Lart

Gjel Deti me Zarzavate

KOHA TOTALE

15 minuta

Servimi

2-4

Lloji i ushqimit

Pa gluten

Pjatë kryesore

Paleo

Pa gluten

Ketogjenik

 

PERBERSIT:

1  gjel deti

1 vezë e tundur

1 kungull i njomë i madh, i prerë në feta

2 speca të kuq, të prerë për së gjati

2 qepë të njoma, të copëtuara

½ lugë gjelle vaj kokosi

½ lugë çaji kripë deti

½ lugë çaji piper

 

UDHEZIMI:

  • Në një enë të mesme bashkoni gjelin e detit, vezën, kripën dhe specin. Përziejini derisa të kombinohen mirë dhe më pas formojini në petka.
  • Nxehtësia e vajit të kokosit në tigan të jetë në nxehtësi mesatare.
  • Skuqni petkat e gjeldetit e përbërë në të dy anët derisa të gatuhen plotësisht. Rreth 10-15 minuta.
  • Kavërdisni kungullin, speca të kuq dhe qepë të njoma derisa të skuqen pak dhe të zbuten.
  • Vendosni petkat e gjelit të detit mbi ca perime të përpunuara.

Ky ushqim gjeldeti në zarzavate bën një vakt të shkëlqyeshëm! Provoni këtë recetë të lehtë sot!

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com