Lart

Ushqimet që ndihmojnë tretjen dhe largojnë toksinat

Ushqimi i një mëngjesi të shëndetshëm është thelbësor, por ndoshta mund të mos jetë mirë për të filluar ditën me një vakt të plotë. Trupi, organet e brendshme dhe proceset e ndryshme kanë nevojë për kohë për të zgjuar dhe për të filluar funksionimin e tyre pas orëve të gjata të pushimit.

Ekspertët e shëndetit këshillojnë që është më mirë të filloni ditën me ujë të ngrohtë për të kthyer funksionimin e metabolizmit tuaj.

Lista e ushqimeve të shëndetshme që mund të hani në mëngjes.

Mjaltë me ujë të ngrohtë

Ky kombinim është i njohur për të përmirësuar tretjen dhe imunitetin. Nëse e pini herët në mëngjes në bark të thatë, ndihmon për të rritur metabolizmin tuaj. Ndryshe nga pije të tjera që vlejnë për humbje peshe, përzierja e mjaltit, limonit dhe ujit ka shumë pak kalori. Për më tepër, mjalti ndihmon në rritjen e niveleve të energjisë si dhe në heqjen e toksinave.

Bajame të thara

Bajamet e thara janë të mbushura me vitamina esenciale dhe minerale. Kur t’i hani vlera e tyre ushqyese rritet. Pas një periudhe të gjatë pa ngrënë është mirë të hani 5-10 bajame.

Papaja

Është e mirë të hani papa kur jeni me bark të thatë herët në mëngjes pasi papaja pastron stomakun tuaj dhe është e shkëlqyer për lëvizjen e zorrëve . Shmangni çdo ushqim tjetër për të paktën një orë pasi keni ngrënë papanë. Papajat gjithashtu janë të njohura se ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq.

Farat Chia

Këto fara të vogla janë në të vërtetë proteina të plota pasi ato përmbajnë nëntë aminoacidet esenciale. Ata janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore esenciale, magnez, hekur dhe vitamina B. Lëreni një lugë çaji të këtyre farave në ujë gjatë natës dhe konsumoni ato sapo të zgjoheni.

Shalqi

Kjo frutë duhet të hahet vetëm me bark të thatë. Koha më e mirë për të ngrënë shalqirin është herët në mëngjes. Shalqiri është i ulët në kalori dhe plot elektrolite. Ai është ushqyes, i lehtë dhe hidratues.

Hurma të thara

Hurmat janë një burim i madh i energjisë së menjëhershme që është shumë e nevojshme për të nisur ditën tuaj. Hurmat gjithashtu përmbajnë një mori fibrash të tretshme të cilat janë esenciale për tretjen sepse tërheqin ujin në traktin e tretjes. Kjo gjithashtu ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com