Lart

Trajtimi Natyral i Sterilitetit dhe Ilaçet e Shtëpisë

Hani dietë shëruese

Një nga opsionet më të rëndësishme të trajtimit natyror të infertilitetit, si në shumicën e rasteve, është të hani një dietë të duhur, të shëndetshme.

Ushqimet që ndihmojnë trajtimin natyror të infertilitetit përfshijnë:

 • Ushqimet organike: Pesticidet mund të ndikojnë në estrogjen dhe hormonet e tjera; prandaj, është e rëndësishme që të zgjidhni sa më shumë produkte organike. Bujqësia organike siguron që çdo pesticid që përdoret në të korra është bërë nga përbërësit natyralë (pa arsenik dhe pluhur duhani) dhe nuk përmbajnë pesticide konvencionale ose sintetike.
 • Peshku i zënë vetë: Omega-3 mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit, që mund të nxisë fertilizimin dhe implantimin. Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se një dietë e pasur me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë rregullimin e ovulacionit, përmirësimin e cilësisë së vezës dhe madje edhe vonimin e plakjes së vezoreve. Vetëm shmangni peshqit që përmbajnë merkur.
 • Ushqime të pasura me vitaminë E: Vitamina E është kritike për shumë hormone dhe funksionimin e duhur të sistemit endokrin.
 • Ushqime të pasura me vitaminë C: Vitamina C ndihmon në nxitjen e ovulacionit tek gratë dhe mund të rrisë spermën tek meshkujt. Ushqimet e vitaminës C gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj të përthithë hekurin, një lëndë ushqyese e rëndësishme për gratë që mbeten shtatzënë. Grejfruti dhe frutat e tjera agrume, kivi, guava, specat e kuq dhe lakra e gjelbër janë burime të mëdha.
 • Ushqime të pasura me folate: Foleti ose acid folik është një vitaminë B që ndihmon trupin të krijojë qeliza të reja dhe parandalon defektet e lindjes. Ekspertët rekomandojnë rritjen e marrjes së folatit përpara se të mbeteni shtatzënë për të siguruar një shtatzëni të shëndetshme. Shumica e grave inkurajohen të marrin vitaminë prenatale me acid folik për të siguruar që ata të marrin 400 deri 800 mikrogramë të rekomanduar çdo ditë. Ushqimet natyrale të pasura me folate përfshijnë perimet me gjethe jeshile, frutat agrume, fasulet dhe gruri.
 • Brokoli, lakra dhe lakra brukseli: Këto perime përmbajnë indol-3-karbinol, që ndihmon mëlçinë në metabolizmin e  estrogjenit. Është mirë t’i avulloni këto perime për të shmangur goitrogjenet e pranishme në gjendjen e tyre të papërpunuara.
 • Farërat e Kungullit: Për burrat, këto fara japin zink, një lëndë ushqyese thelbësore për riprodhim.


trajtimi natyral i sterilitetit

 

Ushqimet që në fakt mund të ndikojnë negativisht në fertilitet përfshijnë:

 • Mishi i përpunuar me shumë yndyrë: Këto mund të rrisin nivelet e inflamacionit dhe mund të përmbajnë aditivë.
 • Drithërat: Drithërat mund të rrisin kortizolin dhe estrogjenin, duke çuar në probleme të infertilitetit.
 • Sheqeri i rafinuar: A është sheqeri i keq për ju? Po. Sheqeri i rafinuar redukton funksionin imun dhe mund të shkaktojë sosje të lëndëve ushqyese. Futja e lartë e sheqerit të rafinuar gjithashtu kontribuon në obezitet, i cili është një faktor i madh rreziku për shterpësinë.
 • Alkooli: Alkooli rrit inflamacionin dhe redukton funksionin imunitar. Për gratë, pirja e rëndë shoqërohet me rritje të rrezikut të çrregullimeve të ovulacionit dhe endometriozës. Për meshkujt, ai ul nivelet e testosteronit, shkakton mosfunksionim të ereksionit dhe zvogëlon prodhimin e spermës.
 • Kafeina: Kafeina mund të shkaktojë cekuilibër hormonal, dehidratim dhe mund të çojë në mungesë të mineraleve. Konsumi i lartë ka treguar të ndërhyjë në fertilitet. Ulja e kafeinës ose lënia e saj plotësisht është një ide e mençur kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë, veçanërisht nëse keni probleme. Më shumë se 200 deri në 300 miligramë kafeinë në ditë mund të zvogëlojnë pjellorinë me 27 për qind, kështu që ju mund të doni të shmangni mbidozën e kafeinës.
 • Droga: Droga si marihuana mund të ndikojë negativisht në pjellori duke e bërë ovulimin më të vështirë çdo muaj.

 

Merrni suplemente që promovojnë shtatzëninë

Një tjetër trajtim natyror i infertilitetit është të konsumoni më shumë shtesa për promovimin e fertilitetit, duke përfshirë:

 • Vitamina E: Vitamina E është një vitaminë e rëndësishme për fertilitetin për të ndihmuar me ekuilibrin hormonal. Konsumoni 400 njësi ndërkombëtare çdo ditë.
 • Krem Progesteroni: Kremrat e progesteronit mund të aplikohet në mënyrë topike për të ndihmuar natyrshëm balancimin e niveleve të estrogjenit dhe progesteronit. Merrni një çerek lugë çaji gjatë ditëve gjashtë deri në 26 të ciklit menstrual dhe ndaloni pas muajit të tretë të shtatzënisë.
 • Vaj aguliçe e mbrëmjes: Aguliçja e mbrëmjes përmban nivele të larta të acidit yndyror gama-linolenik (AGL), një acid yndyror esencial që mund të nxisë përpjekjet e fertilitetit duke rritur mukozën e qafës së mitrës dhe forcimin e funksionit të mitrës. Merrni 1.500 miligramë 1-2 herë në ditë nga dita e parë deri në të 14ën të ciklit menstrual.
 • Vitex: Vitex ndihmon në balancimin e raporteve të estrogjenit dhe progesteronit dhe stimulon vezoret. Merrni 160-240 miligramë çdo ditë.
 • Vitamina C: Vitamina C mund të ndihmojë në parandalimin e aglutinimit të spermës tek meshkujt. Merrni 500 miligram dy herë në ditë.
 • B-Kompleksi: Vitamina B përfshihet në metabolizmin e estrogjenit. Merrni 50 miligramë çdo ditë.

Zvogëloni stresin

Ju shpesh do të gjeni uljen e stresit në fund të listës si një zgjidhje për infertilitetin, por është një trajtim i rëndësishëm natyror. Në botën e sotme jetojmë me stres të lartë dhe nënvlerësojmë vazhdimisht ndikimin e tij në shëndetin tonë. Unë me të vërtetë dëshiroj të theksoj se sa i rëndësishme mund të jetë zvogëlimi i stresit për shëndetin e përgjithshëm dhe në veçanti nëse jeni duke u përpjekur për shtatzëni.

 

Hulumtimet kanë treguar se stresi ka një ndikim të drejtpërdrejtë në rrezikun e gruas për infertilitet. Një studim ka matur nivelet e një enzime të lidhur me stresin në pështymën e grave që po përpiqeshin të mbeteshin shtatëzanë gjatë një periudhe kohore njëvjeçare. Enzima është alfa-amilaza, një enzimë që ndihmon trupin të tretë karbohidratet.

Trajtimi Natyral i Sterilitetit dhe Ilaçet e Shtëpisë

Studiuesit zbuluan se nga rreth 400 çifte që përfunduan studimin, 87 përqind e grave ishin në gjendje të mbeteshin shtatzënë. Pas kryerjes së rregullimeve për moshën, racën, të ardhurat dhe alkoolin, kafeinën dhe përdorimin e cigareve, studiuesit zbuluan se gratë me nivel më të lartë të amilazës kishin një probabilitet më të ulët të shtatzënisë prej 29 për qind krahasuar me gratë që kishin nivele më të ulëta të enzimës.

Kjo është koha e përkryer për të hedhur një sy në prioritetet tuaja, për të përcaktuar se çfarë ju shkakton më së shumti stres dhe eliminuar atë nga jeta juaj nëse është e mundur. Nëse nuk mund ta eliminoni atë, ju duhet të gjeni mënyra të shëndetshme për të përballuar stresin dhe për ta ulur atë.

Pasi të bëheni prind, të gjitha prioritetet ndryshojnë. Nëse jeni të stresuar, nivelet e kortizolit janë të larta, gjë që çon jo vetëm në shterpësi, por në të gjitha llojet e problemeve të tjera fizike dhe mendore. Tani është koha për të marrë stresin dhe ndikimin e tij në trupin tuaj seriozisht dhe liruesit natyror të stresit janë mundësi të shkëlqyera natyrore të trajtimit të infertilitetit.

 

Fleni më shumë

Përveç mbajtjes të stresit në nivele të ulëta, marrja adekuate e gjumit është shumë e rëndësishme në përmirësimin e pjellorisë. Një grua mesatare (30 deri në 60 vjeç) merr vetëm gjashtë orë dhe 41 minuta gjumë gjatë javës së punës. Hulumtimet kanë treguar se duke mos fjetur orë të mjaftueshme çdo natë mund të ndikojë negativisht në aftësinë tuaj për të ngjizur.

Pse gjumi është kaq i rëndësishëm për të mbetur shtatzënë? Ka arsye të shumta. Të fjeturit (ose jo të fjeturit) ka efekt të fuqishëm në sistemin hormonal të trupit tuaj. Nëse ju nuk merrni gjumë të mjaftueshëm, atëherë cikli juaj si dhe ovulacioni mund të ç’rregullohen. Nëse nuk merrni mjaft gjumë, niveli juaj i leptinit (hormoni i oreksit) zakonisht ulet dhe kjo mund të ndikojë negativisht edhe në ovulacionin. Njerëzit që kanë probleme serioze të gjumit, si insomniakët, gjithashtu kanë tendencë të kenë nivele më të larta të hormoneve të stresit, gjë që nuk është inkurajuese për fertilitetin.

Ju duhet të synoni 8 orë ose më shumë gjumë për një natë dhe të planifikoni kohën gjatë javës dhe të bëni gjëra që ju sjellin gëzim. Nëse keni probleme me gjumin, ndihmat natyrore të gjumit mund të ndihmojnë të funksionojnë si një formë e trajtimit natyror të infertilitetit.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com