Lart

Përfitimet Shëndetësore të Xhenxhefilit

Xhenxhefili është një përbërës i pëhapur në gatim, dhe veçanërisht në kuzhinën aziatike dhe indiane. Ajo është përdorur për mijëra vjet për qëllime mjekësore.

Përfitimet e mundshme shëndetësore përfshijnë lehtësimin e përzierjes, humbjes së oreksit, sëmundjeve të lëvizjes dhe dhimbjes.

 

Rrënjët e bimëve të xhenxhefilit mund të konsumohen të freskëta, të bëra pluhur, të thatë si erëza, në formë vaji ose si lëng. Xhenxhefili është pjesë e familjes Zingiberaceae, së bashku me kardamom dhe shafranin e Indisë. Prodhohet zakonisht në Indi, Xhamajka, Fixhi, Indonezi dhe Australi.

 

Është në dispozicion i freskët dhe i tharë, si ekstrakt xhenxhefili dhe vaj xhenxhefili, dhe në tretësira, kapsula dhe tableta. Ushqimet që përmbajnë xhenxhefil përfshijnë kek me xhenxhefil, biskota, birrë xhenxhefili, dhe një shumëllojshmëri të gjerë të recetave të shijëshme.

Përfitimet Shëndetësore të Xhenxhefilit

Faktet e shpejta mbi xhenxhefil:

Këtu janë disa pika kyçe për xhenxhefil. Më shumë hollësi janë në artikullin kryesor.

Xhenxhefili ka kohë që përdoret për qëllime gatimi dhe medicinale.

Përfitimet e mundshme shëndetësore përfshijnë zvogëlimin e përzierjes, dhimbjes dhe inflamacionit.

 

Xhenxhefili mund të përdoret për të bërë çaj, e copëtuar ose e shtypur në kerri, dhe të thata ose të kristalizuara në ëmbëlsira dhe sheqerna.

Përfitimet

Konsumi i frutave dhe perimeve të të gjitha llojeve shoqërohet me një rrezik të reduktuar të shumë gjendjeve të lidhura me jetesën.

Megjithatë, disa erëza mund të ofrojnë përfitime shtesë shëndetësore. Një nga këto është xhenxhefili.

Analiza shkencore tregon se xhenxhefil përmban qindra përbërës dhe metabolite, disa prej të cilave mund të kontribojnë për shëndetin dhe shërimin. Nga këto, gingerols dhe shogaols janë hulumtuar më gjerësisht.

 

  1. Tretja

Komponimet fenolike në xhenxhefil janë të njohura për të ndihmuar në lehtësimin e irritimit gastrointestinal (IG), stimulimin e pështymës dhe prodhimit e vrerit, dhe largon kontraksionin e stomakut përderisa ushqimi dhe lëngjet lëvizin përmes traktit gastrointensional.

Në të njëjtën kohë, xhenxhefil gjithashtu duket se ka efekte të dobishme në enzimat tripsinë dhe pankreatik lipase, dhe për të rritur lëvizshmërinë përmes traktit të tretjes. Kjo sugjeron se xhenxhefili mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë dhe kapsllëkut.

 

  1. Përzierje

Çamçakëz i xhenxhefilit i papërpunuar ose çaji i pijshëm i xhinxhefilit është një ilaç i zakonshëm i shtëpisë për të përziera gjatë trajtimit të kancerit.

Marrja e xhenxhefilit për sëmundjet e lëvizjeve duket se zvogëlon ndjenjat e përzierjes, por nuk duket se parandalon të vjellat.

Xhenxhefili është i sigurt për t’u përdorur gjatë shtatzënisë, për të lehtësuar pwrzierjen. Ajo është në dispozicion në formën e xhenxhefilit në tabletë ose në bonbone.

 

  1. Lehtëson të ftohtin dhe gripin

Gjatë motit të ftohtë, pirja e çajit të xhenxhefilit është një mënyrë e mirë për tu mbajtur ngrohtë. Është ilaq djersitës, që do të thotë se promovon djersitje, duke punuar për të ngrohur trupin nga brenda.

Për të bërë çajin e xhenxhefilit në shtëpi, preni hollë 20 deri 40 gram (g) xhenxhefil të freskët dhe hidheni në një gotë me ujë të nxehtë. Shtimi i një fete me limon ose një pikë mjalte shton aromë dhe përfitime shtesë, duke përfshirë vitaminën C dhe prona antibakteriale.

Kjo e bën një ilaç natyral qetësues për një të ftohtë ose grip.

 

  1. Redukton dhimbjet

Një studim që përfshin 74 vullnetarë, të kryer në Universitetin e Gjeorgjisë, zbuloi se përdorimi i përditshëm i xhenxhefilit zvogëlon dhimbjet e muskujve të stërngarkuar me 25 për qind.

Xhenxhefili gjithashtu është gjetur për të zvogëluar simptomat e dismenorrhea, dhimbje të forta që disa gra përjetojnë gjatë ciklit menstrual.

 

  1. Inflamacion

Xhenxhefil është përdorur për shekuj me radhë për të reduktuar inflamimin dhe trajtimin e gjendjeve inflamatore.

Një studim i botuar në revistën e Kërkimit për Parandalimin e Kancerit raportoi se shtesat e xhenxhefilit, të cilat janë në dispozicion për tu blerë në internet, ulën rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal në zorrë të 20 vullnetarëve.

Xhinxhefili gjithashtu është gjetur të jetë efektivë dhe i sigurtë për trajtimin e inflamacionit të lidhur me osteoartritin.

 

  1. Shëndeti kardiovaskular

Përdorime të tjera të mundshme përfshijnë uljen e kolesterolit, uljen e rrezikut të mpiksjes së gjakut dhe ndihmën për të mbajtur nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak. Nevojiten më shumë kërkime, por nëse provohet, xhenxhefili mund të jetë pjesë e një trajtimi për sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

 

Vlerat ushqyese

Xhenxhefili ofron një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve:

Në 100 gram (g) të rrënjës së freskët të xhenxhefilit, ka:

79 kalori

17.86 g karbohidrate

3.6 g fibra diete

3.57 g proteina

0 g sheqer

14 mg natriumi

1.15 g hekuri

7.7 mg vitaminë C

33 mg kalium

 

Vlera të tjera ushqyese të gjetura në xhenxhefil janë:

vitaminë B6

magnez

fosfor

zink

folate

riboflavin

Niacin

 

Xhenxhefil i freskët ose i tharë mund të përdoret për të shijuar ushqime dhe pije pa shtuar kripë ose sheqerna të panevojshme. Pasi që konsumohet shpesh në sasi të vogla, xhenxhefil nuk shton sasi të konsiderueshme të kalorive, karbohidrateve, proteinave ose fibrave.

 

Dietë

Komponime të tjera anti-inflamatore dhe antioksidante të gjetura në xhenxhefil që janë të dobishme për shëndetin përfshijnë gingerols, beta-karoten, kapsaicin, caffeic acid, curcumin dhe salikilate.

Xhenxhefili konbinohet me shumë lloje të ndryshme të ushqimeve deti, portokallin, pjepërin, mishin e derrit, pulën, kungullin, dhe mollën, për të përmendur disa. Kur blini xhenxhefil të freskët, kërkoni një rrënjë me lëkurë të butë, pa rrudha, dhe një aromë më pikante.

 

Magazinoni xhenxhefil të freskët në një qese plastike të mbështjellur fort në frigorifer ose friz, dhe qërojeni dhe grijeni para përdorimit. Shtoni në ndonjë pjatë të përshtatshme për shije shtesë.

 

Nëse xhenxhefil i freskët nuk është i disponueshëm, ju mund ta përdorni të thatw.

Në shumicën e recetave, një e teta e një lugë çaji xhenxhefil i bluar mund të zëvendësohet me një lugë gjelle xhenxhefil të freskët. Xhenxhefili i bluar mund të gjenden në pjesën e barërave dhe erëzave të shumicës së dyqaneve ushqimore.

 

Receta për xhenxhefil

Këtu janë disa mënyra të shijshme për të përdorur xhenxhefil:

Shto xhenxhefil të freskët në një smoothie ose lëng

Shtoni xhenxhefil të freskët ose të thatë në një salcë përzierjeje ose sallatë në shtëpi

Bëni çajin e xhenxhefilit me xhenxhefil të freskët të zhytur në ujë të valë

 

Rreziqet

Administrata e Ushqimit dhe Barnave të Shteteve të Bashkuara (FDA) konsideron se xhenxhefili “përgjithësisht njihet si i sigurt”.

 

Xhenxhefili natyral mund të shkaktojë pak ose aspak efekte anësore për shumicën e njerëzve. Në disa, megjithatë, një konsum i lartë mund të përkeqësojë nga simptomat e zbaticës së acidit, të irritojë gojën dhe të shkaktojë diarre. Marrja e xhenxhefilit si kapsula mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të urthit.

 

Efektshmëria dhe efektet anësore të shtojcave të xhenxhefilit do të ndryshojnë sipas markës dhe formulimit, por njerëzit do të këshillohen që të marrin më shumë se 4 g xhenxhefil të thatë në ditë ose 1 g gjatë shtatzënisë, duke përfshirë burimet ushqimore. Shkencëtarët kërkojnë kujdes kur përdorin shtesat, pasi këto nuk janë të standardizuara.

 

Kushdo që është shtatzënë, ose që ka gurët në idhëz, diabetin ose çrregullimet e mpiksjes së gjakut duhet të diskutojnë së pari me mjekun e tyre nëse mund të rrisin marrjen e tyre të xhenxhefilit. Shtojcat e xhenxhefilit nuk duhet të përdoren me aspirina ose me ilaçe të tjera të gjakut.

 

Shkencëtarët vërejnë se shumë prej komponimeve në xhenxhefil nuk janë hetuar plotësisht, dhe jo të gjitha pretendimet janë mbështetur nga kërkimet. Megjithatë, shumë prej atyre që janë studiuar duket se tregojnë premtime për qëllime mjekësore.

Është më mirë të kërkosh burime të ushqyesve në vend të shtojcave dhe të konsumosh ato si pjesë e një diete të përgjithshme, në vend që të fokusohesh në një artikull.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com