Lart

10 Përfitimet Shëndetësore të Spirulinës

Spirulina është ndër shtesat më të njohura në botë.

Ajo është e ngarkuar me ushqyes të ndryshëm dhe antioksidantë që mund të përfitojnë trupi dhe truri.

10 Përfitimet Shëndetësore të Spirulinës


Këtu janë 10 përfitime shëndetësore të bazuara në dëshmi të spirulinës.

 1. Spirulina është jashtëzakonisht e lartë në shumë lëndë ushqyese

Spirulina është një organizëm që rritet në ujë të freskët dhe të kripur.

Kjo është një lloj cianobaktere, e cila është një familje e mikrobeve me qeliza të vetme që shpesh quhen alga blu-jeshile.

Ashtu si bimët, cianobakteret mund të prodhojnë energji nga rrezet e diellit nëpërmjet një procesi të quajtur fotosinteza.

Spirulina u konsumua nga Aztecs të lashtë, por u bë përsëri popullore kur NASA propozoi që ajo të mund të rritet në hapësirë ​​për t’u përdorur nga astronautët.

Një dozë standarde ditore e spirulina është 1-3 gramë, por doza deri në 10 gramë në ditë është përdorur në mënyrë efektive.

Kjo algë e vogël është e mbushur me ushqyes. Një lugë gjelle (7 gramë) e pluhurit të tharë spiruline përmban:

 • Proteina: 4 gram
 • Vitamina B1 (tiaminë): 11% e AZHR-së
 • Vitamina B2 (riboflavina): 15% e AZHR
 • Vitamina B3 (niacin): 4% e AZHR
 • Bakri: 21% e AZHR
 • Hekuri: 11% e AZHR-së

Ajo gjithashtu përmban sasi të mirë të magnezit, kaliumit dhe manganit dhe sasitë e vogla të pothuajse çdo ushqyesi tjetër që ju nevojitet.

Përveç kësaj, e njëjta sasi përmban vetëm 20 kalori dhe 1.7 gram karbohidrate të tretshëm.

Gram për gram, spirulina mund të jetë ushqimi i vetëm më ushqyes në planet.

Një lugë gjelle (7 gramë) spiruline siguron një sasi të vogël të yndyrës – rreth 1 gram – duke përfshirë edhe omega-6 dhe omega-3 acide yndyrore në një raport rreth 1.5-1.0.

Cilësia e proteinës në spirulina konsiderohet e shkëlqyeshme – e krahasueshme me vezët. Ai jep të gjitha aminoacidet esenciale që ju nevojiten.

Shpesh thuhet se spirulina përmban vitaminë B12, por kjo është e rreme. Ajo ka pseudovitamin B12, e cila nuk ka treguar të jetë efektive tek njerëzit.

 1. Antioksidant dhe anti-inflamator i fuqishëm

Dëmi oksidues mund të dëmtojë ADN-në dhe qelizat tuaja.

Ky dëm mund të shkaktojë inflamacion kronik, i cili kontribon në kancer dhe sëmundje të tjera.

Spirulina është një burim fantastik i antioksidantëve, të cilat mund të mbrojnë kundër dëmtimit oksidativ.

Komponenti kryesor i saj aktiv quhet phycocyanin. Kjo substancë antioksidante gjithashtu i jep spirulinës ngjyrën e vet unazore blu-jeshile.

Phycocyanin mund të luftojë radikalet e lira dhe të pengojë prodhimin e molekulave sinjalizuese inflamatore, duke siguruar efektet mbresëlënëse antioksidante dhe anti-inflamatore.

 1. Mund të ulë kolesterolin”e keq”  dhe Nivelet Trigliceride

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në botë.

Shumë faktorë rreziku janë të lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

Siç rezulton, spirulina pozitivisht ndikon shumë tek këta faktorë. Për shembull, ajo mund të ulë kolesterolin total, kolesterolin “e keq” dhe trigliceridet LDL, duke ngritur kolesterolin “e mirë” HDL.

Në një studim në 25 njerëz me diabet tip 2, 2 gram spirulina në ditë përmirëson ndjeshëm këto shënues.

Një studim tjetër në njerëzit me kolesterol të lartë përcaktoi se 1 gram spirulina në ditë ulë trigliceridet me 16.3% dhe kolesterolin”e keq” me 10.1%.

Disa studime të tjera kanë gjetur efekte të favorshme – edhe pse me doza më të larta prej 4.5-8 gram në ditë.

 1. Mbron kolesterolin “e keq” LDL nga oksidimi

Strukturat yndyrore në trupin tuaj janë të ndjeshëm ndaj dëmtimit oksidativ.

Kjo njihet si peroksidimi i lipideve, një ngasës kyç i shumë sëmundjeve të rënda.

Për shembull, një nga hapat kryesorë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës është oksidimi i kolesterolit të keq “LDL”.

Interesante, antioksidantët në spirulina duket të jenë veçanërisht të efektshëm në reduktimin e peroksidimit të lipideve në njerëz dhe kafshë.

Në një studim në 37 njerëz me diabet tip 2, 8 gram spirulina në ditë reduktuan ndjeshëm shënuesit e dëmtimit oksidativ. Gjithashtu rriti nivelet e enzimeve antioksiduese në gjak.

 1. Mund të ketë veti Anti-Kancerogjene

Disa dëshmi sugjerojnë se spirulina ka veti anti-kancerogjene.

Hulumtimi në kafshë tregon se mund të zvogëlojë zhvillimin e kancerit dhe madhësinë e tumorit.

Efektet e Spirulinës  në kancerin oral – ose kanceri i gojës – janë studiuar veçanërisht mirë.

Një studim ka ekzaminuar 87 persona nga India me lezione precancerous – të quajtur fibrozë submucive orale (OSMF) – në gojë.

Ndër ata që morën 1 gram spirulina në ditë për një vit, 45% e panë që lëndimet të zhdukeshin – krahasuar me vetëm 7% në grupin e kontrollit.

Kur këta njerëz ndërpritën spirulinën, pothuajse gjysma e tyre u rivendosur në vitin e ardhshëm.

Në një studim tjetër prej 40 individësh me lezione të OSMF, 1 gram spiruline në ditë çoi në përmirësim më të madh në simptomat e OSMF sesa tek ilaçi Pentoxyfilline.

 

 1. Mund të zvogëlojë presionin e gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një faktor kryesor i shumë sëmundjeve të rënda, duke përfshirë sulmet në zemër, goditjet dhe sëmundjet kronike të veshkave.

Derisa 1 gram spirulina është i paefektshëm, një dozë prej 4.5 gram në ditë është treguar të reduktojë presionin e gjakut në individë me nivele normale.

Ky reduktim mendohet të jetë nxitur nga një rritje e prodhimit të oksidit nitrik, një molekulë sinjalizimi që ndihmon enët e gjakut të relaksohen dhe përhapen.

 1. Përmirëson simptomat e rinitit alergjik

Riniti alergjik karakterizohet nga inflamacionet në kanalet e hundës tuaj.

Ajo është shkaktuar nga alergenet mjedisore, si p.sh. poleni, qimet e kafshëve apo edhe pluhurat e grurit.

Spirulina është një trajtim alternativ i popullarizuar për simptomat e rinitit alergjik dhe ka dëshmi se mund të jetë efektive.

Në një studim në 127 njerëz me rinitit alergjik, 2 gramë në ditë ulën ndjeshëm simptomat si, teshtitjen, kongjestionin e hundës dhe kruajtjen.

 1. Mund të jetë efektive kundër anemisë

Ka shumë forma të ndryshme të anemisë.

Më i zakonshmi karakterizohet nga një reduktim i hemoglobinës ose i qelizave të kuqe të gjakut në gjakun tuaj.

Anemia është mjaft e zakonshme tek të moshuarit, duke çuar në ndjenja të zgjatura të dobësisë dhe lodhjes.

Në një studim në 40 njerëz të moshuar me një histori të anemisë, shtesat e spirulinës rritën përmbajtjen e hemoglobinës së qelizave të kuqe të gjakut dhe përmirësuan funksionin imun.

Mbani në mend se ky është vetëm një studim. Nevojitet më shumë kërkime para se të bëhen rekomandime.

 

 1. Mund të përmirësojë fuqinë dhe qëndrueshmërinë e muskujve

Dëmtimi oksidativ i nxitur nga stërvitja është një kontribues i madh në lodhjen e muskujve.

Disa ushqime bimore kanë veti antioksidante që mund të ndihmojnë atletët dhe individët fizikisht aktivë të minimizojnë këtë dëm.

Spirulina duket e dobishme, pasi disa studime vunë në dukje forcën dhe qëndrueshmërinë e përmirësuar të muskujve.

Në dy studime, spirulina zgjeroi durimin, duke rritur ndjeshëm kohën që u desh që njerëzit të lodheshin.

 1. Mund të ndihmojë kontrollin e sheqerit në gjak

Studimet e kafshëve lidhin spirulinën me nivele të konsiderueshme të sheqerit në gjak.

Në disa raste, ajo ka tejkaluar barnat popullore të diabetit, përfshirë Metformin.

Ekzistojnë gjithashtu disa prova se spirulina mund të jetë efektive tek njerëzit.

Në një studim dy-mujor në 25 njerëz me diabet tip 2, 2 gram spirulina në ditë çoi në një reduktim mbresëlënës në nivelet e sheqerit në gjak.

HbA1c, një shënues për nivelet afatgjata të sheqerit në gjak, ka rënë nga 9% në 8%, gjë që është substanciale. Studimet vlerësojnë se një reduktim prej 1% në këtë marker mund të ulë rrezikun e vdekjes së lidhur me diabet me 21%.

Megjithatë, ky studim ishte i vogël dhe i shkurtër në kohëzgjatje. Më shumë studime janë të nevojshme.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com