Lart

Përfitimet e Shëndetshme të Pulës

Pa marrë parasysh a preferoni supë me pulë, sallatë pule, gjoks pule të pjekur, ose pluhur proteina të përshtatshme pule, mishi i pulës është kalorik dhe shumë i shijshëm. Ai siguron proteina ushqyese, vitamina dhe shumë më tepër.

Pra, ndërsa po përpiloni dietë të ekuilibruar të përsosur, sigurohuni që të përfshini këtë shpend në dietën tuaj. Një klasik i vërtetë i kuzhinës, pula tani është mishi më i popullarizuar.

Perfitimet e pules

Përfitimet e shëndetshme të pulës

Përplot me Proteinë

Pula është një burim i shkëlqyer i proteinave. Ajo është e mbushur dhe me aminoacide të dobishme. Në çdo 100 gram të gjoksit të pjekur pa lëkurë, ju do të gjeni 31 gram proteina – më shumë se gjysma e shumës së rekomanduar ditore!

Përveç kësaj, proteinat e pulave përmbajnë të gjitha aminoacidet e rëndësishme (komponimet e thjeshta organike që përbëjnë proteinat).

Për shembull, pula siguron një sasi të mjaftueshme të aminoacidit triptofan, që njihet si substancë që ndikon në ndjenjën e relaksimit dhe komfortit në shumë njerëz (në fakt, disa njerëz gabimisht fajësojnë triptofanin për përgjumjen që ata përjetojnë në ditën e Falënderimeve, për shkak të sasisë së triptofanit që përmban gjeldeti).

Një nga aminoacidet e pulës, isoleucini, ndihmon në shërimin e plagëve (duke përfshirë shërimin pas ushtrimit), rritjen dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Treonina ndihmon në ruajtjen e sistemit nervor qendror, sistemit kardiovaskular dhe sistemit imunitar.

Pula siguron të gjitha nëntë aminoacidet esenciale (aminoacidet që njerëzit duhet të marrin përmes dietës së tyre, sepse trupi nuk mund të sintetizojë ato). Pra, pula është një “proteinë e plotë”. Gjithashtu ndodh të jetë një nga proteinat më efikase në kuptimin e shpërndarjes së aminoacideve më esenciale për sasinë e ushqimit të konsumuar.

 

Ushqyes të shumtë

Edhe pse ndoshta më e njohura për proteina të shumta, pula gjithashtu përmban një shumëllojshmëri të ushqyesve të dobishëm. Për shembull, lista e mëposhtme përmban vetëm disa vitamina dhe minerale të pulës. Gjithashtu përshkruan disa nga funksionet e rëndësishme që çdo vitaminë / minerale kryen brenda trupit.

  • Hekuri: Ndihmon me rritjen dhe zhvillimin, ndihmon trupin të metabolizojë proteina, ndihmon në prodhimin e hemoglobinës dhe qelizave të kuqe të gjakut.
  • Fosfori: Ndihmon në ndërtimin e eshtrave të forta dhe të dhëmbëve, mbështet veshkat dhe mëlçinë, ndihmon me funksionin e sistemit nervor qendror;
  • Vitamina A: Ndihmon në ruajtjen e vizionit të shëndoshë dhe të lëkurës, ndihmon me funksionin neurologjik, lufton dëmtimin e radikaleve të lira, mbështet funksionimin imunitar;
  • Vitamina B2 (Riboflavin): Ndihmon në ruajtjen e qelizave të shëndetshme të gjakut, rrit nivelet e energjisë, mbron sytë dhe shëndetin e lëkurës, kontribon në rritje;
  • Vitamina B3 (Niacin): Ndihmon në mbajtjen e një sistemi të shëndetshëm kardiovaskular, ndihmon në metabolizmin, ndihmon në funksionimin e trurit,  formimin dhe mirëmbajtjen e lëkurës;
  • Vitamina B5 (acid pantothenik): Ndihmon metabolizmin, ndihmon karbohidratet dhe yndyrnat në energji, mbështet funksionin e gjëndrave të veshkave;
  • Vitamina B6 (Pyridoxine): Ndihmon me funksionin e sistemit kardiovaskular, digjestiv, imun, muskulor dhe nervor;
  • Vitamina B7 (Biotin): Përmirëson metabolizmin, ndihmon rritjen e qelizave dhe mirëmbajtjen e indeve, nxit lëkurën dhe rritjen e flokut të shëndetshëm;
  • Vitamina B12: Mbron shëndetin e nervave dhe qelizave të kuqe të gjakut, ndihmon me prodhimin e energjisë, ndihmon në rregullimin e sistemit nervor dhe sistemin e tretjes;
  • Zink: Ndihmon me prodhimin e hormoneve, përmirëson imunitetin, lehtëson tretjen, vepron si një agjent anti-inflamator.

Mishi i pulës përmban sasi të ulët të kalorive, kolesterolit, natriumit dhe yndyrnave. Me vetëm 165 kalori në 99.2 gr. të gjoksit pa lëkurë, pa kocka (burim), nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë lloj mishi që prish qëllimet tuaja të humbjes së peshës.


Përkundrazi, pula është një shtesë e shkëlqyer për një dietë të ekuilibruar. Madhësia e njëjtë e mostrës së gjoksit përmban vetëm 74 miligramë natrium, 85 miligramë kolesterol, 1 gram yndyrna të ngopura dhe 4 gram yndyra totale. Përmbajtja e yndyrës rritet në mish të errët, në pjesë të lëkurës, prandaj mbani në mend kur bëni përzgjedhjen tuaj.

Për shkak se pula përmban më pak kolesterol dhe yndyrë të ngopur se proteinat e tjera të zakonshme, si viçi dhe mishi i derrit, ka më pak gjasa të rrisë kolesterolin tuaj të gjakut ose të shkaktojë sëmundje të zemrës. Është konstatuar se kolesteroli dietik nuk lidhet me sëmundje dhe është vetëm një pjesë e vogël e kolesterolit në gjak.

Zakonisht metabolizohet, ndërsa mëlçia kryesisht bën dhe rregullon kolesterolin. Sa i përket yndyrës së ngopur, shumë varet nga cilat acide yndyrore janë më të përhapura dhe vendosja e tyre në bazën e glicerolit.

 

Lehtë për tu tretur

Trupi i njeriut mundet shpejt të tretë dhe të përthithë proteinat dhe lëndët ushqyese të listuara më sipër, duke siguruar që shumica e përfitimeve shëndetësore të pulave nuk shkojnë në humbje. Si një nga ushqimet më të lehta për tu tretur, pula plotëson dietat e njerëzve që vuajnë nga probleme të tretjes kronike, si sindromi i zorrëve nervoz dhe sëmundja e Crohn.

Përfitimet e Shëndetshme të Pulës

Lehtësim

Përveç shumë përfitimeve shëndetësore të pulës, nuk mund ta mohoni lehtësinë e proteinave. Ju mund ta gjeni në shumicën e dyqaneve ushqimore, madje edhe kuzhinierët amatorë mund ta përgatisin me lehtësi pulë me njohuri të vogla.

Ju mund ta gatuani atë në mënyra të ndryshme (zgarë, pjekje, zierje) dhe mund ta përdorni në receta të shumta. Nëse preferoni pulën e pjekur në skaj të një sallate, pulë të skuqur me perime ose pluhur proteina të pulës të përzier në një omë, thjesht nuk mund të gaboni me pulën.

Së fundi, është e rëndësishme të theksohet se disa disavantazhe shoqërojnë shumë përfitime shëndetësore të mishit të pulave. Për shembull, mënyra në të cilën përgatitni pulën mund të ndikojë ndjeshëm në përbërësit e saj.

Për shembull, një copë e pjekur e mishit të pulës me lëkurë thjesht nuk është aq e shëndetshme sa një pjesë e pjekur në skarë e mishit të pulës pa lëkurë.

Përveç kësaj, mos harroni të trajtoni dhe të përgatitni pulën tuaj siç duhet për të shmangur salmonelën, një bakter që mund të shkaktojë helmim me ushqim. Nëse bleni pluhur proteina të pulës, sigurohuni që produkti të vijë nga një prodhues i sigurt dhe i besueshëm.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com