Lart

8 Përfitimet e Shëndetshme të Peshkut

Shumica prej nesh jemi fajtorë kur e kalojmë peshkun e freskët në supermarket dhe marrim mish të kuq apo pulë.

Ne të gjithë e dimë se është e shijshme, kështu që ndoshta është vetëm forca e zakonit që na bën të kapërcejmë këtë gjë lehtë për të përgatitur.

Nëse aroma nuk është e mjaftueshme për të hedhur disa në karrocë tuaj, peshku është i mbushur me proteina, omega-3 (një lloj yndyrë polyunsaturated), jod dhe vitaminë D; të gjitha lëndë ushqyese thelbësorë që shumë prej nesh përpiqen të fitojnë sa duhet në dietat tona.

Acidet yndyrore Omega 3 janë më të rëndësishmet, pasi sjellin ekuilibrin ndaj hormoneve tona, reduktojnë inflamacionin, rregullojnë sheqerin në gjak, parandalojnë koagulimin e gjakut, mbajnë kolesterolin dhe trigliceridet në ekuilibër, lehtësojnë enët tona të gjakut dhe i bëjnë qelizat tona të shëndetshme dhe elastike.

Perfitimet e peshkut

Këtu janë 8 arsyet shëndetësore për t’ju ndaluar në rreshtin e peshqve dhe për të marr disa për veten ose familjen tuaj:

 

Përforcon zhvillimin e muskujve

Peshku përmban të gjitha aminoacidet esenciale, që do të thotë se është një proteinë e plotë.

Kur ne punojmë, ne zbusim fibrat tona të muskujve dhe kemi nevojë për më shumë proteina për të rindërtuar dhe rritur ato. 

Për shkak se ajo është e ulët në yndyrë, është e përkryer për ata që përpiqen ta vënë në muskuj, të humbasin peshë ose të qëndrojnë në fomë. 

 

Zvogëlon gjasat e degjenerimit makular

Degjenerimi makular është shkaku kryesor i verbërisë tek njerëzit mbi 40 vjeç.

Ndikon në mes 30 dhe 50 milion njerëz në mbarë botën dhe mund të çojë në një paaftësi për të lexuar ose njohur fytyrat.

Një studim i vitit 2011 i Harvardit për profesionistët shëndetësorë të femrave zbuloi se ata që hanë peshk dhe omega-3 rregullisht kishin një rrezik 35-45% më të ulët të degjenerimit të madh makular.

 

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve autoimune duke përfshirë diabetin

Sëmundjet autoimune janë një burim i zgjerimit të stresit në jetën tonë dhe në sistemet tona të kujdesit shëndetësor.

Megjithëse ato kanë qenë prej kohësh të lidhura me shkaqet dietike, ka filluar të zbulohet se peshku dhe omega-3 e bollshme mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të këtyre sëmundjeve.

Shkencëtarët norvegjezë kanë treguar se vaji i cod-mëlçisë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 1 dhe një studim i shkencëtarëve finlandezë gjithashtu duket se konfirmon rolin e peshkut në luftën kundër diabetit.

Ndihmon me çrregullime të humorit

Çrregullime të tilla si depresioni, ankthi dhe dëmtimi i vetvetes duken gjithnjë e më shumë të dukshme, sidomos në mesin e të rinjve.

Disa shkencëtarë kanë hipotezuar se kjo është për shkak të një sasie të reduktuar të peshkut në dietë perëndimore. Studimet e fundit sugjerojnë se omega-3 që gjendet në peshk mund të zvogëlojë rrezikun e sjelljes vetëvrasëse dhe depresionit.

Nevojiten më shumë studime në zonë, por trajtimet me bazë omega-3 duket se kanë efekt në disa pacientë.

 

Zvogëlon rrezikun e astmës tek fëmijët

Në botën moderne, normat e astmës vazhdojnë të rriten, veçanërisht tek fëmijët. Besohet se kjo mund të jetë për shkak të mënyrës se si mjediset që ne rritemi kanë ndryshuar gjatë dekadave të fundit.

Një meta-analizë amerikano-kineze e studimeve të mëparshme zbuloi se konsumimi i peshkut gjatë shtatëzanisë dhe foshnjërisë çon në uljen e normave të astmës deri në 68%.

Shkencëtarët besonin se kjo ishte për shkak të omega-3.

 

Ajo nxit zhvillimin e trurit në fëmijë

Ne të gjithë e dimë se fazat e hershme të jetës janë aq të rëndësishme për mënyrën se si do të jemi si të rritur, por jo shumë njerëz e dinë se omega-3 është një element thelbësor në zhvillimin e hershëm neurologjik dhe të syve.

Për të mbështetur rritjen optimale të fetusit, studimet rekomandojnë që gratë të hanë dy servra të peshkut me përmbajtje të ulët të merkurit.

Ushqimi i shumë peshqve mund të jetë i rrezikshëm për nënat shtatzëna për shkak të helmimit potencial të merkurit, edhe pse rreziku është i ulët.

 

Përforcon spermën

Një studim i nxjerrë nga Shkolla e Ushqimit të Harvardit tregon se një dietë më e lartë me peshqi dhe ushqime të tjera të shëndetshme si bishtajore dhe drithërat është më e shëndetshme për spermën tek të rinjtë.

Në studim, njerëzit në tremujorin e parë që ngrënin shëndetshëm kishin një numër 11% më të lartë të spermës që leviz më mirë se atë në tremujorin e fundit.

 

Zvogëlon rrezikun e sulmeve dhe goditjeve të zemrës

Si dy nga shkaqet kryesore të vdekjes në botën perëndimore, kjo është padyshim diçka për të cilën të gjithë duhet të jemi të shqetësuar.

Disa studime kanë treguar se konsumi i rregullt i peshkut çon në një zvogëlim të rrezikut të të dy sulmeve të zemrës dhe goditjes. Një studim i veçantë i profesionistëve të shëndetësisë amerikane tregoi se meshkujt që hanin peshk 2-4 herë çdo javë kishin një rrezik 15% më të ulët të sëmundjeve të zemrës sesa ata që e hajnë atë rrallë.

Shkencëtarët nuk janë të sigurtë për mekanizmin e saktë, por besojnë se kjo është për shkak të acideve yndyrore omega-3 që janë të bollshme në peshqi.

Peshku është i shijshëm dhe është i mirë për ju. Mbushur me lëndë ushqyese që trupi jonë dëshiron, sidomos omega 3, të gjithë ne kemi nevojë për të marrë më shumë në pllakat tona.

Hani peshk më shumë dhe jetoni një jetë më të lumtur dhe më të shëndetshme.

“Le të jetë ushqimi ilaçi dhe mjekësia juaj të jetë ushqimi juaj.” – Hipokrati

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com