Lart

Përfitimet Shëndetësore të Karrotave: Superushqim Për Përmirsimin e Shikimit

Nëse hani karrotë çdo ditë mund të ndihmojë më shumë sesa vetëm sytë tuaj. Ky udhëzues për 11 përfitimet shëndetësore të karrotës tregon pse shumë njerëz e quajnë këtë perime superushqim.

Karrotat më së shumti janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar dhe mbrojtur shikimin. Megjithatë, përfitimet shëndetësore të karrotave shtrihen në zona të tjera të trupit, duke bërë që shumë ekspertë të shëndetit t’a quajnë atë superushqim.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

10 Perimet që nuk janë të mira për juve ashtu siç e keni menduar

Pastron dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve

Ka disa ushqime që veprojnë si furçë dhëmbësh natyrale dhe karrota është një prej tyre. Një nga përfitimet shëndetësore është se perimet veprojnë si një gërryes natyral që pastron pllakën dhe grimcat e mbetura të ushqimit.

Meqenëse njollat ​​mund të bashkëngjiten në pllakëza, përtypja e një karrote në fund të një vakti mund të zvogëlojë ngjyrosjen e dhëmbëve dhe pastrimin e gojës gjatë kohës kur nuk jeni në gjendje të pastroni dhëmbët direkt pas ngrënies. Ngrënia e karrotave gjithashtu stimulon prodhimin e salivës (pështymës), një substancë që ndihmon në parandalimin e formimit të pllakës.

Përfitimet Shëndetësore të Karrotave

Dozë e shëndetshme e vitaminës A: Përmirësimi i syve

Karrotat janë burim i shkëlqyer i vitaminës A-një porcion siguron 210 për qind të sasisë së rekomanduar ditore. Kjo vitaminë esenciale përdoret nga sytë për të ruajtur vizion të mirë. Beta-karoteni në perime konvertohet në vitaminë A në mëlçi dhe pastaj kombinohet me një proteinë të quajtur opsin për të formuar rodopsinën.

Kjo substancë është e nevojshme për vizionin e natës dhe ngjyrave. Konsumi i rregullt i karrotave mund të ndihmojë gjithashtu për të mbrojtur sytë nga problemet e shikimit të lidhura me moshën, siç janë degjenerimi makular dhe kataraktet.

 

Lëkurë shëndritëse

Përfitimet shëndetësore që vijnë nga ngrënia e karrotave shihen edhe në lëkurë. Nëse lëkura juaj duket e lodhur ose po tregon shenja të plakjes, ju mund t’i përdorni karrotat për ta bërë atë të shkëlqejë përsëri. Vitamina A dhe antioksidantët e gjetur në karrota ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e diellit dhe efektet e dëmshme të radikaleve të lira që nganjëherë lëshohen gjatë proceseve normale metabolike.

Karrotat përmbajnë një substancë të quajtur acid retinoik, i cili duket se ndihmon trupin në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Përveç ngrënies së karrotave, ju mund të përdorni përfitimet shëndetësore të lëngut të karrotave ose pulpës duke e aplikuar atë direkt në fytyrë, duke e përdorur atë për të trajtuar problemet me lëkurë si puçrrat dhe thatësinë. Sigurimi i lëkurës tuaj me vitaminën A është vetëm një pjesë e betejës, qelizat tona të lëkurës kanë nevojë për zink dhe ushqyes të tjerë që mund të gjeni në shumë ushqime si p.sh. në arra brazili.

 

Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare

Një nga përfitimet shëndetësore të karrotave është se ato mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Një studim dhjetëvjeçar i 20.000 burrave dhe grave zbuloi se njerëzit që hëngrën një sasi të vogël të perimeve rrënjore çdo ditë ishin dukshëm më pak të prirur për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare.

 

Parandalimi i kancerit

Parandalimi i kancerit mund të jetë një nga përfitimet shëndetësore të karrotave për gratë dhe burrat. Përveç që përmbajnë antioksidantë të cilët kanë treguar se reduktojnë rrezikun e kancerit të caktuar, karrota prodhon një pesticid natyral të quajtur falkarinol, i cili mbron perimet rrënjore nga sëmundjet kërpudhore. Studiuesit besojnë se kjo substancë ka veti antikancerogjene.

Karrotat gjithashtu përmbajnë beta-karoten. Një studim zbuloi se njerëzit që konsumonin beta-karoten në bazë të rregullt kishin rrezik të reduktuar të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë. Një tjetër studim zbuloi se duhanpirësit që nuk hanë karrota kishin tre herë më shumë gjasa për të zhvilluar kancerin e mushkërive sesa ata që i hanin ato më shumë se një herë në javë.

 

Largon toksinat

Një tjetër përfitim shëndetësor i supozuar i karrotave është se ato mund të ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi. Besohet se karrotat përmbajnë veti që ndihmojnë në reduktimin e yndyrës dhe acidit në mëlçi – heqja e këtyre substancave çon drejt një mëlçie më funksionale dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Kombinimi i karrotave me zarzavate me gjethe të tilla si arugula ose spinaqi mund të ndihmojë shumë në përmirësimin e funksionit të përgjithshëm të mëlçisë.

 

Përmbajtja e lartë me fibra

Një karrotë mesatare përmban rreth 2 gram fibra. Fibrat janë të rëndësishme për një numër arsyesh. Ato mund të ndihmojë në ujen e shtypjes së gjakut duke zvogëluar sasinë e kolesterolit lipoprotein të densitetit të ulët në gjak dhe ndihmon në pastrimin e traktit gastrointestinal duke mbledhur mbeturinat gjatë daljes së tij nga trupi.

Fibrat ngadalësojnë tretjen e ushqimit, duke ju ndihmuar të ndiheni më të plotë për kohë më të gjatë dhe duke parandaluar rritje të papritura në nivelin e sheqerit në gjak. Megjithatë, ju mund t’i merrni këto përfitime shëndetësore vetëm nga karrotat e sapo pjekura dhe plotësisht të pjekura të kësaj perime rrënjore kur ju hani ato të papërpunuara ose të gatuara lehtë. Lëngu i karrotave largon fibrat e dobishme.

Përfitimet Shëndetësore të Karrotave: Superushqim Për Përmirsimin e Shikimit

Rrezik më i ulët nga kanceri i prostatës

Përfitimet shëndetësore për meshkuj nga karrota përfshijnë zvogëlimin e rrezikut të kancerit të prostatës. Një studim i kryer në Universitetin e Jorkut zbuloi se vitamina A dhe acidi retinoik mund të zvogëlojnë aftësinë e kancerit për të pushtuar indet që i rrethojnë. Një tjetër studim i kryer në Shkollën e Harvardit të Shëndetit Publik zbuloi se meshkujt që kishin dieta të pasura me beta-karoten mund të kenë rrezik të reduktuar të zhvillimit të kancerit të prostatës.

 

Parandalimi i goditjes në tru

Një tjetër studim i Universitetit të Harvardit ndoqi 90,000 infermiere femra për tetë vjet dhe zbuloi se gratë që hanin karrota pesë herë në javë ulnin rrezikun e goditjes në tru me dy të tretat kur krahasoheshin me gratë që hëngrën karrota njëherë ose më pak në muaj. Duket se beta-karoteni siguron një mbrojtje kundër fillimit të kësaj gjendjeje neurologjike potencialisht shkatërruese.

 

Mbrojtja e sistemit imunitar

Vitaminat në karrota i japin sistemit tuaj imunitar një nxitje shumë të nevojshme. Një sistem imunitar që funksionon mirë mund të parandalojë fillimin e sëmundjeve të zakonshme të transmetueshme si ftohjet dhe gripin dhe të ndihmojë trupin tuaj të shërohet më shpejt nëse sëmureni. Sikurse vaji i kokosit, disa herbalistë besojnë se karrota ka veti antiseptike që mund të parandalojnë infeksion nëse aplikoni karrota të copëtuara, të ziera ose të shtypura në ndonjë prerje në lëkurë.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

5 Fakte Mahnitëse për Trupin nga Shkrimtari Anglo-Amerikan

Përmbajtje e lartë me kalium

Një filxhan karrota të papërpunuara përmban rreth 400 miligramë kaliumi, një elektrolit që është jetësore për shëndetin. Kaliumi ka potencial për të bartur një ngarkesë të vogël elektrike në të gjithë trupin, i cili, thjesht, është i nevojshëm për kontraktimet e muskujve duke përfshirë mbajtjen e rrahjes së zemrës në një nivel të qëndrueshëm. Të ndihmuarit në mbajtjen e pompimit të shëndetshëm të zemrës, është vetëm një nga përfitimet shëndetësore të karrotave.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com