Lart

Pastrim Natyral i Veshkave në Shtëpi

Veshkat janë dy organe të vogla të vendosura në të dyja anët e shpinës, poshtë brinjëve. Ato luajnë rol të rëndësishëm në heqjen e mbeturinave të tepërta, balancimin e elektroliteve dhe krijimin e hormoneve.

Mungesa e sëmundjeve, ngrënia e një diete të mirë dhe marrja e sasisë adekuate të ujit zakonisht janë të mjaftueshme për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme.

Megjithatë, disa ushqime, barëra dhe shtesa mund të ndihmojnë në mbështetjen e veshkave të forta.

Nga gota juaj e ujit në mëngjes deri në tasin shtesë të çajit bimor, këtu janë katër mënyra për të pastruar veshkat dhe për t’i mbajtur ato të funksionojnë të forta.

Pastrim Natyral i Veshkave në Shtëpi

Hidratimi është çelësi

Trupi i njeriut të rritur  përbëhet nga pothuajse 60 përqind ujë. Çdo organ i vetëm, nga truri e deri në mëlçi, kërkon ujë që të funksionojë.

Si sistem i filtrimit të trupit, veshkat kërkojnë ujë për të sekretuar urinën. Urina është produkti parësor i mbeturinave që i lejon trupit të heqë qafe substancat e padëshiruara ose të panevojshme.

Kur konsumi i ujit është i ulët, vëllimi i urinës është i ulët. Vëllimi i ulët i urinës mund të çojë në mosfunksionim të veshkave, siç është krijimi i gurëve të veshkave.

Është e rëndësishme që të pini mjaftueshëm ujë në mënyrë që veshkat të mund të largojnë ashtu siç duhet çdo material të tepërt të mbeturinave. Kjo është veçanërisht e rëndësishme gjatë pastrimit të veshkave.

Konsumi i rekomanduar ditor i lëngjeve është afërsisht 3.7 litra dhe 2.7 litra në ditë për meshkujt dhe femrat, respektivisht, sipas Institutit të Mjekësisë.

 

Zgjidhni ushqime që mbështesin shëndetin e veshkave

Rrush

Rrushi, kikirikët dhe disa manaferra përmbajnë një përbërës të mirë bimor të quajtur resveratrol.

Në një studim të kafshëve, studiuesit zbuluan se trajtimi me resveratrol ishte në gjendje të ulte inflamimin e veshkave tek minjtë me sëmundje policistike të veshkave .

Një grusht rrushi i kuq është një ushqim i shkëlqyeshëm pasdite – dhe ato shijojnë edhe më mirë të ngrirë!

 

Boronica të kuqe

Boronicat e kuqe shpesh janë vlerësuar për përfitimet e tyre për fshikëz të shëndosh.

Një studim klinik në Gazetën e të Ushqyerit tregoi se gratë që konsumonin boronica të  thata dhe të ëmbëlsuara përditë për dy javë përjetuan një rënie në incidencën e infeksioneve të traktit urinar.

Boronicat e kuqe të thata janë një shtesë e ëmbël dhe e shijshme për përzierje të ndryshmë, sallata apo edhe bollgur.

 

Lëngje frutash

Lëngu i limonit, portokallit dhe lëngu i pjeprit përmbajnë acid citrik ose citrate.

Citratet ndihmojnë në parandalimin e formimit të gurit në veshka duke u lidhur me kalciumin në urinë. Kjo pengon rritjen e kristaleve të kalciumit, të cilat mund të çojnë në gurë në veshka.

Përveç kësaj, duke pirë një filxhan lëng të freskët në ditë mund të kontribuoni në marrjen tuaj të përditshme të rekomanduar të lëngjeve.

 

Alga deti

Algat e kafta të detit janë studiuar për efektet e tyre të dobishme në pankreas, veshka dhe mëlçi. Në një eksperiment të kafshëve në vitin 2014, minjtë që u ushqyen me alga deti për një periudhë prej 22 ditësh treguan reduktim të dëmtimit të veshkave dhe të mëlçisë nga diabeti.

Provoni një pako me alga deti të thata dhe të mbushura me erëza herën tjetër kur dëshironi një meze të lehtë për të ngrënë.

 

Ushqime të pasura me kalcium

Shumë njerëz besojnë se shmangia e kalciumit mund të ndihmojë në parandalimin e  gurëve në veshka. Në fakt, e kundërta është e vërtetë.

Shumë oksalate urinare mund të çojnë në gurë në veshka. Kalciumi është i nevojshëm për t’u lidhur me oksalate për të reduktuar absorbimin dhe sekretimin e kësaj substance.

Ju mund të plotësoni marrjen e rekomanduar ditore prej 1,2 gram (g) të kalciumit duke konsumuar ushqime të pasura me kalcium, si qumësht soje ose bajame, tofu dhe drithëra të fortifikuara.

 

Pini çaj për pastrimin e veshkave

Hithër djegës(Urtica dioica)

Hithra është një bimë shumëvjeçare që ka kohë që përdoret në mjekësinë bimore tradicionale .

Hithra djegëse përmban komponime të dobishme që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e  inflamacionit. Është gjithashtu i lartë në antioksidantë, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e trupit dhe organeve nga stresi oksidativ.

 

Hydrangea (Lulebora)

Hydrangea është një shkurre e mrekullueshme lulesh, e njohur për lulet e saj, rozë, blu, dhe bardhë.

Një studim i fundit në kafshë zbuloi se ekstraktet e Hydrangeas dhënë për tre ditë ofruan një efekt mbrojtës kundër dëmtimit të veshkave. Kjo ka të ngjarë për shkak të aftësive antioksiduese të bimës.

Sambong (Blumea balsamifera)

Sambong është një shkurre e klimës tropikale, e zakonshme në vende të tilla si Filipinet dhe India.

Në një studim, studiuesit zbuluan se ekstrakti i saj i shtuar në kristalet e oksalatit të kalciumit uli madhësinë e kristaleve. Kjo mund të parandalojë formimin e gurëve në veshka.

 

Shtojca me barëra mbështetëse

Vitamina B-6

Vitamina B-6 është një kofaktor i rëndësishëm në shumë reaksione metabolike. B-6 kërkohet për metabolizmin e glioksilatit, i cili mund të bëhet oksalat në vend të glicinës nëse B-6 është i mangët.

Siç u përmend më sipër, shumë oksalate mund të çojnë në gurë në veshka.

Omega-3

Dieta standarde amerikane shpesh është e lartë në acidet yndyrore inflamatore të omega-6 dhe e ulët në acide yndyrore të dobishme omega-3.

Hulumtimet tregojnë se nivelet e larta të acideve yndyrore omega-6 mund të çojnë në formimin e gurit të veshkave. Një rritje në omega-3 mund të zvogëlojë natyrshëm metabolizmin e omega-6, me raportin më të mirë të marrjes që është 1: 1.

Pastrim Natyral i Veshkave në Shtëpi

Citrat kaliumi

Kaliumi është element i domosdoshëm i bilancit të elektroliteve dhe i bilancit të pH-së së urinës.

Terapia me citrate të kaliumit mund të ndihmojë në reduktimin e formimit të gurëve të veshkave, veçanërisht në njerëzit që përjetojnë episoda të përsëritura.

Provë dy-ditore e pastrimit të veshkave

Pasi të keni inkorporuar këto ushqime, erëza dhe shtesa në dietën tuaj, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë mbështetjen e veshkave në nivel tjetër.

Kjo provë pastrimi dy ditor i veshkave mund të ndihmojë në forcimin e veshkave dhe detoksifikimin e trupit tuaj.

Dita 1

Mëngjesi: 230 gram limon të freskët, xhenxhefil, dhe lëng panxhari (pjesë të barabarta), plus 1/4 filxhan  boronica të kuqe të thata dhe të ëmbëlsuara.

Dreka: 340 ml smoothie që përmbanë 1 filxhan qumësht bajamesh, 1/2 filxhan tofu, 1/2 filxhan spinaq, 1/4 filxhan manaferra, 1/2 mollë, dhe 2 lugë gjelle të farave të kungullit.

Darka: një sallatë të madhe me perime të përziera me 115 gram proteina të ligëta (pulë, peshk ose tofu), në krye me 1/2 filxhan rrushi dhe 1/4 filxhan kikirikë

 

Dita 2

Mëngjesi: 230 ml smoothie që përmban 1 filxhan qumësht soje, 1 banane të ngrirë, 1/2 filxhan spinaq, 1/2 filxhan boronica, dhe 1 lugë çaji spirulina.

Drekë: 1 filxhan mel i nxehtë në krye me 1 filxhan fruta të freskëta dhe 2 lugë fara kungulli

Darka: një sallatë me perime të përziera me 115 gram proteina të ligëta (pulë, peshk ose tofu), në krye me 1/2 filxhan të gatuar elb dhe një rreshqirë me lëng limoni të freskët, plus  110 ml lëng i paëmbëlsuar i qershisë dhe portokallit (pjesë të barabarta)

Largimi (pastrimi)

Shumica e njerëzve të shëndoshë nuk kanë nevojë të pastrojnë veshkat e tyre. Megjithatë, ka shumë ushqime të dobishme, çajra bimor dhe shtesa që mund të mbështesin shëndetin e veshkave.

Nëse po kërkoni t’i ndihmoni veshkat të largojnë dhe të pastrojnë trupin tuaj, provoni ngadalë duke përfshirë disa nga sugjerimet e mësipërme.

Dhe si gjithmonë, diskutoni me mjekun tuaj përpara se të bëni ndryshime dietetike ose shëndetësore, veçanërisht para se të bëni pastrim të çdo lloji.

Shpërndaj
blendrit