Lart

Ushqimet me përmbajtje të lartë hekuri

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut.

Shumica e këtyre funskioneve janë rrënjësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë:

Hekuri përdoret për prodhimin e hemoglobinës dhe disa enzimave te caktuara të cilat janë të domosdoshme për një trup të shëndetshëm.
Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në gjak ne vende te ndryshme të trupit.
Hekuri vepron si katalizator për shumë veprime metabolike të cilat janë rrënjësore për rritjen e qelizave.
Hekuri është i rëndësishëm për sistemin imunitar dhe funksionimin sa më të mirë të mëlçisë.
Hekuri luan rol parësor në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira.

Duke qenë së hekuri është kaq I rëndësishëm për trupin, mungesa e tij mund të çojë në:

Anemi: Lodhje dhe rraskapitje, vështirësi në frymëmarrje, Pagjumësi, mungesë oreksi, Zbehje, etj., gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve.

Mungesa e hekurit mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funskionim të dobët të trurit, (fëmijët e kanë të veshtirë të mësojnë e studiojnë).

Mungesa e hekurit mund të shkaktojë edhe hemoragji të rënda menstruale duke sjellë anemi. Gjithashtu edhe mungesë të gjakut në zorrën e trashë.

Për të mbajtur një nivel normal të hekurit në organizëm, e vetmja mënyrë eshtë të hamë ushqime të pasura me hekur. Kjo do të na ndihmojë të qëndrojmë larg anemisë, të jemi të fortë e të shëndetshëm.

Lista e Perimeve të pasura me Hekur:

Perimet jeshile si Spianqi e Brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, po ashtu:

Fasulet jeshile

Rrënjë rrepash e panxhari

Bizelet

Patatja

Majdanozi

Asparagu

Lakërishtet

Shalqini

Misri

Lakra e kuqe

Lista e Bishtajoreve të pasura më Hekur:

Të gjitha llojet e fasuleve

Barbunjat / bishtajat

Farat e Sojës

Farërat:

Fara Luledielli

Fara Kungulli

Drithërat:

Orizi kaf

Gruri

Cereali

Spageti/Makaronat në përgjithësi

Prodhimet shtazore:

Mishi I pulës dhe gjeli I detit

Mëlçia

Sardelet

Mishi

Mëlçi pule

Kosi natyral

Frutat e thata:

Bajamet (dhe Vaji I tyre)

Kumbullat dhe kajsitë e thata.

Kjo ishte lista e ushimqimeve me përmbajtje të lartë hekuri, këto ushqime janë gjithashtu të pasura më Vit C e cila e ndihmon trupin të përvetësojë Hekurin. Shpresojmë qe ko listë do t’ju ndihmojë t’i planifikoni më mirë vaktet tuaja.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com