Lart

Superushqimet me Fuqi Shëruese

Ju jeni qfarë hani

Nëse jeni duke luftuar lodhjen, duke kërkuar mënyra për të rritur sistemin tuaj imunitar, ose duke u shëruar nga një sëmundje, mjekët shpesh rekomandojnë ndryshime të shëndetshme jetese. Ushqimet që hani shpesh mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e simptomave.

Superushqimet me Fuqi Shëruese

Leshterik i detit (Kale)

Jodi është thelbësor për tiroidin, gjëndrë në formë future që gjendet në qafë. Nivelet e ulëta tiroide mund të shkaktojnë ngadalësi, shtim në peshë dhe padisponim.

Leshterik është i pasur me kalcium, magnez, kalium, dhe më e rëndësishmja për nivelet e ulëta të jodit të tiroideve. Jini të vetëdijshëm se tejkalimi i jodit mund të krijojë probleme gjithashtu. Çelësi është një sasi e moderuar për të rritur nivelet e energjisë dhe funksionimin e trurit.

Zarzavate të tjera të energjisë përfshijnë lakër jeshile, spinaq, majdanoz, bishtaja etj.

 

Xhenxhefili

Ju mund të njihni xhenxhefilin si erëz për gatim, por përdorimet e saj shekullore shkojnë nga ndihmesa e tretjes dhe qetësimin e stomakut të çrregullimit në trajtimin e artritit. Xhenxheli është njohur tashmë nga shumë profesionistë të kujdesit shëndetësor si një mjet për reduktimin e përzierjes, veçanërisht në parandalimin dhe zvogëlimin e përzierjes dhe vjelljes postoperative.

Burimet e xhenxhefil përfshijnë rrënjë të freskët xhenxhefili, çaj, ekstrakte, kapsula, vajra, dhe si erëz.

 

Kërpudhat

Kërpudhat janë të njohura për vetitë e tyre për promovimin e shëndetit. Llojet e zakonshme përfshijnë kërpudhat e bardha, shiitake, portabella dhe crimin. Studimet vazhdojnë të shqyrtojnë se si kërpudhat shiitake mund të luftojnë kancerin duke rritur sistemin imunitar nëpërmjet kompleksit lentinan, i cili besohet të ngadalësojë rritjen e tumorit. Kërpudhat Shiitake nxisin një zemër të shëndetshme duke rritur LDL (kolesterolin “e mirë”).

 

Yndyrërat

Jo të gjitha yndyrnat krijohen të barabarta. Numërimi i kalorive shpesh çon në reduktimin drastik të yndyrës nga dieta. Megjithatë, yndyra është thelbësore për funksionimin e shëndoshë të trurit. Plus, ndërprerja e yndyrës në tërësi mund të çojë në depresion dhe të kontribojë në akne.

Yndyrna të shëndetshme – mono të pangopura dhe poli të pangopura – mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut tuaj të sëmundjeve të zemrës. Burime të shëndosha të yndyrës përfshijnë peshk yndyror, avokado, fara, vaj ulliri, dhe arra të caktuara, të tilla si arra, bajame, dhe arra amerikane.

 

 

 Panxhari

Karbohidratet ju japin energji. Në botën e sotme me ritëm të shpejtë, është e lehtë të ktheheni tek karbohidratet të përpunuara që nuk ofrojnë lëndë ushqyese të tjera. Megjithatë, panxhar është një burim natyral i energjisë i mbushur me karbohidrate, kalcium, hekur dhe vitamina A dhe C.

Edhe pse mund të mos jenë shumë të popullarizuara, rrepat mund të shuajnë dëshirën për ëmbëlsira pa ju bërë të ndiheni në faj. Studimet kanë zbuluar se panxharët mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe uljen e presionit të gjakut.

 

Probiotikët

Probiotikët janë mikroorganizma të gjalla (“bakteret miqësore”) që trupat tanë duhet të mbrohen ndaj sëmundjeve. Ato mund të gjenden në ushqime si kos, kefir, dhe ushqime dhe pije të tjera të fermentuara.

Probiotikët mund të merren edhe në formë shtesë. Studimet e vazhdueshme vazhdojnë të eksplorojnë potencialin e probiotikëve për të trajtuar sëmundjet duke përfshirë sindromën e zorrëve irrituese, infeksionet e lëkurës dhe kanceret e caktuara. Kërkimet duket premtuese. Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues thotë se probiotikët mund të jenë në gjendje të ndihmojnë në trajtimin e simptomave të sindromit të zorrëve të irrituar dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e diarresë.

 

Vitamina D

Duke u kthyer tek ushqimet e pasura me kalcium në vend të pilulave të kalciumit, është një hap i rekomanduar drejt shërimit të eshtrave të thyera. Hapi i ardhshëm është inkorporimi i vitaminës D, e cila ndihmon trupin tuaj të thithë kalcium.

Burimet e kalciumit përfshijnë produkte të qumështit, të tilla si kos dhe qumësht, dhe perime të gjelbër si lakra jeshile, arra dhe fasule. Burimet e Vitamina D përfshijnë vezë, qumësht dhe peshk yndyror të tillë si sardelet dhe salmoni. Deri tani burimi më i mirë i vitaminës D janë rrezet e diellit.

 

Spinaq Zvicerian (Chard Zvicerian)

Hyn në të njejtën familje me panxharin, spinaqi zvicerian siguron një burim të shkëlqyeshëm të vitaminave C, E dhe K, si dhe fibra, zinku dhe kalciumi. Me një gjethe të gjerë të gjelbër dhe një kërcell që varion nga ngjyra e bardhë në të kuqe në të verdhë, spinaqi zvicerian kombinon një shije të hidhur me një shije të kripur.

Kjo perime e mbushur me vlera ushqyese mbeshtet shendetin e kockave, lufton semundjet e lidhura me stresin dhe mban veti anti-inflamatore. Hedhni atë në një sallatë, ose përdoreni atë si një zëvendësim të spinaqit në çdo gjellë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com