Lart

5 Përfitimet Shëndetësore të Vajit të Avokados

Vaj i avokado prodhohet nga frutat (avokado) e pemës avokado. Vaji i avokados shtypet nga masa e butë e frutit që gjendet rrreth bërthamës, duke e bërë atë njërin nga vajrat e rrallë ushqimorë që nuk nxjerret nga farat. Kjo masë e butë prodhon vaj të pasur me yndyrëra të shëndetshme, përfshirë këtu acidin oleik dhe acide të tjera yndyrore esenciale.

5 Përfitimet Shëndetësore të Vajit të Avokados

5 Përfitimet shëndetësore të vajit avokado

Zvogëlon presionin e gjakut

Vaj avokado është një zgjedhje e mençur nëse jeni duke kërkuar mënyra natyrale për të ulur tensionin e gjakut ose për të mbajtur një presion të shëndetshëm të gjakut. Yndyrnat mono të pangopura që gjenden në vaj avokado mund të kenë një efekt të dobishëm në presionin e gjakut dhe zemrën tuaj kur hahet në moderim dhe kur përdoret për të zëvendësuar yndyrë të ngopur dhe  yndyrë në dietën tuaj.

Një studim tregon se në vendosjen e një diete të shëndetshme, zëvendësimi i pjesshëm i karbohidrateve me proteinat ose yndyrnat mono të pangopura mund të ulin presionin e gjakut, përmirësojnë nivelet e lipideve dhe zvogëlojnë rrezikun e vlerësuar kardiovaskular.

 

Përmirëson simptomat e artritit

Artriti është një sëmundje e përbashkët që shkakton ënjtje dhe dhimbje në nyje. Ajo mund të klasifikohet si osteoartriti ose artriti reumatoid. Osteoartriti ndodh kur kërci midis nyjeve konsumohet duke shkaktuar inflamacion dhe dhimbje. Ky lloj i artritit zakonisht ndodh në nyjet që ne përdorim më shpesh, të tilla si gjunjët, ije, shpinë dhe duart. Artriti reumatoid shkaktohet nga një mosfunksionim autoimune ku qelizat e bardha të gjakut në të vërtetë shkatërrojnë kërcin.

Në Francë, ASU është një ekstrakt i bërë nga një kombinim i ekstrakteve të vajit të avokados dhe sojë, e cila ka marrë statusin e drogës me recetë si një trajtim për osteoartriti në gjunjë dhe ije. Në Danimarkë, ASU tregtohet si një shtesë ushqimore për efektet e saj anti-inflamatore dhe aftësinë e saj për të stimuluar rritjen dhe riparimin e kërcit.

ASU është ekzaminuar in vitro dhe në studimet e kafshëve, të dyja të cilat kanë treguar një efekt anti-inflamator dhe një efekt stimulues në molekulat në ind lidhës.

Katër testime klinike të rëndomta, të dyfishta dhe placebo janë publikuar dhe këto studime kanë indikuar që ASU ka efekt pozitiv në simptomat e osteoartritit të gjurit ose ijeve.

Prandaj, merrni parasysh vajin e avokados si shtesë e vlefshme për një dietë artriti.

 

Përfitimet për Psoriasis dhe probleme tjera të lëkurës

Më shumë se 6 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë psoriasis. Ju mund të zhvilloni psoriasis në çdo moshë, megjithëse ajo tenton të ndodhë gjatë adoleshencës dhe pleqërisë. Psoriasis është një problem i zakonshëm i lëkurës ku njerëzit kanë një grumbullim të qelizave të lëkurës së thatë dhe të vdekur. Ato duken si zona të ngritura, të kuqërremtë-rozë të mbuluara me pjesë të bardha dhe të kuqe.

Një studim i publikuar në Dermatologji, siguroi prova se një krem ​​vitaminë B12 që përmbanë vaj avokado ka potencial të konsiderueshëm si një terapi e mirë e tolerueshme afatgjatë për psoriasis. Pacientët e Psoriasis përdorën vajin e avocados për 12 javë dhe treguan përmirësim të vazhdueshëm gjatë gjithë periudhës së studimit. Vaj avokado mund të luajë një rol jetësor në një dietë psoriasis, pasi është një zbulim i rëndësishëm për të sëmurët me pllakë kronike të psoriasës pasi trajtimet e zakonshme janë shpesh të lidhura me një rrezik të konsiderueshëm të efekteve anësore të padëshirueshme.

5 Përfitimet Shëndetësore të Vajit të Avokados

Përmirësimi i shëndetit të zemrës dhe kolesterolit të ulët

Vaj avokado është një ushqim që zvogëlon kolesterolin sepse është i lartë në përmbajtjen e acidit oleik dhe mono të pangopura, duke e bërë atë një zgjedhje të dobishme kur është fjala për zemrën. Acidi Oleik, si omega-9 të tjera, mund të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke rritur nivelet e lipoproteinës së densitetit të lartë (HDL), “kolesteroli i mirë” i trupit. Acidi oleik në vaj avokado është gjithashtu i dobishëm, sepse mund të pakësoj densitetin e ulët të lipoproteinës (LDL), kolesteroli “i keq” i trupit.

Ekzistojnë dëshmi epidemiologjike që acidet yndyrore mono të pangopura diete të ketë një efekt të dobishëm në rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës. Dëshmitë nga studimet klinike të kontrolluara kanë treguar se aconazhet yndyrore të mono të pangopurave favorizojnë një numër faktorësh rreziku për sëmundjen e mitrës, duke përfshirë nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve, faktorët që lidhen me formimin e mpiksjes së gjakut, ndjeshmërinë oxidative in vitro të LDL dhe ndjeshmërisë ndaj insulinës.

 

Ngrit absorbimin e lëndëve ushqyese

Sipas një studimi, shtimi i vajit avokado në një vakt mund të nxisë thithjen e karotenoideve në ushqim. Karotenoidet janë antioksidantë që nxisin shëndetin që janë të tretshëm në yndyrë dhe varen nga yndyrnat dietale për thithjen.

Studimi gjeti se shtimi i vajit të avokados në një sallatë ka rritur ndjeshëm alfa-carotene, beta-carotene dhe thithjen e luteinës. Mendohet se karotenoidet dietike sigurojnë përfitime të konsiderueshme shëndetësore për trupin e njeriut duke zvogëluar rrezikun e sëmundjes, veçanërisht kanceret e caktuara dhe sëmundjet e syve.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com