjen e trupit tuaj me ujë dhe elektrolite. Nëse jeni duke kërkuar për rimbushje pas stërvitjes ose duke u përpjekur për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar gjatë një periudhe të gripit, këto opsione do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë.

7 Pijet Më të Mira për Dehidratim

Uji

Siç mund ta imagjinoni, uji është një nga pijet më të mira për të luftuar dehidratimin. Pirja e ujit gjatë stërvitjes tuaj ndihmon në zëvendësimin e ujit që po humbni duke djersitur. Është gjithashtu çelësi për të pirë kur nuk ndiheni mirë. Dhe, pavarësisht se ku je ose çfarë po bën, mund të gjesh një gotë ujë.

Ujë i mbushur me elektrolite

Çfarë është madje edhe më i mirë se uji? Uji me elektrolite. Kur jeni i dehidratuar, ju jeni I zbrasur nga elektrolitet që i ndihmojnë  veshkët tuaja të funksionojnë – pijet si Smartëater dhe uji Alkaline Plus Elektrolite i Tader Joe’s mund të ju shpëtojnë dhe të menjanojnë dhimbjen e kokës dhe probleme të tjera të bura të lidhura me dehidratimin.

Pedialyte

Pedialyte është një formulë e avancuar hidratuese mjekësore që përmban elektrolite kyçe kalium, natrium dhe. I mirë për fëmijë dhe të rritur, Pedialyte ju qon në rrugën e shpejtë për tu ndjerë më mirë, sidomos kur jeni të sëmurë me dhimbje stomaku ose sëmundje të tjera.

Gatorade

Një e preferuar e atletëve dhe luftëtarëve të stërvitjeve, Gatorade është e mbushur plot me elektrolite por është gjithashtu e lartë në sheqer. Sheqeri, në këtë rast, nuk është aspak i keq: në të vërtetë ndihmon trupin tuaj të përthithë elektrolitët në mënyrë më efikase. Plus, Gatorade ka një mundësi me më pak kalori dhe sheqer të quajtur G2 për ata që shikojnë konsumimin e tyre të sheqerit.

Pijet e pasura me elektolite të bëra në shtëpi

Me përbërësit e duhur, mund të bëni pijen tuaj me elektrolite. Çelësi është të përfshini sheqerin, kripën dhe shumë ujë. Ky recetë i kësaj pije elektrolite të shijshme limoni-xhenxhefili ka nevojë për xhenxhefil, limon, lëng limoni të athet, agave, kripë deti dhe ujë mineral.

Shalqiri

Nuk është një pije, por shalqiri është 92% ujë. Çdo herë që hani shalqi, ju jeni duke marrë ujë dhe një dozë të rëndë të vitaminës A, vitaminës C dhe elektroliteve.

 

Ujë kokosi

Uji kokosit është version natyral i pijeve sportive. Ajo përmban pesë elektrolite kryesore: kalium, magnez, kalcium, fosfor dhe natrium. Ashtu si një pije sportive, uji i kokosit gjithashtu ka sheqer. Cili është ndryshimi, atëherë? Një pije sportive e blerë nga dyqani ka deri në katër herë më shumë sasi të natriumit se uji i kokosit, por gjithashtu mbron shurupin e misrit të fruktozës në vend të glukozës natyrale dhe fruktozës.

7 Pijet Më të Mira për Dehidratim

Çfarë duhet të shmangni kur jeni i dehidratuar

Në anën tjetër të spektrit ju do të gjeni pije që në fakt mund t’ju bëjnë më të dehidratuar. Që do të thotë, pije me kafeinë ose alkool. Shmangni kërkimet për kafe, çaj dhe pije të gazuara, pa marrë parasysh sa duken freskuese. Sa i përket pijeve alkoolike, mbani në mend këtë: sa më i lartë përqendrimi i alkoolit, aq më dehidratuese pija- prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të pini ujë së bashku me koktejet tuaj!

Simptomat e dehidrimit

Nuk jeni i sigurt nëse jeni i dehidratuar? Përveç etjes, këto janë simptomat treguese të dehidrimit:

  • Marramendje
  • Dhimbje koke
  • Lodhje
  • Gojë e thate
  • Nervozizëm
  • Kapsllëk
  • Urinë me ngjyrë të errët
  • Lëkurë të thatë

 

Dehidrimi mund të jetë i lidhur me sëmundjet, për shkak të vjelljes dhe diarresë të shkaktuar nga një grip stomaku dhe helmimi me ushqim. Dehidrimi mund të shkaktohet edhe nga stërvitja, nxehtësia ose udhëtimi. Herën tjetër që ndjeheni i dehidruar, kapni ndonjë nga pijet e mësipërme për ta kthyer trupin në ekuilibër!

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com