Lart

10 Përfitimet e Mrekullueshme të Shëndetit nga Patatet e Ëmbla

Profili unik ushqimor i patateve të ëmbla i bën ata aleatë të fuqishëm në parandalimin e sëmundjeve dhe mbështetjen e shëndetit të përgjithshëm.

Këtu janë disa përfitime shëndetësore për shtimin e patateve të ëmbla në dietën tuaj.

Përfitimi shëndetësor nga patatet e ëmbla:

Ato mbështesin shëndetin digjestiv

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, sidomos kur hani lëkurën. Fibra është e rëndësishme për shëndetin tuaj të tretjes, parandalimin e kapsllëkut dhe sëmundjeve serioze, siç është kanceri i zorrës së trashë. Një patate e ëmbël mesatare ka gjashtë gram fibra diete. Ato gjithashtu përmbajnë niseshte rezistente, një lloj niseshteje që luan rol në ushqimin e baktereve “të mira” të trupit tuaj.
patatet e embla

 

Ato mbajnë zemrën të shëndetshme

Përmbajtja e lartë e fibrave të patateve të ëmbla mund të ulë nivelet e LDL të kolesterolit (të keq), duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Patatet e ëmbla janë gjithashtu të larta në kalium, që punon në ekuilibrin me natriumin në trupin tuaj për të mbajtur presionin e gjakut të shëndetshëm.

Ato kanë gjithashtu përmbajtje të lartë në bakër, një metal thelbësor për të bërë qelizat e kuqe të gjakut dhe për ta mbajtur zemrën të shëndetshme. Nivelet e ulëta të bakrit janë të lidhura me homocisteinë të rrezikshme, presion të gjakut dhe nivele të kolesterolit LDL.

 

Ato ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit të gjakut

Fibrat dhe karbohidratet komplekse në patate të ëmbla mund t’ju ndihmojnë të mbani qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak. Dhe kjo mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur më gjatë. Varietetet e patateve të ëmbla gjithashtu përmbajnë substanca të tjera që mbajnë stabil sheqerin në gjak.

Një studim i vitit 2004 i publikuar në Diabetes Care me sukses ka përdorur Caiapon, një ekstrakt nga patatet e ëmbla të bardha, për të zvogëluar natyrshëm dhe për të menaxhuar glukozën në gjak në njerëzit me diabet tip 2.

Të 30 pjesëmarrësit të cilëve u është dhënë 4 gram Caiapo çdo ditë për 12 javë kanë pësuar një ulje të HbA (1c) (duke shkuar nga 7.21 në 6.68), glukoza në gjak gjatë agjërimit (143.7 vs 128.5) dhe glukoza në gjak për dy orë (193.3 vs.162.8). Të 31 pjesëmarrësit të cilëve iu dha një placebo, nuk panë rezultate të tilla.

 

Ato mund të rrisin imunitetin tuaj

Patatet e ëmbël janë të pasura me antioksidantë që parandalojnë dëmet nga radikalet e lira në trupin tuaj.

Një filxhan patate të ëmbla të pjekura përmbajnë 52% të vlerës së përditshme të vitaminës C, e cila është e rëndësishme për shërimin e plagëve dhe riparimin e indeve.

Dhe vitamina A në patate të ëmbla ndihmon trupin tuaj të bëjë qeliza imune që pengojnë infeksionet dhe sëmundjet dhe kanë efekte kundër tumorit. Patatet e ëmbla të purpurta përmbajnë antioksidantë veçanërisht të fuqishëm.

 

Ato janë të mira për sytë tuaj

Patatet e ëmbël përmbajnë disa lëndë ushqyese që janë të lidhura me shëndetin dhe vizionin e përmirësuar të syve. Disa nga më të fuqishmet janë karotenoidet. Ato përfshijnë alfa-karoten, beta-karoten, lutein, dhe zeaksantin.

Beta-karoteni, kur merret si një shtesë në izolim nga karotenoidet e tjera, mund të shkaktojë pabarazi. Por, kur merret me ushqime, ku shoqërohet gjithmonë dhe në ekuilibër me një suitë të tërë të karotenoideve, është treguar se ka veti të fuqishme anti-kancer dhe veti të përmirësimit të shikimit.

Patatet e ëmbla me ngjyrë portokalli (si dhe bimët e tjera portokalli, duke përfshirë karotat) kanë përqendrime veçanërisht të larta të karotenoideve.

Nuk janë vetëm patatet e ëmbël ngjyrë portokalli që janë të mira për vizion. Një klasë e antocianinave të quajtur PSPA, që rrjedhin nga rrënjët e purpurta të patateve të ëmbla, gjithashtu janë të mira për sytë tuaj.

Një studim i publikuar në Research on Food & Nutrition në vitin 2015 shikoi nëse PSPA mund të ndikonte në shëndetin dhe rritjen e qelizave epiteliale (RPE) të pigmentit të retinës njerëzore.

Pse ka rëndësi kjo? RPE është përgjegjës për të ndihmuar sytë tuaj të thithin dritën. Ajo gjithashtu drejton reagimin imunitar kur ballafaqohet me një kërcënim për shëndetin e syve. Studiuesit zbuluan se PSPA nxitë sintezën e ADN-së dhe rritjen e shëndoshë të RPE. Ata arritën në përfundimin se PSPA potencialisht mund të gjejë përdorim si shtesë për ruajtjen e vizionit të shëndetshëm.

 

Ato ushqejnë trurin tuaj

Patatet e ëmbël gjithashtu përmbajnë përbërës që ndihmojnë trurin tuaj të funksionojë më së miri, duke përfshirë kolinën dhe manganin.

Kolini është një lëndë ushqyese thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e trurit, si dhe sintezën e acetilkolinës neurotransmetues që dërgon mesazhe mes qelizave.

Mangani është gjithashtu i rëndësishëm për shëndetin e trurit. Ai lidhet me neurotransmiterët dhe ndihmon të lëvizin impulset elektrike nëpërmes trupit tuaj më shpejtë. Ju mund të gjeni 43% të vlerës së përditshme të manganit në një filxhan patate të ëmbla të pjekura.

Antocianinat, unike për patatet e ëmbla me ngjyrë të purpurtë, gjithashtu mund të ketë veti të përforcimit të kujtesës.

10 Përfitimet e Mrekullueshme të Shëndetit nga Patatet e Ëmbla

Ato mund të ndihmojnë në lehtësimin e stresit dhe ankthit

Patatet e ëmbla mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni. Ato janë të lartë në magnez, i cili është treguar të luajë rol në qetësimin e trurit. Mungesa e magnezit është e lidhur me depresionin, çrregullimet e humorit dhe dhimbjet e kokës.

Burime të tjera të mira të magnezit përfshijnë avokadon, bishtajoret, tofun, arrat, farërat dhe zarzavatet me gjethe.

 

Ato mund të ndihmojnë në rritjen e fertilitetit

Vitamina A është një lëndë ushqyese thelbësore për riprodhim të shëndetshëm. Dhe siç e dimë, patatet e ëmbla janë një burim fantastik.

Patatet e ëmbël gjithashtu ofrojnë një furnizim të pasur të hekurit, i cili gjithashtu është treguar i rëndësishëm për mbështetjen e pjellorisë.

 

Ata mund të ndihmojnë në luftën kundër kancerit

Patatet e ëmbla janë burim i pasur i antioksidantëve (vecanërisht gjenden në lëkurë të patates) që luftojnë kancerin. Ato kanë gjithashtu veti të tjera kundër kancerit.

Deri në 80% të proteinave në patate të ëmbla është një lloj i proteinës së magazinimit i njohur si sporamin. Kjo proteinë unike është studiuar për aftësinë kundër kancerit dhe është gjetur të jetë efektive në disa lloje sëmundjesh.

Hulumtimet kanë qenë premtuese në përdorimin e sporaminës për të penguar kancerin e gjuhës, fshikëzës së tëmthit dhe kancerin kolorektal. Ajo gjithashtu është treguar e aftë të ngadalësojë rritjen e qelizave të kancerit dhe zvogëlimin e migrimit të qelizave dhe invazionit në kanceret metastatike.

Lëvoret e patateve të ëmbla, veçanërisht ato të varieteteve të purpurta, mund të jenë veçanërisht të fuqishme kur bëhet fjalë për parandalimin e kancerit.

Një studim i botuar në ‘’Ushqyerja dhe kanceri’’ në vitin 2016, shqyrtoi efektet antioksiduese dhe anti-kancerogjene të një ekstrakti nga lëkurat e patateve të ëmbla. Ata gjetën premtues aktivitetin anti-kancerogjen ndaj kancerit të gjirit, zorrës së trashë, vezoreve, mushkërive dhe kokës / qafës.

 

Ato kanë efekte anti-inflamatore

Ngrënia e patateve të ëmbla mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

Kjo është kryesisht për shkak të niveleve të larta të beta-karotenit, vitaminës C dhe magnezit. Bollëku i tyre i antioksidantëve nuk bën dëm as këtu.

Një nga antioksidantët e veçantë që gjendet më me bollëk në mishin e purpur të patates është cianidini. Cianidin është i lidhur me reduktimin e inflamacionit, veçanërisht në traktin e tretjes.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com