Lart

Si Duhet të Konsumojmë Peshkun?

Peshku duhet të përfshihet në dietën tuaj javore dhe të konsumohet të paktën tri herë në javë. Jo vetëm se ka pak kalori, por është edhe një burim i madh i proteinave, vitaminave dhe mineraleve, dhe vajrave Omega-3, të cilat janë të mira për mbajtjen trupi të shëndetshëm dhe mendjes së shëndetshme. Ka shumë mënyra për të përgatitur peshkun për ta bërë atë më të shijshëm për të ngrënë, madje edhe për ata që nuk janë dashamirë të peshkut.

Si Duhet të Konsumojmë Peshkun

Peshku dhe ushqimet tjera të detit

Para se të konsumoni peshkun së pari ia largoni të gjitha halat. Nëse peshku po shërbehet në tërësi, para se të servohet duhet larguar fillimisht kokën. Tjetra, mbajeni trupin me pirun, dhe përdorni thikë tuaj, duke filluar në pjesën e sipërme dhe duke përfunduar tek bishti. Tërhiqni trupin e hapur dhe largojeni shtyllën kurrizore. Ju mund ta bëni këtë duke vendosur majën e thikës tuaj nën shpinë, pastaj ta largoni atë me pirun.

Nëse nuk mund t’i hiqni halat, thjesht hani mishin rreth tyre. Mos e rrokullisni peshkun për të ngrënë mishin nga ana tjetër e halave. Ky është veprim i gabuar. Në vend të kësaj, përdorni pirun tuaj për të hequr ato dhe për të tërhequr  më pastaj mishin.

  1. Hani fileto peshku dhe mish me një pirun dhe thikë. Shumica e fileteve të peshkut do të jenë me hala por ju duhet të jeni të kujdesshëm. Nëse rastisni në një halë, thjesht tërhiqeni atë nga goja juaj dhe vendoseni anash pjatës.

Disa njerëz pëlqejnë të hanë lëkurën e peshkut. Të tjerët pëlqejnë t’ia largojnë së pari lëkurën duke përdorur një pirun dhe thikë.

 

3.Mos i hani eshtrat, , bishtin ose kokën tek karkalecat.

 Nëse keni porositur makarona, ka të ngjarë që karkalecat do të vijnë të pastruar nga eshtrat. Nëse i ke porositur si gjellë, ato mund të vijnë komplet. Në këtë rast, do t’ju duhet të largoni kokën dhe bishtin, pastaj eshtrat.

Sigurohuni që të largoni fijen e zezë përgjatë shpinës dhe hidheni atë përpara se ta konsumoni.

Për të ngrënë një karkalec pa ia larguar dhjamin dhe kokën: kapeni nga bishti, kafshoni trupin dhe hidheni bishtin.

Për t’ia larguar lëkurën, është më e lehtë për të filluar nga pjesa e poshtme e trupit, ku janë këmbët.

 

  1. Hani gaforre dhe karavidhe me një pirun. Largoni kthetrat dhe këmbët , pastaj tërhiqeni mishin me pirun. Disa restorante do të bëjnë të gatshme këtë për ju .

 

  1. Përdorni një pirun për të nxjerrë mishin nga midhjet.

 Kur të hani një pjatë me molusqe ose midhje, shikoni nëse mund të gjeni një guacë të paprekur, pastaj mbajeni për trupi dhe tërhiqni ngadalë copat e mishit. Ju gjithashtu mund të përdorni një pirun, nëse dëshironi.

 

Servimi i Peshkut

 1Për diçka klasike, peshk dhe ushqim deti me makarona ose spageti. Ushqimet e detit, të tilla si karkalecat, shkojnë veçanërisht mirë me spageti. Tuna shkon mirë me salcë alfredo dhe makarona.

 

2.Për diçka të lehtë, provoni peshk të skuqur, me patate.

Ju gjithashtu mund të servoni peshk të fërguar me patate të skuqura, diçka tipike.

3.Për diçka të freskët ose të thjeshtë, peshk dhe fruta deti me sallatë ose perime në avull.

Sallata “cezar” shkon mirë me makarona, karkaleca dhe sallatë fasuleje dhe mund të shoqërohet edhe me “tilapia”. Perimet e ziera në avull janë një zgjedhje e shkëlqyer. Ju mund të shtoni ndonjë salcë apo vajra. Pak erëza, të tilla si kripa dhe piperi, do të mjaftojnë.

  1. Provoni peshk me oriz ngjyrë kafe ose quinoa për të marrë fibra shtesë.

    Quinoa është e pasur me fibra, hekur, magnez, fosfor, kalium dhe vitaminë B. Kombinohet me të gjitha llojet e peshqve. Orizi i kaftë është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, dhe shkon mirë me salmonin.

 

  1. Peshk me pak yndyrë, shoqëruar me salcë dhe me verëra të freskëta.

Peshk delikat, të tilla si “sea bass, flounder, sole dhe tilapia” kanë nevojë për një verë të bardhë delikate për të balancuar shijen.

6.Peshk me garniturë shoqëruar me verë të bardhë.

Konsumoni verërat që kanë aromë të theksuar, ose janë të vjetra.

 

  1. Peshk i butë i kripur, shoqëruar me verë të bardhë dhe disa verëra të kuqe dhe rozë.

Peshqit si “salmon, mackerel, mahi-mahi, peshkaqeni, swordfish, ose tuna”  janë të një cilësie të lartë, gati si bifteku.

  1. Peshk i kripur, me salcë dhe verëra kryesisht të kuqe.

Peshku si “sardine, herring, mackereldhe skumbri” kanë nevojë për një verë më cilësore, por gjithashtu kombinohen mirë me shampanjë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com