Lart

Detoksifikoni Mëlçinë: Provoni Pastrimin 5 hapësh të Mëlçisë

Ndiqni këta 5 hapa për të ndihmuar në rritjen e shëndetit dhe vitalitetit tuaj:

  • Hiqni ushqimet toksike nga dietë juaj.
  • Pini lëng perimesh të papërpunuara.
  • Hani ushqime të pasura me kalium.
  • Bëni një klizmë kafeje.
  • Merrni qumështin e lulegjembës, luleradhin dhe shtojca të shafranit të Indisë.

Hiqni ushqimet toksike nga ushqimi juaj

Nëse jeni duke ngrënë një dietë me ushqime të përpunuara, ju jeni duke e vënë shëndetin e mëlçisë tuaj në rrezik, pasi këto ushqime në thelb punojnë kundër shëndetit të mëlçisë. Vajrat e hidrogjenizuara, sheqeri i rafinuar, ushqimet e zakonshme dhe mishi i drekës janë shumë të rrezikshëm për sistemin tuaj.

 

Vajrat e hidrogjenizuara, të njohura edhe si “yndyrna trans”, kanë nivele më të larta të yndyrës së ngopur. Struktura kimike e vajit ndryshohet për të rritur jetëgjatësinë. Konsumi i trans-yndyrërave në mënyrë dramatike rrit rrezikun për sëmundjet e zemrës me 25 për qind ose më shumë. Përveç kësaj, besohet se yndyrnat trans shkaktojnë probleme me sistemin tonë imunitar dhe mund të çojë në inflamacion në të gjithë trupin.

 

Nitratet dhe nitritet e shtuara, që zakonisht gjenden në ushqime të lehta, ushqime të shpejta dhe mish dreke, kanë treguar lidhshmëri me gjendje serioze shëndetësore. Këto kimikate përdoren për të ruajtur ushqimet, për t’i bërë ato të qëndrojnë më të gjatë, për të penguar rritjen e baktereve dhe për të ruajtur ngjyrën. Zëvendësoni këto ushqime menjëherë me ushqime të shëndetshmë për mëlçinë. Ushqimet e shëndetshme kanë shije të shkëlqyeshme dhe, me pak kreativitet, ju mund të krijoni ushqime të shëndetshme për familjen tuaj që do të mbështesin shëndetin e mëlçisë.

 

Gatuani gjoks pule dhe gjoks gjeldeti organik për të zëvendësuar mishrat ftohta për dreka të shpejta dhe për ushqimeve pas shkollës. Zëvedësoni patatet e skuqura dhe grimtësirat e tjera të përpunuara me fruta të freskëta, shkopinj karrotash, arra dhe copa granolash.

 

Për një alternativë të shëndetshme (dhe të shijshme) për makarona me kaçkavall, provoni shpageta me djath në kungull me rrush të thatë dhe arra. Kungulli me shpageta është i ulët në kalori, i ulët në yndyrë të ngopur dhe konsiderohet si një burim i mirë i niacinës, vitaminës B6, manganit, acid pantotenik dhe është i pasur me kalium. Arrat janë të mbushura me acide yndyrore omega-3 dhe përmbajnë antioksidantë për të rritur shëndetin kardiovaskular.

 

Përveç të ngrënit një dietë të shëndetshme, është e rëndësishme që të jeni të sigurtë se enzimat tuaja të tretjes funksionojnë siç duhet. Problemet me enzimat e mëlçisë mund të kontribuojnë gjithashtu në sëmundjen e mëlçisë dhe mund të jenë të lidhura me sëmundje të tjera të tretjes si sëmundja e Crohn.

lengje te perpunuara

Pini lëngje perimesh të papërpunuara

Mund të jetë pothuajse e pamundur të hani të gjitha perimet e papërpunuara që ju nevojiten për të bërë pastrimin e mëlçisë efektivisht. Megjithatë, duke i bërë lëng një shumëllojshmëri të perimeve të papërpunuara, ju mund të merrni me lehtësi 4-5 porcione të perimeve të freskëta organike që ju nevojiten.

 

Edhe perimet që nuk janë të preferuarat tuaja mund të maskohen dhe të shijohen në një lëng të freskët të perimeve! Me funksion të dëmtuar të mëlçisë, lëngëzimi i perimeve ka edhe dobinë e shtuar për të bërë perimet më të lehta për t’u tretur dhe janë më lehtë në dispozicion për thithje.

 

Perimet ideale për pastrimin e mëlçisë përfshijnë lakrën, lulelakrën, dhe lakrën e brukselit. Ndërkohë që kombinimi nuk mund të tingëllojë shumë i kënaqshëm, ju mund të shtoni perime të tjera që ju pëlqejnë në përzierje duke përfshirë karrota, kastravec, panxhar dhe perime të tjera të gjelbra.

 

Të gjitha këto perime ndihmojnë në reduktimin e niveleve të acidit në trup, duke ndihmuar në krijimin e një balance më miqësore të pH-së. Eksperimentoni me kombinimet tuaja të preferuara të aromave; ju mund të shtoni erëza të freskëta duke përfshirë majdanoz, nenexhik dhe të tjera për ti bërë lëngjet më të këndshme.

 

Karrota të freskëta dhe organike janë thelbësore për çdo pastrim të mëlçisë. Në mëlçi, beta karoteni konvertohet në vitaminë A për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trupi duke reduktuar yndyrën në mëlçi.

 

Përmbajtja e lartë e fibrave ndihmon në mbështetjen e një traki të shëndetshëm të tretjes, duke shpejtuar eliminimin e toksinave nga trupi juaj. Rrënja e xhenxhefilit ndihmon për të zbutur traktin e tretjes, për të zvogëluar gazin e zorrëve dhe ka komponime të forta kundër inflamacionit.

 

Portokallet e freskëta në këtë recetë jo vetëm që shtojnë ëmbëlsi, por shtojnë edhe vitaminë C të rëndësishme, vitaminë A dhe vitaminë B6 shtesë.

Hani ushqime të pasura me kalium

A jeni duke marrë 4.700 miligram kalium të rekomanduar në ditë? Shanset janë që jo. Ushqimet e pasura me kalium ndihmojnë në uljen e presionit sistolik të gjaku, ulin kolesterolin dhe mbështet shëndetin e sistemit kardivaksular, përveç ndihmës për të pastruar mëlçinë. Nëse jeni tunduar të merrni shtesat e kaliumit, shtoni këto ushqime të shëndetshme në dietën tuaj.

 

Patatet e ëmbla

Çuditërisht, nuk është banana ajo që është më e pasura me kalium. Është patatja e ëmbël. Një patate e vetme e ëmbël mesatare përmban rreth 700 miligramë kalium, për të mos përmendur përmbajtjen e lartë të fibrave dhe beta karotenit.

 

Një patate e ëmbël ka vetëm 131 kalori, por është e pasur me vitamina B6, C, D, magnez dhe hekur. Ndërsa është natyralisht e ëmbël, sheqernat në fakt lëshohen ngadalë në qarkullimin e gjakut përmes mëlçisë, pa shkaktuar ngritje në sheqerin në gjak.

 

Salca e domates

Kaliumi, dhe ushqyes të tjerë të dobishëm në domate, janë koncentruar në mënyrë të konsiderueshme si salcë, pure ose si një pastë. Si shembull, 1 gotë pure të domates përmban 1,065 miligramë kalium, por 1 filxhan domate të freskëta përmban vetëm 400 miligramë. Kur zgjidhni salcë domate, pastë ose pure, sigurohuni që të zgjidhni ato të bëra vetëm nga domate organike.

 

Për të përgattitur salcën tuaj të koncentruar të domateve, preni domatet organike në gjysmën dhe pjekini në furrë për 30 minuta në 220 gradë C, derisa lëkura vyshket.

 

Largoni nga furra dhe lëni të ftohen. Qëroni lëvoret dhe butësisht shtypini në procesorin e ushqimit ose në blender. Derdheni qullin  në një furrë holandeze dhe le të ziej deri sa të trashet, 1 deri në 2 orë.

 

Panxhari dhe spinaqi

I pasur me antioksidantë, panxhari përmbanë mbi 1.300 miligramë kaliumi për filxhan. Shto panxhar dhe zarzavate të panxharit në recetën tuaj të lëngut të perimeve të freskëta; preni imët dhe shtoni në  sallatë; ose skuqni lehtë, si zarzavate të tjera. Panxhari gjithashtu natyralisht pastron fshikëzën e tëmthit dhe përmirëson rrjedhjen biliare.

 

Spinaqi organik i freskët shtohet lehtësisht në dietën tuaj dhe është një burim i mirë i kaliumit, që përmban 840 miligramë për shërbim (porcion).

 

Fasulet

Fasule të bardha, fasule të kuqe dhe fasule lima janë të gjitha të pasura me kalium, proteina dhe fibra. Shkëmbeni fasulet garbanzo për një nga këto lloje fasulesh të pasura me kalium në recetën tuaj të preferuar të humusit. Shijojeni atë me shkopinj karrotash dhe shkopinj selinosh.

Detoksifikoni Mëlçinë

Melasa e zezë

Vetëm 2 lugë çaji i këtij shurupi të pasur krejt-natyror përmban 10 për qind të sasisë së përditshme të kaliumit. Përveç kaliumit, melasat e zeza janë të pasura me hekur, kalcium, mangan dhe bakër.

 

Përfshini melasën e zezë në dietën tuaj duke zëvendësuar ëmbëlsuesit e tjerë natyrore me të. Ju mund ta përdorni atë për të krijuar salca Barbecue dhe për ta shtuar në bollgur ose në qullin e quinoas në mëngjes. Dy lugë çaji të shtuar në kafe intensifikojnë pasurinë e kafesë, duke ulur shijen acidike.

 

Bananet

Dhe së fundi, shtoni një banane në lëngun tuaj të preferuar. Ndërsa në krahasim me ushqimet e tjera të larta të kaliumit në këtë listë, 470 miligramë të kaliumit të bananës janë vetëm pjesë e tregimit. Bananet ndihmojnë në tretje dhe ndihmojnë në lirimin e toksinave dhe metaleve të rënda nga trupi – të gjitha këto janë thelbësore gjatë pastrimit të mëlçisë.

Ju lutemi vini re: Nëse keni nivele të larta të kaliumit në veshkat tuaj, ushqimet e pasura me kalium duhet të konsumohen mesatarisht.

 

Bëni një klizmë kafeje

Klizma e kafesë ndihmon kapsllëkun, zvogëlon lodhjen dhe ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë. Klizmsa synon pjesën e poshtme të zorrës së trashë dhe mund të bëhet në shtëpi, ndryshe nga kolonitë, të cilat përfshijnë zorrën e tërë dhe kryhen jashtë shtëpisë nga një profesionist. Gjatë klizmë, kafeja organike ruhet në zorrë tuaj, duke lejuar që lëngu të hyjë në mëlçi përmes murit të zorrëve.

Kjo ka efekt stimulues që rrit rrjedhjen biliare, duke ndihmuar në kfjellimin e fshikëzës së tëmthit ashtu edhe të mëlçisë tuaj. Kjo nxitë prodhimin e glutationit kimik, një përbërës i fortë spastrimi që ndihmon në lirimin e grumbullimit të toksinave nga sistemi tuaj.


Largimi i toksinave jashtë gjatë spastrimit të mëlçisë është kritike në mënyrë që ato të mos ndërtohen dhe zhvendosen shpejt nga sistemi juaj.

 

Kombino 2 lugë kafeje organike të bluar me 3 filxhanë të ujit të filtruar ose të distiluar në një tenxhere dhe vlojeni. Zieni butë për 15 minuta dhe lejoni të ftohet. Kalojeni përzierjen në një napë dhe vendose në aparatin për klizmë. Provoni të mbani retësirën për 15 minuta dhe pastaj njerreni.

 

Nëse keni përjetuar komplikime nga përdorimi i klizmës në të kaluarën, është më mirë të flisni me mjekun para se të provoni të bëni një klizmë të kafesë vetëm. Herën e parë që provoni një klizmë kafeje, është një ide e mirë ta bëni këtë nën mbikëqyrje ose me udhëzim të një profesionisti mjekësor, ndonëse disa njerëz ndihen të kënaqur duke u hedhur drejt në proces.

 

Klizmat e kafesë nuk rekomandohen zakonisht për gratë shtatzëna ose për fëmijët sepse ato mund të jenë të ndjeshme ndaj efekteve të kafeinës.

Merrni qumështin e lulegjembës, luleradhin dhe shtojca të shafranit të Indisë

 

Qumështi i lulegjembës

Qumështi i lulegjembës konsiderohet “mbreti” i barërave detoksifikuese, duke e bërë atë ideal për pastrimin e mëlçisë. Qumështi i lulegjembëz ndihmon në eliminimin e rritjes së metaleve të rënda, barnave me recetë, ndotësve mjedisorë dhe alkoolit në mëlçi.

Përveç kësaj, ajo ndihmon në zvogëlimin e efekteve negative në mëlçi pas kimioterapisë dhe rrezatimit.

Përbërësi aktiv, silimarini,  ndihmon në forcimin e mureve të qelizave në mëlçi, duke mbështetur rigjenerimin e shëndetshëm.

 

Shafrani i Indisë

Shafrani i kuq zvogëlon dhimbjen e nyjeve; është një antidepresant efektiv; ndihmon në tretje; ndihmon për të rivendosur një bilanc të shëndetshëm të sheqerit në gjak; dhe mbështet indet e shëndetshme të mëlçisë dhe metabolizmin e mëlçisë.

 

Aktualisht, studiuesit po studiojnë shafranin i Indisë për një sërë përfitimesh shëndetësore për sëmundjet dhe gjendjet e dryshme, duke përfshirë: sëmundjen e Alzheimerit, kancerin, depresionin, osteoartriti, shëndetin e gjirit, shëndetin e prostatës dhe dhimbjen kronike.

 

Rrënjët e luleradhinës

Shumica e pronarëve të shtëpive e urrejnë luleradhinin, pasi zë oborret çdo pranverë. Por kjo lule dhe rrënja e saj, është e mbushur me vitamina dhe minerale.

Rrënja e luleradhinit ka efekt natyral diuretik, duke i lejuar mëlçisë tuaj që më shpejt të eliminojë toksinat. Gjithashtu ndihmon për të forcuar sistemin imunitar, për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak, për të lehtësuar urthin dhe për të zbutur shqetësimin e tretjes.

Rrënja e barit është një tjetër opsion në të njëjtën familje bimore si luleradhiqet që mund të ndihmojë detoksifikimin e sistemit tuaj duke pastruar gjakun, prandaj duke ndihmuar për të mbështetur funksionimin e mëlçisë. Ashtu si qumështi i lulegjembave, të dyja, rrënja e luleradhinës dhe rrënja e barit mund të merren në të dy format, si shtesë ose si çaj detoksifikimi.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com