Lart

10 Përfitimet e Patatës

Patatet janë një nga perimet më të njohura, si në Indi ashtu edhe në mbarë botën. Në sajë të patateve, ne kemi patatet e skuqura tona të dashura, e cila është një nga pjatat më të preferuara të racës njerëzore.

Megjithëse kjo pjatë nuk është aq e shëndetshme sa duhet, shumë enë të tjera me pataten si përbërës janë shumë më të shëndetshme. Ju shihni patate në kërri, në gjyveq, pilaf shtëpi dhe biriani, ju shihni patate kudo. Është aftësia për t’u përzier në çdo përgatitje dhe të shkëlqejë si një përbërës yll është ajo që e bën pataten të preferuar në kuzhina si në shtëpi ashtu dhe jashtë vendit.

Përfitimet e shumta për shëndet dhe lëkurë nga patatet e bëjnë këtë perim gjithnjë e më të veçantë. Patatet janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, kaliumit, fibrave, bakrit të vitaminës B, triptofanit, manganit dhe madje edhe luteinit.

Gjithashtu punon për mrekulli për frenimin e inflamacionit në trup dhe rritë imunitetin dhe qarkullimin e shëndetshëm të gjakut.

Këtu janë disa përfitime të pabesueshme shëndetësore të patateve që duhet të dini:

10 Përfitimet e Patatës

Reduktimi i inflamacionit

Alkalinizuese dhe anti-inflamatore, patatet e zbutin ulçerën e stomakut dhe duodenit dhe zvogëlojnë aciditetin e stomakut. Ato gjithashtu mund të lehtësojnë inflamacionin e lidhur me artritin”. Shtoni patate në dietën tuaj, por mos harroni se ngrënia e tepërt është e dëmshme. Masa e duhur është çelësi!

 

Rregullon presionin e gjakut

Po, patatet mund të ndihmojnë në sigurimin e shtypjes së shëndetshme të gjakut. Tani kjo nuk do të thotë që ju të filloni të hani patate të skuqura me yndyrë dhe të gjitha mbeturinat e përpunuara. Pasojat e ngrënies së tepër të ushqimeve të përpunuara do të ndikojë në shëndetin e zemrës, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të eliminoni menjëherë patatet nga dieta juaj.

Nëse përgatiten mirë, patatet mund të ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut. Patatet kanë rreth 100 kalori, por janë shumë ushqyese dhe kjo është vetëm mënyra se si ne gatuajmë patate që u ka dhënë atyre reputacion të keq. Janë të mira për njerëzit me presion të lartë të gjakut dhe për mbajtjen e ujit sepse balancojnë nivelet e larta të natriumit. Patatet janë gjithashtu të pasura me acid klorogjenik dhe antocianinë, kimikate që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

 

Ndihmojnë të qetësoheni

Patatet, sidomos mishi i bardhë i tyre, janë të pasura me triptofan, një aminoacid me veti qetësuese natyrore që ndihmon në qetësimin e nervave. L-triptofani quhet aminoacid esencial, pasi trupi ynë nuk mund ta prodhojë atë natyrshëm. Duhet të merret nga ushqimi sikurse patatet.

Veti shëruese për zemër

A e dini që patatet përmbajnë zero kolesterol? Kjo është e saktë, patatet nuk kanë kolesterol.Kërcënim për zemrën është vetëm vaji me të cilin përgatiten patatet. Patatet, në fakt, mund të bëjnë mrekulli për zemrën tënde me anë të antioksidantit zemër-shërues, antocianines. Ato gjithashtu përmbajnë fibra, kalium dhe vitamina C dhe B6 – të gjitha këto janë të mrekullueshme për shëndetin e zemrës.

Përmirëson shëndetin e trurit

Acidi lipoik alfa, një koenzimë në patate mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm njohës (kognitiv). Ekspertët e kanë lidhur këtë acid të ketë efekte të dobishme edhe për pacientët e Alzheimerit. Një numër i vitaminave dhe mineraleve të pranishme në patate ndikojnë pozitivisht në funksionimin e trurit (duke përfshirë zinkun, fosforin dhe kompleksin B). Vitamina B6 është veçanërisht e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit neurologjik.

Ndihmoni në përmirësimin e tretjes

Përmbajtja e lartë e fibrave në patate ndihmon në lehtësim të tretjes. Fibrat mbështesin tretjen dhe promovojnë rregullsinë e zorrëve duke shtuar material në feces. Patatet gjithashtu mund të ndihmojnë në shërimin e shpejtë nga diarrea. Ato janë të pasura me kalium, një mineral që humbet tepër gjatë diarresë.

Përmirëson gjumin

Triptofani, i cili gjendet natyrshëm në patate, është një qetësues natyror që siguron gjumë të mirë. Gjithashtu, kaliumi në patate vepron si një relaksues i muskujve, i cili  më tutje siguron një gjumë dhe relaksim më të qetë. Përveç kësaj, është një fakt i mirënjohur që ushqimet me karbohidrate shpesh pengojnë modelet e zakonshme të fjetjes, sidomos tek fëmijët.

Zbusin simptomat para menstruale

Sipas disa studimeve, lëngu i patates mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të sindromës premenstruale. Përmbajtja e lartë e karbohidrateve në patate ndihmon në ngritjen e nivelit të triptofanit, i cili më tej nxit prodhimin e serotoninës në trup (Serotoninë quhet edhe hormoni i lumturisë). Kjo ngritje në sasi të serotoninës ndihmon në përmirësimin e humorit dhe zvogëlon ankthin.

Të mira për eshtra

Të pasura me kalcium dhe fosfor, patatet ndihmojnë në forcimin e eshtrave. Hekuri, kalciumi, magnezi, fosfori dhe zinku të pranishëm në patate kontribuojnë në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e strukturës dhe forcës kockore. Zinku dhe hekuri luajnë rol të rëndësishëm në prodhimin dhe maturimin e kolagjenit. Patatja ka të gjithë këta përbërës.

 

Përfitimet e lëkurës nga patatet

A e dini se patate janë të për tu lavdëruar për shkak të aftësisë së shkëlqyer të rritjes së kolagjenit. Një maskë e thjeshtë fytyre nga patatja mund të ndihmojë në trajtimin e akneve dhe kushteve të tjera të lëkurës si pikat e errëta dhe shenjat.

Është e rekomanduar që të përdoreni lëngun e patates nën sytë, ka veti të shtrëngimit të lëkurës dhe mund të zvogëlojë plakjen dhe rrudhat e parakohshme. Pasiqë lëkura nën sy është e hollë, ajo tenton të rrudhet shpejtë, mirëpo lëngu i patates ju vie në ndihmë.

10 Përfitimet e Patatës

Përdorimi për qeskat e errëta nën sy dhe për sy të enjtur

Qëroni një patate të papërpunuar dhe prene në copa të mëdha. Tani merrni një leckë ose një peshqir dhe mbështjelleni copën e patates me të dhe vendoseni ngadalë mbi qeskat tuaja të errëta. Mbajeni për 20 minuta. Lani sytë me ujë.

Redukton linjat e vogla dhe rrudhat në lëkurë

Përmbajtja e vitaminës C e perimeve mund të sjellë shenja të dukshme të plakjes në fytyrën tuaj. Për të hequr qafe rrudhat, aplikoni lëngun e patates në zonën e prekur dhe shikoni rezultatet. Ju gjithashtu mund të aplikoni puro patatesh të papërpunuara imët në lëkurë. Lëreni atë për rreth 15-20 minuta dhe largojeni me ujë.

Heq qelizat e vdekura të lëkurës

Patatet mund të bëjnë mrekulli për të shtresuar lëkurën tuaj nga brenda. Shtresa të pasura me antioksiduese mund të aplikohen në lëkurë për të shtresuar lëkurën. Kjo mund të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe rinovimin e saj. Aplikoni lëngun e patates në fytyrë dhe qafë për të hequr lëkurën e vdekur nga lëkura juaj.

Trajton lëkurën e thatë

Të pasura me vitaminë C, patatet mund të ndihmojnë në trajtimin e lëkurës së thatë duke ushqyer atë nga brenda. Përgatiteni një pastë apo puro patatesg dhe shtoni gjysmë lugë çaji me gjizë. Aplikoni atë në fytyrën tuaj dhe lini atë për 20-25 minuta. Pastrojeni me ujë të ftohtë. Përdoreni këtë rregullisht për të pasur rezultate më të mira. Interesante, apo jo?

Ndihmon në trajtimin e djegieve nga dielli

Lëngu i patates ose vetëm dy feta të prera patate mund të ndihmojnë në trajtimin e djegieve nga diellit në mënyrë efektive. Merrni feta patate, mundësisht të ftohta dhe aplikoni atë në zonat e prekura të lëkurës suaj. Nëse keni lëng patatesh ju mund ta aplikoni atë në zonën e prekur. Kjo jep ndjesinë e ftohjes ndaj lëkurës së djegur nga dielli dhe do t’ju ndihmojë të riparoni lëkurën tuaj të dëmtuar.

 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com