Lart

9 Arsye Shëndetësore që të Hani më Shumë Kungulleshka

Kungulleshka është çuditërisht e shëndetshme dhe e mbushur me ushqyes. Këto 9 përfitime nga kungulleshkat – përfshirë përmirësimin e tretjes, ngadalësimin e plakjes dhe më shumë – do t’iu tregojnë pse ato meritojnë një vend në pjatën tuaj.

 

Zukini (kungulleshka), apo kungulli i verës, është anëtar i familjes së kungujve.

Kjo perime popullore e shijshme bëhet në mot të ngrohtë, në vende me terren të lagësht dhe pjellor. Duhen 35 deri 60 ditë nga mbjellja deri në korrjen e parë. Bima rritet në një lartësi prej 70 centimetrash. Për shije më të mirë, frutat e kungulleshkës korrren kur ato janë 10-20 cm.

Kungulleshkat e errëta zakonisht janë më të pasura me lëndë ushqyese. Por cilat janë përfitimet ushqyese të kungulleshkës?

Botanikisht, kungulleshka është frut, por përdoret më shpesh si perime.

Kungullesha

Cilat janë përfitimet ushqyese të kungulleshkave?

Kungulleshka përmban zero yndyrë dhe është e pasur me ujë dhe fibra. Ajo gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të vitaminave B6, riboflavinë, folate, C dhe K, dhe minerale, si kalium dhe mangan.

Kungulleshka gjithashtu përmban fitonutrient antioksidues dhe anti-inflamator. Kjo e bën kungulleshkën një ushqim me lëndë ushqyese të pasura që duhet të përfshini në dietën tuaj.

 

Përfitimet e kungulleshkës: 9 Arsyet për të ngrënë më shumë këtë kungull


Përmirëson tretjen

Përfshirja e zukinit në dietën tuaj mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes duke përfshirë zvogëlimin e rasteve të kapsllëkut dhe problemeve të tjera të tretjes.

Kungulleshka është e pasur me ujë. Ajo përmban sasi të konsiderueshme të fibrave, elektroliteve dhe lëndëve ushqyese të tjera që janë të nevojshme për një sistem të shëndetshëm të tretjes.

Konsumi i rregullt i kungullit mund të ndihmojë në parandalimin e ulcerave dhe kancerit të zorrës së trashë.

Ngadalëson plakjen

Plakja rezulton nga aktiviteti i toksinave, radikalëve të lirë dhe inflamacionit që trupi është i ekspozuar gjatë viteve. Këto helme dhe inflamacione mund të reduktohen nga antioksidantë dhe ushqime anti-inflamatore.

Kungulleshka është e pasur me antioksidantë dhe fitonutrient anti-inflamator, të cilët ndihmojnë në çlirimin e trupit nga radikalët e lirë dhe inflamacioni i tepërt.

 

Zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak

Nivelet e larta të sheqerit në gjak dhe diabeti janë probleme që përkeqësohen nga një dietë e lartë në karbohidratet dhe e ulët në fibra.

Duke përfshirë kungulleshkën në dietën tuaj, ju rritni marrjen e fibrave. Ju gjithashtu mund të zvogëloni marrjen e karbohidrateve sepse do të ndiheni të plotë për më gjatë. Këto ndryshime në dietë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe rritjen e ndjeshmërisë së insulinës.

Kjo mund të thotë se trupi juaj nuk kërkon më shumë sasi të insulinës për të përpunuar sheqerin. Kjo mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit. Studimet tregojnë se duke përfshirë të paktën 30 gram fibra në dietën tuaj të përditshme ulë rrezikun për të marrë diabetin në mënyrë të konsiderueshme.

 

Mbështet qarkullimin e gjakut dhe shëndetin e zemrës

Kungulleshka është e ulët në yndyrë dhe natrium, por e lartë në fibra dhe kalium. Këto veti ndihmojnë në ruajtjen e qarkullimit të shëndetshëm të gjakut.

Natriumi i ulët dhe kaliumi i lartë ndihmojnë në ruajtjen e presionit të shëndoshë të gjakut, ndërsa fibra, e tillë si polisakaridi, ul nivelet e kolesterolit.

Ky kombinim funksionon në mënyrë zingjirore për të mbajtur një qarkullim të mirë, i cili është i nevojshëm për presion të shëndetshëm të gjakut dhe një zemër të shëndetshme.

 

Përmirëson shëndetin e syve

Kungull i njomë është një burim i mirë i antioksidantëve dhe fitonutrientëve  për mbrojtjen e shëndetit, duke përfshirë vitaminën C, beta-karotenin, manganin, zeaksantin dhe luteinen.

Zeaksantini dhe luteina janë veçanërisht të dobishme në ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të syve duke luftuar radikalet e lira. Kjo zvogëlon rrezikun e zhvillimit të problemeve të lidhura me moshën që lidhen me sytë si glaukoma, kataraktet dhe degjenerim makular.

Ju gjithashtu mund të përdorni kungulleshkën për të trajtuar sytë e fryrë duke vendosur feta kungulleshke mbi sytë. Lërini fetat mbi sy për rreth 30 minuta dhe përsëriteni disa herë në ditë.

 

Ngritë energjinë

Për shkak se kungulleshka është një burim i pasur i vitaminave B, veçanërisht folatit, riboflavinës dhe B6, ajo mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të energjisë në trup. Kjo redukton lodhjen dhe përmirëson disponimin.

Trupi kërkon vitamina B për metabolizmin e proteinave dhe karbohidrateve. Këto vitamina gjithashtu ndihmojnë në funksione të ndryshme të trurit duke përfshirë edhe memorien dhe te mesuarit.

Humbja e peshës

Për shkak se kungulleshka është e ulët në kalori dhe e lartë në ujë dhe fibra është një ushqim i shkëlqyer për ata që dëshirojnë të reduktojnë peshën e trupit.

Vlen të përmendet se pesha e tepërt e trupit zakonisht rezulton nga konsumi i rregullt i karbohidrateve dhe ushqimeve me sheqer.

Duke përfshirë kungulleshkën në dietën tuaj, ju rritni fibrat dhe përmbajtjen e ujit në ushqimin tuaj. Kjo do të thotë se ju do të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe do të përfundoni duke ngrënë më pak. Në afat të gjatë, ju do të humbni disa nga kilogramët tuaj të tepërt.

 

Përmirëson funksionet e tiroides dhe veshkave

Kungulleshka përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe polifenoleve, sidomos në lëvozhgë.

Përbërjet në lëvozhgën e kungulleshkës kanë efekte pozitive në gjëndrat tiroide dhe veshkore. Përveç kësaj, përbërësit ndihmuan në rregullimin e niveleve të insulinës.

 

Mbron kundër oksidimit dhe inflamacionit

Kungulleshka është e pasur me antioksidantë dhe komponime anti-inflamatore, duke përfshirë vitaminat A dhe C, glutacion peroksidazën dhe superoksid dismutazën. Sasi të mëdha të këtyre komponimeve gjenden në lëkurën e kungulleshkës. Për këtë arsye, ju duhet të hani lëkurën së bashku me mishin e saj.

Të ushqyerit rregullisht me kungulleshkë redukton oksidimin dhe inflamacionin brenda trupit. Kjo rritë  imunitetin dhe mbron nga sëmundjet që lidhen me inflamacion.

Të gjitha këto përfitime të zukinit janë mbresëlënëse, prandaj synoni t’a shtoni më shumë në ushqimet tuaja dhe nëse mundeni, përpiquni t’a rrisni vet.

Si të rritni kungulleshka në oborrin tuaj?

Kungulleshka rritet më mirë gjatë muajve të ngrohtë, prandaj quhet edhe kungull veror. Sidoqoftë, mund t’a rritni edhe në raste të tjera, me kusht që të jetë i mbrojtur nga të ftohtit ekstrem.


Nëse dëshironi të rritni kungulleshkat në oborrin e shtëpisë tuaj, këtu është ajo që ju duhet të bëni:

  • Përgatitni zonën e rritjes duke gërmuar për të liruar dheun.
  • Shtoni pleh organik dhe përzieni mirë në tokë
  • Krijo pirgje dheu me diametër rreth 2 metra, deri në 25 cm të lartë dhe rreth katër metra larg njëri tjetrit.
  • Mbjell gjashtë fara për grumbull, duke ndarë ato në mënyrë të barabartë. Mbulo çdo farë me dhe jo më thellë se një centimetër dhe ujitini mirë.
  • Pas kësaj, ujitni ato një herë ose dy herë në javë në varësi të motit.
  • Sapo të dalin fidanet, pritni derisa më të shëndetshmit të jenë rreth tre centimetra të gjatë. Preni ato më të dobëta, duke lënë dy ose tre në çdo kodër.
  • Vazhdoni ujitjen sipas nevojës, sa më afër rrënjëve.
  • Kur kungujt tuaj fillojnë lulëzimin, ju mund të keni nevojë të shtoni pleh për të mbështetur rritjen e tyre. Ujitini edhe më shpesh, veçanërisht nëse moti është i nxehtë.
  • Kungulleshka merr rreth 60 ditë nga mbjellja në korrje. Korrni ato sipas nevojës kur janë rreth 15 centimetra të gjatë. Frutat kanë shije më të mirë në këtë fazë. Nëse ua lejoni atyre të rriten për një kohë të gjatë, ato fillojnë të ngurtësohen dhe nuk do kenë shumë shije.
  • Shijojini kungulleshkat tuaja të rritura në shtëpi duke i gatuar ato.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com