Lart

8 Përfitimet e Pabesueshme të Bizeleve që Mund të Mos i Keni Ditur

 

Le ta pranojmë, shpesh nënvlerësojmë vlerën e bizeleve. Ju shpesh mund t’i gjeni ato në specialitetet e famshme indiane si Matar Paneer ose Keema Matar, Aloo Matar ose Hara Bhara kebabs, por asnjëherë nuk largoheni duke lëvduar këto bishtaja të gjelbëra.

As ekzotike as të rralla, bizelet ndodh të jenë një nga ushqimet më të dendura ushqyese që mund të gjenden në këtë planet që meriton mirënjohjen e duhur. Bishtaja natyralisht e ëmbël është e pasur me vitamina esenciale dhe antioksidantë si vitamina K, C dhe folati. Ato janë gjithashtu të pasura me mangan dhe fibra.

Ka disa bizele bishtajore të cilat janë tepër fibroze dhe të vështira për t’u ngrënë, por disa lloje të famshme të ngrënshme si bizelet e borës, bizelet e sheqerit dhe bizelet e kopshtit janë përdorur zakonisht si përbërës në përgatitjet e ndryshme të kërrit dhe gjellërave.

8 Përfitimet e pabesueshme të bizeleve që mund të mos i keni ditur

Këtu janë 8 përfitimet e bizeleve të cilat ju mund të mos i keni ditur

 

  1. Tretja

Bizelet mund të bëjnë mrekulli për tretjen. Përmbajtja e lartë e fibrave që ndodhet në bishtajë ndihmon në ruajtjen e shëndetit të mirë të tretjes. Fibrat shtojnë masë në feces, duke përmirësuar kështu lëvizjen e zorrëve. Mos ngurroni t’i përfshini ato në sallata, me pjatën kryesore, gjellëra dhe kërri.

 

  1. Burimi i mirë i hekurit

Bizelet janë burim i mire i hekurit. Mungesa e hekurit është shkaku kryesor i anemisë. Nëse nuk keni hekur të mjaftueshëm, trupi juaj nuk mund të bëjë mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut të shëndetshmë dhe oksigjen-bartëse duke shkaktuar kështu mangësi të hemoglobinës. Hekuri ndihmon në luftën kundër lodhjes dhe ju jep forcë.

 

  1. Ndërton imunitetin

Bizelet janë të pasura me vitaminë C, gjë që e bën atë një nga ushqimet më të mira për ndërtimin e imunitetit. Sipas librit “Ushqimet shëruese”, “një servis i vetëm i bizeleve apo bishtajave të borës furnizon gjysmën e nevojave tuaja të përditshme. Bizelet gjithashtu përmbajnë fitoaleksi, një antioksidant që mund të pengojnë H.Pylorin, bakter që shkakton ulçerën në stomak dhe zorrën duodenale dhe kancerin e stomakut.

 

  1. Ndihmojnë në shëndetin e syve

Bizelet gjithashtu mund të bëjnë mrekulli për sytë tuaj. Bizele janë të mbushura me pigment karotenoid, luteinë. Luteina është e njohur të zvogëlojë rrezikun e kataraktave dhe degjenerimit makular ose humbjen e vizionit në moshën e vjetër. Bizelet gjithashtu mund të rrisin shikimin.

 

  1. Ndihmojnë në shëndetin e zemrës

Përmbajtja e patretshme e fibrave në bizele ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe parandalimin e goditjeve në zemër. Përveç kësaj, bizelet gjithashtu ndihmojnë në sigurimin e rregullimit të qëndrueshmërisë së sheqerit në gjak. A keni nevojë për më shumë arsye për ta bërë atë pjesë të dietës tuaj tashmë?

 

  1. Ndihmon në humbje të peshës

Bizelet me madhësi të një kafshate mund t’ju ndihmojnë të largoni shpejtë disa kilogram. Bizelet janë të ulëta në yndyrë dhe gjithashtu jashtëzakonisht të ulëta në kalori në krahasim me bishtajoret më të rënda si fasulet dhe llojet e tjera të bishtajoreve. 100 gram bizele përmbajnë vetëm 81 kalori. Përmbajtja e lartë e fibrave gjithashtu luan rolin e saj në zvogëlimin e peshës. Fibra ndihmon në nxitjen e ndjenjës së ngopjes, e cila ju ndalon të hani shumë ushqime të tjera.

 

  1. Të shëndetshme për lëkurën

Bizelet janë burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni ndihmon në mbajtjen e lëkurës të fortë dhe me shkëlqim. Vitamina C gjithashtu mbron qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Antioksidantët ndihmojnë në luftimin e dëmeve oksidative të shkaktuara nga radikalët e lirë. Antioksidantët që janë të pranishëm në të si flavonoidet, karotenoidet dhe karoten alfa ndihmojnë në parandalimin e shenjave të plakjes.

 

  1. Ndihmon në shëndetin e meshkujve

Bizelet mund të ndihmojnë në rritjen e sasisë së spermës dhe lëvizshmërinë e saj. Sipas librit ‘Ushqimet shëruese’, “Glikodelina”, një substancë e gjetur në bizelet e borës, mund të ndihmojë në forcimin e spermës dhe përmirëson aftësinë e saj për të fekonduar një vezë.

 

Përdorini ato në supa, gjellëra, lëng mishi ose sendviçe, mirëpo sigurohuni që të mos i’u ikin të mirat e këtyre bishtajave të këndshme dhe të shëndetshme.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com