Lart

5 Ushqimet që Duhet ti Hani (pothuajse) çdo Ditë

Ju nuk keni nevojë për një rishikim gjithëpërfshirës për të përmirësuar shëndetin tuaj. Ndonjëherë janë ndryshime të vogla që bëjnë dallimin më të madh. Kjo është padyshim rasti kur është fjala për dietën tuaj. Ushqimi më i mirë nuk duhet t’ju kërkojë të pastroni frigoriferin tuaj dhe të mbaheni gjallë me shake të lakrës jeshile.

Thjesht duke shtuar disa ushqime të pasura me lëndë ushqyese në rotacionin tuaj të rregullt mund t’i japin trupit tuaj një nxitje pa ju bërë të mjerueshem në këtë proces. A doni të dini si të ushqehemi shëndetshëm lexoni artikullin “Si të Ushqehemi Shëndetshëm”

Ju rekomandojmë këtë artikull:

Kur Duhet dhe nuk Duhet të Pini Ujë

Më poshtë është lista e opsioneve të ekuilibruar, të mbushura me lëndë ushqyese, për t’ju ndihmuar të ushqeni mirë.

5 Ushqimet që Duhet ti Hani (pothuajse) çdo Ditë

  1. Salmon

Ky peshk me vaj, i njohur për ngjyrën e saj rozë të ndritshme, është i pasur jo vetëm në proteina të shëndetshme, por edhe në acide yndyrore omega-3, të cilat janë një grup i acideve yndyrore polo të pangopura që luajnë një numër rolesh në trup dhe sjellin dobi edhe në zemrën dhe trurin tuaj. Salmoni gjithashtu ju siguron në ndërtimin e kockave, vitaminë D.

Megjithatë, shërbimi i salmonit çdo ditë do të ishte një tendosje për shumicën e njerëzve. Qëllimi në vend të kësaj është për të ngrënë të paktën një herë në javë për të korrur përfitimet shëndetësore.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë rekomandon që të rriturit të hanë të paktën 226 gr. peshk, duke përfshirë salmon ose varietete të tjera, çdo javë. Një biftek salmon zakonisht peshon rreth 141 gr.

 

  1. Lakër brukseli

Këto topa të gjelbra, të cilat duken si mini-lakra, janë lëndë ushqyese të dendura dhe të ulëta në kalori – vetëm 28 kalori në gjysmë tasi. Ata ofrojnë një grup të mirë me vitamina (përfshirë vitaminën A, vitaminën C, vitaminën K , folate) dhe kaliumin.

Ashtu si perimet tjera cruciferous, lakrat brukseli përmbajnë komponime bioaktive, të tilla si antioksidantë, të cilat janë kimikate që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave brenda trupit tuaj. Zgjedhje e mençur, lakërat e Brukselit mund të jenë një zgjedhje e padiskutueshme, sepse ndërsa ato janë sigurisht të lezetshme, disa njerëzve I’u duken të hidhura.

Nëse ju aspak “nuk i pëlqeni”, mund të zëvendësoni perimet e tjera të gjelbra me lakat e Brukselit për të marrë një rritje të ngjashme ushqyese. Por mbani në mend. Ju mund të zvogëloni shijen e idhët të lakërave duke i pjekur me spërkatje të vajit të ullirit. Shtoni disa arra të copëtuara sipër për aromë dhe shije ekstra (si dhe për përfitime shtesë, shih nr.4, më poshtë).

 

  1. Boronica

Boronicat me ngjyrë të errët janë të larta në antioksidantë, veçanërisht në vitaminë C. Ka 56 kalori për 100 gram, boronicat gjithashtu ofrojnë një dozë të mirë të vitaminës A dhe fibrave.

Ndërsa shumica e dyqaneve ushqimore mbajnë boronica gjatë gjithë vitit, ndjehuni të lirë për t’i zëvendësuar me tjetër fruta me ngjyrë të errët – si shegë ose qershi – nëse boronicat nuk janë në sezon. Ose për ndonjë llojllojshmëri, merrni disa boronica të ngrira (të cilat janë të shijshme në çdo kohë të vitit) me jogurt të thjeshtë (shih nr.5, më poshtë) për të bërë smoothie.

 

  1. Fruta të thata

Frutat e thata të shijshme jo vetëm që i’u mbajnë të mbushin, por gjithashtu sigurojnë një infuzion të vajrave të shëndetshëm, proteinave dhe vitaminës E. Zgjidhni çdo lloj fruit të thatë: bajame, arra, madje edhe kikirikë (të cilat në të vërtetë janë bimë bishajore), ose kapni një pjesë të vogël të përzier me fruta të thata.

Vetëm sigurohuni që ata janë të pakripur. Frutat e thata të kripura mund të rrisnin sasinë e përditshme të natriumit në një nivel jo të shëndetshëm. Udhëzimet dietike të SHBA-së rekomandojnë më pak se 2300 miligramë natriumi çdo ditë, dhe madje edhe më pak nëse keni presion të lartë të gjakut. Gjithashtu mbani në mend se frutat e thata janë një rostiçeri me kalori të lartë.

Në varësi të llojit të frutit që ju zgjidhni, 28 gr. ka rreth 200 kalori ose më shumë – kështu kufizoni marrjen e përditshme për të marrë përfitimet pa ndonjë kile shtesë.

 

  1. Kos i thjeshtë

Kosi ju jep një dozë probiotikësh, të cilat janë bakteret e shëndetshme që ndihmojnë në mbajtjen e duhur të zorrëve dhe kontribojnë në shëndetin e përgjithshëm.

Kosi është gjithashtu një ushqim i pasur me lëndë ushqyese që karburanton trupin tuaj me proteina, kalcium, magnez, vitaminë B12 dhe disa acide yndyrore kyçe që trupi juaj ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm. Dhe nëse zgjidhni një kos të proteinave të larta, ajo mund t’ju bëjë të ndiheni të plotë, gjë që mund t’ju ndihmojë të rregulloni belin.

Ndërsa ju mund të preferoni salcë jogurti, dhe ka shumë opsione këto ditë, është më mirë që të rrinë me të thjeshtë. “Problemi me kos të salduar është se disa prej markave kanë shumë sheqer,”. Sheqeri mohon shumë nga përfitimet shëndetësore të kosit. Kos i thjeshtë shumë i thartë? Hidhni disa boronica për tw shtuar ëmbëlsinë, ose shtoni fruta të thata.

Këto shtesa të thjeshta mund të përmirësojnë shijen e këtij ushqimi. Nëse ju e bëni, ju gjithashtu mund të kontrolloni tre nga pesë ushqimet në këtë listë në një rostiçeri të lehtë.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

12 Përfitimet e Qumështit të Dhisë

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com