Lart

A Janë Ullinjtë të Mirë për Ju

Nuk është sekret që ullinjtë përmbajnë një grusht të fuqishëm shëndetësor. Shtypur në vaj për gatim ose ngrënja e tyre në formë të konzervuar, këto fruta të vegjël po ndërtojnë një përfaqësi si ndihmëtarë të shkëlqyeshëm të zemrës, por përfitimet shkojnë përtej vetëm një nxitje kardiovaskulare.

A Janë Ullinjtë të Mirë për Ju

Ata janë ushqimi më i shëndetshëm i zemrës

Ullinjtë janë të mbushur plot me acide yndyrore mono të pangopura, një lloj i yndyrës i lidhur me uljen e LDL (kolesteroli “i keq”), duke ruajtur HDL (kolesteroli “i mirë”). Vetitë e fuqishme antioksiduese të polifenoleve të ullirit gjithashtu mund të mbrojnë nga stresi oksidativ dhe inflamacioni kronik, një faktor iniciues kyç i sëmundjeve të zemrës.

Plus, dëshmitë afatgjata sugjerojnë se njerëzit që konsumojnë vaj ulliri ekstra të virgjirë çdo ditë janë në rrezik më të ulët të sulmit në zemër, presionit të lartë të gjakut dhe vdekshmërisë kardiovaskulare sesa ata që nuk e bëjnë këtë.

 

Ata mund të përmirësojnë qarkullimin

Komponimet me bazë bimore në ullinj mund të rrisin prodhimin e oksidit nitrik, duke përmirësuar funksionin e enëve të gjakut dhe duke nxitur rrjedhjen e gjakut në indet tuaja. Kjo është e dobishme për shëndetin afatshkurtër dhe afatgjatë, pasi qarkullimi më i mirë rrit gjithçka nga vrapimet e shpejta në palestër në rrezikun e përgjithshëm të sëmundjes kronike.

Disa lloje të ullinjve gjithashtu mund të sigurojnë deri në 25% të nevojave tuaja të hekurit, një mineral i rëndësishëm që ndihmon në dërgimin e oksigjenit tek organet tuaja.

Ata kanë përfitime anti-inflamatore

Polifenolet e gjetura në ullinj mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit kronik duke ndaluar dëmtimin e indit të organeve para se të fillojë. Kjo e thënë, ullinjtë janë më të njohur për rolin e tyre primar në dietat e Mesdheut, të cilat janë plot me perime rritëse shëndetësore, fruta, dhe 100% kokrra të plota. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përqendroheni në përmirësimin e dietës tuaj si një e tërë në vend të një vakti ose të një mezeje!

 

Ata mund të jenë të dobishëm për kockat tuaja

Polifenolet gjithashtu mund të përmirësojë densitetin e mineralit të kockave duke reduktuar degjenerimin. Plus, dietat mesdhetare kanë qenë të lidhura me një rrezik më të ulët të thyerjeve tek të moshuarit.

 

Ata mund të përmirësojnë shëndetin e trurit

Meqenëse vajrat ndihmojnë në zvogëlimin e stresit oksidativ të shkaktuar nga inflamacioni, ato gjithashtu mbrojnë indet e organeve vitale (domethënë trurin tuaj) nga dëmtimi i dëmshëm dhe potencialisht i pakthyeshëm. Një përfitim tjetër: Ullinjtë përmbajnë vitaminë E, një antioksidant i lidhur me njohjen e përmirësuar dhe zvogëlimin e harresës. Dietat që mbështeten në vajin e ullirit si një burim kryesor i yndyrës janë gjithashtu të lidhura me një rrezik më të ulët të sëmundjes Alzheimer.

A Janë Ullinjtë të Mirë për Ju

Ata mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të kënaqur

Përdorimi i vajit të ullirit ekstra të virgjër kur gatuani mund të rrisë ngopjen duke siguruar yndyrna të shëndetshme, që ju mbajnë të mbushur, më gjatë. Një lugë gjelle është rreth 120 kalori, ndërsa 120 kalori me vlerë ulliri është përafërsisht 30 ullinj (në varësi të llojit dhe madhësisë). Të ngrënit porcione të vogla te frutave gjithashtu ofron fibra dietike; një filxhan ka rreth 15% të asaj që ju nevojitet në një ditë! Kjo thënë, ata në një dietë të ulët natriumi duhet të rrinë me versionin e vajit.

 

Ata mund të zvogëlojnë rrezikun e disa kancereve

Përfitimet e frutave dhe perimeve i bëjnë ato të padobishme kur bëhet fjalë për ushqimet dhe mezet e përditshme. Ushqimet e larta antioksiduese si ullinjtë mund të ulin shanset tuaj për kancer të caktuar, duke mbrojtur ADN-në qelizore (potencialisht parandalimin e rritjes së tumorit) dhe reduktimin e stresit oksidativ.

 

Ata mund të përmirësojnë sheqerin në gjak

Vaj ulliri ekstra i virgjër në veçanti mund të ulë sheqerin në gjak më shpejt se dy orë pas një vakti duke ndihmuar në veprimin e insulinës. Acidet oleike (një lloj i shëndoshë i yndyrës së zemrës) dhe polifenolët në ullinj mund të ndihmojnë gjithashtu. Studimet tregojnë se dietat e larta në yndyrna mono të pangopura dhe antioksidantë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit II.

 

Ata mund t’ju ndihmojnë të absorboni më mirë lëndë ushqyese të tjera

Antioksidantët gjetën shumë perime dhe fruta të cilat absorbohen më mirë kur hahet me yndyrë diete të tilla si ullinj. Shtimi i një lugë gjelle vaj ulliri në sallata dhe spërkatja e salces së perimeve mund të ndihmojë në rritjen e marrjes tuaj të karrotenoide, të cilat bëjnë mirë për sytë tuaj dhe zvogëlojë rrezikun afatgjatë të sëmundjes.

Në fund të fundit

Ushqimi i ullinjve përveç perimeve dhe frutave rezulton në disa përfitime të rëndësishme, duke ju ndihmuar të arrini qëllimet e humbjes së peshës dhe të bëni një ndryshim pozitiv që ndihmonë shëndetin tuaj për një afat të gjatë.

 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com