Lart

Si ta shmangni tharjen e dëmshme të ajrit gjatë dimrit

Shpesh dëgjoni të dhëna se sa ujë duhet të pini në baza ditore dhe pak a shumë të gjithë bien dakord që gjashtë deri në tetë gota janë sasia minimale që i nevojitet trupit për të funksionuar normalisht.

Natyrisht që shumë njerëz preferojnë ujin e gazuar dhe shpesh e zgjedhin si pije hidratuese dhe këtë e mbështet mendimi se uji i gazuar do të përmirësojë metabolizmin dhe tretjen.

Megjithatë, konsumimi i shpeshtë mund të mos jetë ideja më e mirë, tregojnë studimet e fundit.

Studiuesit palestinezë nga Universiteti Birzeit në Ramallah kanë zbuluar se uji i gazuar ndikon në ekuilibrin e hormoneve dhe shkakton ndjenjën e urisë, dhe veçanërisht ndikon në hormonin ghrelin, i cili quhet edhe hormoni i urisë (përgjegjës për rritjen e urisë).

Përveç kësaj, konsumimi i tepërt i ujit të gazuar ka një efekt negativ në mëlçinë tuaj, e cila ruan më shumë yndyrë për shkak të rritjes së marrjes së CO2.

Natyrisht, si me të gjitha gjërat e tjera në jetë, çelësi është ta konsumoni me masë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com