Lart

7 Super Ushqimet për Shëndet të Mirë

Ne të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen “super-ushqime”. Por çfarë do të thotë kjo?

E vërteta është që asnjë ushqim nuk mund të përmirësojë një dietë të dobët ose të largojë sëmundjet kronike. Mjekët dhe ekspertët e të ushqyerit pajtohen se të hahet një shumëllojshmëri e frutave dhe perimeve shumëngjyrëshe është çelësi për shëndetin e mirë. Është gjithashtu e rëndësishme të kufizohet me natrium, yndyra të ngopura dhe sheqer të rafinuar.

Por disa ushqime ofrojnë përfitime më të mëdha shëndetësore sesa shumica. Ne i referohemi atyre si “super-ushqime”. Shtoni këto ushqyes të mbushur me lëndë ushqyese në dietën tuaj për të bërë më të mirën e menusë tuaj.

 

Arra të papërpunuara

Kur hahen në moderim, arra të papërpunuara janë një shtesë e madhe për dietën tuaj. Bajame të papërpunuara, arra, kikirika, dhe lloje të tjera japin një dozë të shëndetshme të fijeve dhe acide yndyrore omega-3. Ata janë gjithashtu të ngarkuar me vitamina dhe minerale, të tilla si hekuri, magnezi dhe kalciumi.

Arrat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, veçanërisht kur i përdorni ato si zëvendësues proteine për mishin e kuq. Bazuar në të dhëna nga studime të shumta, ekspertët e Shkollës së Harvardit të Shëndetit Publik vlerësojnë se zëvendësimi i arrave, dhe proteinave të tjera të shëndetshme, me mishin e kuq të përpunuar mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit deri në 35 për qind. Zgjidhni arra të pakripura për të shmangur ngrënjen e shumë natriumi.

7 Super Ushqimet për Shëndet të Mirë

Manaferrat

Dredhëza, boronica, dhe boronica të kuqe janë të ngarkuara me fibra, vitamina dhe komponimet e bimëve të quajtur fitokemikale. Këto komponime mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve kronike.

Për vite të tëra, shkencëtarët kanë njohur se antioksidantët natyralë që gjenden në manaferra mund të ndihmojnë trupin tuaj të frenojë stresin që vjen me plakjen. Një studim i botuar në Journal of Agricultural and Food Chemistry gjithashtu sugjeron që manaferrat mund të ndihmojnë në humbjen e ngadaltë të kujtesës lidhur me moshën dhe ndryshimet e tjera.

Salmoni

Pak ushqime japin shumë acide yndyrore omega-3 si salmoni. I ulët në kalori dhe yndyrë e ngopur, salmoni paketon një grusht të lartë proteina për të shërbyer. Është gjithashtu e lartë në vitaminat B.

Ngrënia e salmonit mund të ndihmojë në ngadalësimin e rritjes së pllakës së arteries në enët e gjakut, zvogëlimin e niveleve të triglicerideve të dëmshme dhe zvogëlimin e presionit të gjakut. Sipas hulumtimit nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos, një acid yndyror omega-3 që gjendet në salmon mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes Alzheimer.

Bizelet

Bishtajore të tilla si bizele, thjerrëzat dhe fasulet janë të larta në proteina dhe me yndyrë të ulët. Ato janë burime të mira të kaliumit, hekurit dhe fosforit. Ato janë gjithashtu të pasura me fibra të tretshme, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak dhe në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Sipas studiuesve në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko, një dietë me fibra të lartë mund të ndihmojë në eliminimin e përbërësve toksikë dhe kancerogjenë nga trupi juaj.

Brokoli

Perimet e freskëta, me gjethe jeshile zakonisht janë më të pasura me shije dhe vitaminë se varietet të konservuara ose të ngrira. Brokoli është gjithashtu ndër më të shëndetshmet. Ajo përmban vitamina A dhe C, dhe acid folik.

Ashtu si perimet tjera, ajo gjithashtu përmban një agjent për luftimin e kancerit të quajtur sulforafane.

Një studim i botuar në revistën Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention thekson përfitimet e mundshme të brokolit për të luftuar kancerin. Njerëzit me kancer të fshikëzës që hanin më shumë brokoli kishin më shumë gjasa të mbijetonin në periudhën tetëvjeçare, sesa njerëzit që ngrënin më pak.

7 Super Ushqimet për Shëndet të Mirë

Bullgur

Bullguri është një farë e vogël që është vendase në Amerikën e Jugut. Ai bën një zëvendësim të shkëlqyeshëm për orizin e bardhë ose makarona kur përpiqesh të shtosh më shumë fibra dhe lëndë ushqyese në dietën tënde. Është me shije, lehtë për të tretur, pa gluten, dhe i lartë në proteina.

Bullguri është veçanërisht i dobishëm nëse keni diabet të tipit 2. Ajo siguron shumë proteina si një tas me oriz, pa rritur sheqerin në gjak. Sipas hulumtimit të botuar në Arkivat e Mjekësisë së Brendshme, shërbimet ditore të bullgurit dhe të gjitha llojet e tjera të drithërave mund të ulin rrezikun e dështimit të zemrës.

Çaji jeshil

Komunitetet aziatike kanë mbrojtur përfitimet shëndetësore të çajit të gjelbër për më shumë se 5,000 vjet. Gjethet e çajit të gjelbër përmbajnë konponime si “epigallocatechin gallate”. Kjo antioksidant besohet të ketë disa përfitime shëndetësore.

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit raporton se çaji jeshil mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Gjithashtu mund të shmangë prishjen e dhëmbëve.

Nxitësit e shëndetit

Super-ushqimet mund të japin dietës tuaj një rritje të shëndetshme, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës, humbjen e kujtesës dhe probleme të tjera shëndetësore. Këto ushqime paketojnë një grusht të madh ushqyese. Ata janë burime të forta të vitaminave, mineraleve, fibrave dhe ushqyesve të tjerë. Ata janë shpesh të lartë edhe në fitonutrientë dhe antioksidantë, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera kronike. Shijoni këto dhe zgjeroni dietën tuaj për të përfshirë këto super-ushqime në menunë tuaj të përditshme.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com