Lart

Përfitimet nga Vaji i Portokallit

 

Cilat janë përfitimet e vajit esencial të portokallit? Ka shume! Le të shohim disa nga përfitimet më të mira të këtij vaji agrume mbresëlënëse.

Përfitimet nga Vaji i Portokallit

1.Rrit imunitetin

Limoneni, i cili është një monoteripinë monociklike që është e pranishme në vajin e lëvores së portokallit, është një mbrojtës i fuqishëm kundër stresit oksidativ që ndikonë negativisht në sistemet tona imune. Vaji i portokallit gjithashtu ka aftësi për të luftuar kancerin, pasi monoterpenes kanë treguar të jenë agjentë shumë efektivë për parandalimin e tumoreve.

 

2.Antibakterial natyral

Vajrat esenciale të prodhuara nga frutat e agrumeve ofrojnë potencialin për antimikrobikët natyralë për përdorim në përmirësimin e sigurisë së ushqimeve. Vaj portokalli u gjet për të parandaluar përhapjen e baktereve E. coli -në një studim të vitit 2009 të publikuar në një revistë Ndërkombëtare të Ushqimit dhe Shkencës Teknologjisë. E. coli, një lloj i rrezikshëm i baktereve të pranishme në ushqimet e kontaminuara si disa perime dhe mish, mund të shkaktojë reaksione serioze kur të prek, përfshirë dështimin e veshkave dhe vdekjen.

 

Një tjetër studim të vitit 2008 i botuar në Journal of Food Science zbuloi se vaji i portokallit mund të pengojë përhapjen e baktereve të salmonelës pasi që përmban përbërës të fuqishëm antimikrobik, sidomos terpeni. Salmonela është e aftë të shkaktojë reaksione gastrointestinale, ethe dhe efekte anësore serioze kur ushqimi kontaminohet dhe konsumohet pa dijeni.

 

3.Pastrues për kuzhinë dhe zmbrapsës për milingona

Vaj portokalli ka aromë të freskët, të ëmbël, agrume që do të mbushë kuzhinë tuaj me një aromë të pastër. Në të njëjtën kohë, kur është i holluar, është një mënyrë e mirë për të pastruar kuzhinën, prerja e bordeve ose pajisjeve pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose kimikate të ashpra që gjenden në shumicën e produkteve.

Shtoni disa pika në një shishe spreje së bashku me vajra të tjera të pastrimit si vaj bergamot dhe ujë për të krijuar pastruesin tuaj të vajit të portokallit. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj portokalli për milingonat, pasi ky pastrues është gjithashtu një repelant i madh natyror i milingonave.

 

4.Ul presionin e gjakut

Vaj portokalli është një ilaç natyral për presionin e lartë të gjakut dhe është i aftë të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të luftojë hipertensionin, disa nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Një studim i publikuar në vitin 2014 krahasoi efektet e subjekteve njerëzore që inhalonin ajrin e freskët në krahasim me vajin esencial të portokallit.

Ata gjetën se njerëzit që thithin vajin portokalli pësuan reduktime të konsiderueshme në presionin e gjakut të tyre si sistolik dhe diastolik. Përveç kësaj, një “ndjenjë e rehati” ishte dukshëm më e madhe gjatë inhalimit të vajit esencial të portokallit sesa gjatë inhalimit të ajrit të freskët.

 

Për shkak të aftësive të saj të formimit të gjakut, mund të jetë e dobishme edhe për përmirësimin e epshit të ulët, reduktimin e dhimbjeve nga dhimbjet e kokës dhe uljen e simptomave të lidhura me PMS.

 

Përdorni vaj portokalli me një vaj tjetër për të krijuar një vaj masazh shtëpiak që mund të fërkohet në zonën e barkut për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut.

 

5.Anti-inflamator

Efektet e forta anti-inflamatore të vajit të portokallit janë hulumtuar në lidhje me efektet e tij për të luftuar dhimbjen, infeksionin dhe sëmundjen pulmonare obstruktive kronike. Në fakt, midis disa vajrave popullore anti-inflamatore, duke përfshirë vajrat e limonit, pishave dhe eukalipteve, vaji portokalli ka treguar uljen më të madhe në inflamacion.

Kjo u demonstrua në një studim in vitro të vitit 2009 të botuar në “European Journal of Medical Research”, që hulumtoi potencialin antioksidues të vajrave esenciale të ndryshme duke përfshirë vajin e  portokallit.

 

6.Redukton dhimbjet

Nëse vuani nga dhimbja e muskujve, kockave ose dhimbjeve të nyjeve, vaji i portokallit mund të ndihmojë të fikni përgjigjet inflamatore që rrisin ënjtjen në inde, duke e bërë atë një ilaç natyral për kockat dhe dhimbjen e nyjeve.

 

Një studim i rastësishëm klinik i botuar në vitin 2017, shqyrtoi efektet e aromaterapisë së portokallit në pacientët e pranuar në repartin e emergjencës të një spitali për thyerje të eshtrave. Hulumtuesit vënë vetëm katër pika vaj portokalli në një jastëk dhe e mbështetën atë në jakën e secilit pacient pak më pak se 20 cm. nga koka. Sasia e vajit esencial u zëvendësua me një të re çdo orë dhe dhimbja dhe shenjat vitale të pacientëve u kontrolluan çdo orë për gjashtë orë.

 

Në përgjithësi, studiuesit përfundojnë, “Aromaterapia me vaj portokalli mund të lehtësojë dhimbjen në pacientët me gjymtyrë të thyera, por nuk ka efekt në shenjat e tyre jetësore. Prandaj, Aromaterapi me vaj portokalli mund të përdoret si një ilaç plotësues në këto pacientë. “

 

Vaj portokalli gjithashtu nxit një humor më pozitiv, i cili është i dobishëm për të rritur tolerancën e dhimbjes dhe për të ndihmuar të flesh më mirë kur je me plagë ose parehatshëm. Fërkoni me vaj portokalli të përzier me një vaj tjetër mbi muskujt e lënduar ose zonat e fryrë për të ulur inflamacionin.

7.Qetëson ankthin dhe nxit humorin

Vaji i portokallit është provuar gjithashtu të ngritë disponimin tuaj dhe të ju qetësojë. Aromaterapistët dhe praktikuesit e shëndetit natyral kanë përdorur vajin e portokallit si qetësues i butë dhe antidepresant natyralë për shekuj me radhë.

Për shkak se ka veti anksiolitik dhe redukton simptomat e lidhura me ankthin,  më pak se pesë minuta ndaj ekspozimit të vajit të shpërndarë të portokallit mund të ndryshojë disponimin dhe të rrisë motivimin, relaksimin dhe qartësinë.

 

Një studim i vitit 2014 i botuar në Journal of Therapies zbuloi se stimulimi i nuhatjes duke përdorur vajra portokalli dhe trëndafili shkaktojnë relaksim fiziologjik dhe psikologjik. Studimi hulumtoi efektet e portokallit dhe trëndafilit në aktivitetin e lëvores paraballore në 20 trurin e femrave pjesëmarrëse, të cilat zbuluan nivelin e tyre të stimulimit ose relaksimit.

 

Pasi gjysma e grave iu nënshtruan shpërndarjes së portokallit dhe vajit të trëndafilit për 90 sekonda, ato përjetuan një rënie të ndjeshme të përqendrimit të oksimoglobinës në korteksin e drejtë prefrontal të trurit në krahasim me grupin e kontrollit, gjë që rezultoi në rritje të ndjenjës së” relaksuar “dhe” natyrale “.

Një tjetër studim i botuar në 2014 tregon se si aromaterapia me C. aurantium oil është “një ndërhyrje e thjeshtë, e lirë, jo invazive dhe efektive për të reduktuar ankthin gjatë punës”.

 

Shpërndarja e vajit të portokallit në shtëpinë tuaj, duke shtuar disa në dushin tuaj, ose të inhaloheni direkt mund të heqë disponimin e keq, dhe të sjellë në relaksim. Vaj esencial I portokallit ka një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin e nuhatjes të trurit që shpejt ngjall reagimet emocionale.

Përfitimet nga Vaji i Portokallit

8.Gjumë më i mirë

A është vaji esencial i portokallit i mirë për gjumë? Sigurisht që mund të jetë! Që nga studimet tregojnë se vaji i portokallit është qetësues, është një aromë e madhe për të rregulluar disponimin në mëngjes ose për të qetësuar nervat tuaja pas një dite të gjatë. Një rishikim sistematik i vajrave esenciale të botuar në vitin 2015 përfshin portokallin e ëmbël në listën e saj të vajrave të dobishme për pagjumësi.

Provoni të shpërndani vaj esencial portokalli para shtratit për pushim të natës më të mirë.

 

9.Ruan Lëkurën

Ju mund të përdorni vaj portokalli për lëkurën gjithashtu! Frutat e agrumeve janë të njohura për të siguruar nivele të larta të vitaminës C që ndihmojnë në mbrojtjen dhe shërimin e lëkurës, duke e bërë portokallet një nga ushqimet më të mira të vitaminës C përreth. Vaji i portokallit, si vajra të tjera agrume, vjen nga lëvorja e frutave dhe hulumtimet tregojnë se lëvozhgë portokalli përmban nivele edhe më të larta të vitaminës C sesa vetë fruti!

Pra, kjo do të thotë se vaji esencial portokalli është gjithashtu shumë i dobishëm për të luftuar shenjat e plakjes si rrudhat dhe njollat ​​e errëta që nga përmbajtja e lartë e vitaminës C, do të thotë se mund të ndihmojë në nxitjen e prodhimit të kolagjenit.

 

A mund të përdorni vaj portokalli në lëkurën tuaj? Ju mund të aplikoni një sasi shumë të vogël të vaj portokallit në fytyrë së bashku me një vaj tjetër, por së pari sigurohuni që të bëni një test të lëkurës për të shmangur ndonjë reagim negativ. Përpiquni ta kombinoni atë me vajra të tjera të shërimit të lëkurës, si vaji i temjanit dhe vaji i pemëve çaji.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com