Lart

Top 7 Frutat më të Shëndetshëm

Ushqyerja me më shumë fruta është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve.

Frutat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave dhe mineraleve esenciale, dhe janë të pasura me fibra. Frutat gjithashtu sigurojnë një gamë të gjerë antioksidantësh që përmirson shëndetin, përfshirë flavonoidet.

Një dietë  e pasur me fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të ndonjë sëmundje të zemrës, kancer, inflamacion dhe diabet. Agrumet dhe manaferrat mund të jenë veçanërisht të fuqishëm për parandalimin e sëmundjeve.

Në këtë artikull, do të shikojmë nutrientët dhe përfitimet e shumta dhe të larmishme shëndetësore të këtyre dhe frutave të tjerë që mund të gjeni në supermarket.

1. Limonët

Limonët përmbajnë vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë që kanë benifite për shëndetin.

Limonët janë një frut agrume që njerëzit shpesh i përdorin receta tradicionale për shkak të përfitimeve të tyre shëndetësore. Ashtu si agrumet e tjera, ato përmbajnë vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë.

Antioksidantët janë thelbësorë për shëndetin e njeriut. Këto komponime mbushin radikalet e lira në trup që mund të dëmtojnë qelizat e trupit dhe të çojnë në sëmundje, siç janë kanceret.

Studiuesit besojnë se flavonoidet në limon dhe agrumet e tjera kanë veti antibakteriale, antikancerogjene dhe antidiabetike.

Agrumet, përfshirë limonët, përmbajnë përbërës aktivë të quajtur fitokimikanë kanë benefit për shëndetin. Kjo perfshin:

 • vitaminë C
 • acid folik
 • kalium
 • pektin

Lëngu nga një limon 48 g përmban ushqyesit e mëposhtëm në gram (g) ose miligramë (mg):

 • 11 kalori
 • 3.31 g karbohidrate
 • 49 mg kalium
 • 18.6 mg vitaminë C
 • 3 mg kalcium
 • 0,1 g fibra

Limonët përmbajnë gjithashtu thiamin, riboflavinë, niacinë, vitaminë B-6, folate, dhe vitaminë A.

Lexoni më shumë rreth përfitimeve shëndetësore të limonëve dhe ujit të limonit këtu.

2. Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë një frut I lëngshëm i kuq me një përmbajtje të lartë uji. Farat ofrojnë shumë fibra dietike për çdo shërbim. Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitamina dhe minerale të shëndetshme.

Duhet përmendur se, ato përmbajnë antocianin, të cilat janë flavonoide që mund të ndihmojnë në rritjen e shëndetit të zemrës. Fibra dhe kaliumi në luleshtrydhe gjithashtu mund të mbështesë një zemër të shëndetshme.

Në një studim, gratë që hëngrën 3 ose më shumë servime në javë me luleshtrydhe dhe boronica, të cilat njihen për përmbajtjen e lartë të anocianinës, kishin një rrezik më të ulët për të patur një sulm në zemër sesa ato me konsum më të ulët.

Luleshtrydhet dhe manaferrat e tjerë me ngjyrë përmbajnë gjithashtu një flavonoid të quajtur quercetin. Ky është një përbërës natyror anti-inflamator.

Një shërbim i 3 luleshtrydheve të mëdha siguron ushqyesit e mëposhtëm:

 • 17 kalori
 • 4.15 g karbohidrate
 • 1.1 g fibra
 • 9 mg kalcium
 • 7 mg magnez
 • 83 mg kalium
 • 31.8 mg vitaminë C

Luleshtrydhet përmbajnë gjithashtu thiamin, riboflavin, niacin, folate, dhe vitamina B-6, A dhe K.

3. Portokallët

Portokallet janë një agrum i ëmbël, i rrumbullakët, i mbushur me vitamina dhe minerale.

Portokallet janë ndër burimet më të pasura të vitaminës C, ku një frut i mesëm siguron 117 përqind të vlerës ditore të një personi me vitaminë C.

Një portokall 141 g përmban gjithashtu nutrientët e mëposhtëm:

 • 65 kalori
 • 16.27 g karbohidrate
 • 3.4 g fibra
 • 61 mg kalcium
 • 14 mg magnez
 • 238 mg kalium
 • 63.5 mg vitaminë C

Vitamina C vepron si një antioksidant i fuqishëm në trup. Kjo vitaminë është gjithashtu thelbësore për funksionimin e sistemit imunitar. Ajo rrit funksionin imunitar duke ndihmuar trupin të thithë hekurin nga ushqimet me bazë bimore.

Trupi i njeriut nuk mund ta krijojë vetë vitaminën C, kështu që njerëzit duhet ta marrin këtë vitaminë nga dieta e tyre. Portokallet përmbajnë gjithashtu nivele të larta të pektinës, e cila është një fibër që mund ta mbajë zorrën e trashë të shëndetshme duke u lidhur me kimikatet që mund të shkaktojnë kancer dhe largimin e tyre nga zorrës së trashë.

Portokallet gjithashtu sigurojnë vitaminat e mëposhtme të shëndetshme:

 • vitamina A, një përbërës që është i rëndësishëm për lëkurën e shëndetshme dhe shikimin
 • Vitamina B, përfshirë thiaminin dhe folatin, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të sistemit nervor dhe riprodhues dhe ndihmojnë në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut.

4. Boronicat

Ashtu si manaferrat e tjera, boronicat përmbajnë anticianin që ndihmon shëndetin.

Boronica përmban shumë fara, kështu që ato kanë një përmbajtje të lartë të fibrave. Kjo do të thotë se ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe shëndetit të zemrës.

Gjysëm filxhani boronica  përmban nutrientët e mëposhtëm:

 • 31 kalori
 • 6.92 g karbohidrate
 • 3.8 g fibra
 • 21 mg kalcium
 • 14 mg magnez
 • 117 mg kalium
 • 15.1 mg vitaminë C

5. Mollët

Mollët janë një shtesë e shpejtë dhe e lehtë në dietë. Hani ato me lëkurë për përfitimet më të mëdha shëndetësore.

Mollët janë fruta me fibra të lartë, domethënë ngrënia e tyre mund të forcojë shëndetin e zemrës dhe të promovojë humbjen e peshës. Pektina në mollë ndihmon në mirëmbajtjen e shëndetit të zorrëve.

Një mollë e mesme përmban nutrientët e mëposhtëm:

 • 95 kalori
 • 25.13 g karbohidrate
 • 4.4 g fibra
 • 195 mg kalium
 • 11 mg kalcium
 • 8.4 mg vitaminë C

Hulumtimet kanë treguar se ekziston një lidhje midis ngrënies së mollëve rregullisht dhe një rreziku më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, kancereve të caktuara dhe diabetit.

Mollët gjithashtu kanë nivele të larta të kuercetinit, një flavonoid që mund të ketë veti anti-kancerogjene.

Një studim zbuloi se njerëzit që hanin mollë të tëra kishin 30 përqind më pak të ngjarë të ishin obez sesa ata që nuk i hanë. Kjo mund të ulë rrezikun për diabetin dhe sëmundjet e zemrës.

6. Bananet

Bananet janë të pasura me kalium, i cili ndihmon trupin të kontrollojë rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut.

Bananet janë të njohura për përmbajtjen e lartë të kaliumit. Një banana e mesme përmban 422 mg të konsumit adekuat për të rritur prej 4500 mg kalium. Kaliumi ndihmon trupin të kontrollojë rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut.

Bananet janë gjithashtu një burim i mirë energjie, pasi që një banane që përmban 105 kalori dhe 26,95 g karbohidrate.

3.1 g fibra në një banane të rregullt mund të ndihmojnë gjithashtu me lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe sëmundjet e stomakut, siç janë ulcerat dhe koliti.

Një banane e mesme gjithashtu përmban nutrientët e mëposhtëm:

 • 1,29 g proteina
 • 6 mg kalcium
 • 32 mg magnez
 • 10.3 mg vitaminë C

7. Avokado

Shumë njerëz i referohen avokados si një superushqim për shkak të cilësive të tyre shëndetësore.

Avokadot janë të pasura me acid oleik, një yndyrë e pangopur që ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit. Shoqata Amerikane e Zemrës thotë se mbajtja e niveleve të kolesterolit të shëndetshëm me yndyrna të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Ashtu si bananet, avokadot janë të pasura me kalium. Ato gjithashtu përmbajnë lutein, një antioksidant që është i rëndësishëm për sytë dhe lëkurën e shëndetshme.

Gjysma e avokados përmban ushqyesit e mëposhtëm:

 • 161 kalori
 • 2,01 g proteina
 • 8.57 g karbohidrate
 • 6.7 g fibra
 • 12 mg kalcium
 • 29 mg magnez
 • 487 mg kalium
 • 10.1 mg vitaminë C

Avokadot përmbajnë gjithashtu folate, vitaminë A dhe beta-karoten.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com