Lart

11 Përfitimet Shëndetësore të Vërtetuara të Hudhrës

 

 

“Le të jetë ushqimi ilaçi yt, dhe ilaçi të jetë ushqimi juaj”.

Këto janë fjalë të famshme nga Hipokrati mjeku i lashtë grek, shpesh i quajtur babai i mjekësisë perëndimore.

Ai në fakt përshkruante hudhër për të trajtuar një sërë gjendjesh mjekësore.

Shkenca moderne ka konfirmuar kohët e fundit shumë nga këto efekte shëndetësore të dobishme.

 Këtu janë 11 përfitime shëndetësore të hudhrës që mbështeten nga kërkimet njerëzore.

 1. Hudhra përmban komponime me potencialin e duhur medicinal

Hudhra është bimë në familjen Allium.

Ajo është e lidhur ngushtë me qepë dhe presh. Çdo segment i një kokrre hudre quhet thelb hudre. Ka rreth 10-20 thelba hudre në një kokërr të vetme, jepni ose merrni.

Hudhra rritet në shumë pjesë të botës dhe është një përbërës popullor në gatimin për shkak të aromës së saj të fortë dhe shijes së shijshme.

Megjithatë, gjatë gjithë historisë së lashtë, përdorimi kryesor i hudhër ishte për shëndetin dhe vetive medicinale.

Përdorimi i tij ishte i dokumentuar mirë nga shumë civilizime të mëdha, duke përfshirë edhe egjiptianët, babilonasit, grekët, romakët dhe kinezët.

Shkencëtarët tani e dinë se shumica e përfitimeve shëndetësore janë shkaktuar nga përbërësit e squfurit të formuar kur një thelb hudhër është copëtuar, grimcuar ose përtypur.

Ndoshta më i famshëm nga ata është i njohur si alicin. Megjithatë, allicin është një përbërës i paqëndrueshëm që është i pranishëm vetëm në hudhër të freskët pasi është prerë ose i grimcuar.

Përbërjet e tjera që mund të luajnë një rol në përfitimet shëndetësore të hudhër përfshijnë diallyl disulfide dhe s-allyl cisteine.

Komponimet e squfurit nga hudhra hyjnë në trup nga traktit të tretjes dhe udhëtojnë në të gjithë trupin, ku ushtrojnë efektet e tij të fuqishme biologjike.

 1. Hudhra është shumë ushqyese por ka shumë pak kalori

Kalori për kalori, hudhra është tepër ushqyese.

Një 28 gram hudhër e shërbyer përmban:

 •          Mangan: 23% e AZHR-së
 •          Vitaminë B6: 17% e AZHR
 •          Vitaminë C: 15% e AZHR
 •          Selen: 6% e AZHR
 •          Fibra: 0.6 gram

Sasi të mirë të kalciumit, bakrit, kaliumit, fosforit, hekurit dhe vitaminës B1

Hudhra përmban gjithashtu gjurmë të lëndëve ushqyese të ndryshme. Në fakt, ajo përmban pak nga  gjithçka që ju nevojitet.

Kjo vjen me 42 kalori, 1.8 gram proteina dhe 9 gram karbohidrate.

 1. Hudhra mund të luftojë sëmundje, duke përfshirë të ftohtin e zakonshëm

Shtojcave të hudhërve njihen për të rritur funksionin e sistemit imunitar.

Pavarësisht nga mungesa e vetive të forta, shtimi i hudhrave në dietën tuaj mund të jetë me vlerë duke u përpjekur nëse shpesh merrni ftohjet.

 1. Komponimet Aktive në Hudhra mund të zvogëlojnë presionin e gjakut

Sëmundjet kardiovaskulare si sulmet në zemër dhe goditjet janë vrasësit më të mëdhenj në botë.

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, është një nga drejtuesit më të rëndësishëm të këtyre sëmundjeve.

Studimet njerëzore kanë gjetur që shtesat e hudhrave të kenë një ndikim të rëndësishëm në zvogëlimin e presionit të gjakut tek njerëzit me presion të lartë të gjakut.

Doza shtesë duhet të jetë mjaft e lartë për të pasur efektet e dëshiruara. Shuma e nevojshme është e barabartë me rreth katër thelba të hudhrave në ditë.

 1. Hudhra Përmirëson Nivelet e Kolesterolit, të cilat mund të ulin rrezikun e sëmundjes së zemrës

Hudhra mund të ulë totalin dhe kolesterolin LDL.

Për ata me kolesterol të lartë, shtesat e hudhrave duket se reduktojnë kolesterolin total dhe / ose LDL me rreth 10-15%.

Duke parë në mënyrë specifike kolesterolin LDL (“të keq”) dhe HDL (“të mirë”), hudhra duket të ulë LDL por nuk ka efekt të besueshëm në HDL).

Nivelet e larta të triglicerideve janë një faktor tjetër i njohur për sëmundjen e zemrës, por duket se hudhra nuk ka efekte të rëndësishme në nivelet e triglicerideve.

6.Hudhra përmban antioksidantë që mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes dhe demencës së Alzheimerit

Dëmtimi oksidativ nga radikalet e lira kontribonë në procesin e plakjes.

Hudhra përmban antioksidantë që mbështesin mekanizmat mbrojtës të trupit kundër dëmtimit oksidativ.

Doza të larta të shtesave të hudhërve janë treguar të rrisin enzimat antioksiduese tek njerëzit, si dhe të reduktojnë ndjeshëm stresin oksidativ në ato me presion të lartë të gjakut.

Efektet e kombinuara në reduktimin e kolesterolit dhe presionit të gjakut, si dhe vetitë antioksiduese, mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zakonshme të trurit, si sëmundja e Alzheimerit dhe harresa.

 1. Hudhra mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Efektet e mundshme të hudhrave në jetëgjatësi janë në thelb të pamundura për t’u provuar tek njerëzit.

Por duke pasur parasysh efektet e dobishme në faktorët e rëndësishëm të rrezikut si presioni i gjakut, ka kuptim që hudhra mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Fakti që ai mund të luftojë sëmundjet infektive është gjithashtu një faktor i rëndësishëm, sepse këto janë shkaqe të zakonshme të vdekjes, veçanërisht në të moshuarit ose në njerëzit me sistem imunitar jofunksional.

 1. Performanca atletike mund të përmirësohet me shtesa të hudhrës

Hudhra ishte një nga substancat më të hershme “për përmirësimin e performancës”.

Ishte përdorur tradicionalisht në kulturat e lashta për të reduktuar lodhjen dhe për të rritur kapacitetin e punës së punëtorëve.

Veçanërisht, u është dhënë atletëve olimpikë në Greqinë e lashtë.

Studimet e brejtësve kanë treguar se hudhra ndihmon në ushtrimin e performancës, por shumë pak studime njerëzore janë bërë.

Njerëzit me sëmundje të zemrës që morën vajin e hudhër për 6 javë kishin një reduktim prej 12% në normën e rrahjes së zemrës dhe kapacitet më të mirë ushtrimor.

 1. Ushqimi i hudhrës mund të ndihmojë detoksifikimin e metaleve të rënda në trup

Në doza të larta, komponimet e squfurit në hudhër janë treguar të mbrojnë kundër dëmtimit të organeve nga toksiciteti i metaleve të rënda.

 1. Hudhra mund të përmirësojë shëndetin e kockave

Asnjë studim njerëzor nuk ka matur efektet e hudhërës në humbjen e kockave.

Megjithatë, studimet e brejtësve kanë treguar se mund të minimizojë humbjen e kockave duke rritur estrogjenin tek femrat.

Një studim në gratë e menopauzës zbuloi se një dozë ditore e ekstraktit të hudhrës të thatë (i barabartë me 2 gram hudhër të papërpunuar) uli ndjeshëm një shënues të mungesës së estrogjenit.

Kjo sugjeron që kjo shtesë mund të ketë efekte të dobishme në shëndetin e kockave tek gratë.

Ushqimet si hudhra dhe qepë mund të kenë gjithashtu efekte të dobishme në osteoartrit.

 1. Hudhra është e lehtë të përfshihet në dietën tuaj dhe shijon shumë

Kjo e fundit nuk është përfitim shëndetësor, por është ende i rëndësishëm.

Hudhra është shumë e lehtë (dhe e shijshme) për të përfshirë në dietën tuaj të tanishme.

Ajo plotëson ushqimet më të shjëshme, veçanërisht supave dhe salcat. Shija e fortë e hudhrës mund të shtojë edhe një grusht për receta të ndryshme.

Hudhra vjen në disa forma, nga thelbat dhe pastat e butë në pluhura dhe shtesat si ekstrakt i hudhrës dhe vaj hudhre.

Megjithatë, mbani në mend se ka disa anë negative për hudhër, të tilla si aroma e keqe. Ka edhe disa njerëz që janë alergjikë ndaj tij.

Nëse keni një çrregullim të gjakderdhjes ose po merrni ilaçe të gjakut, flisni me mjekun tuaj përpara se të rritni konsumimin tuaj të hudhrave.

Një mënyrë e zakonshme për të përdorur hudhër është që të shtypni pak thelba hudhre të freskët me një shtypëse për hudhër, pastaj përzierje me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe pak kripë.

Kjo është një salcë e shëndetshme dhe super e shijëshme.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com