Lart

Receta e Piccata Pule

KOHA TOTALE

25 minuta

Servimi

3–4

Lloji i Ushqimit

Pule ose Gjel Deti

Pa gluten,

Pjata kryesore

 

PERBERSIT:

Për pulën:

 • 2 gjoksa pule pa kocka, pa lëkurë, të përgjysmuar horizontalisht
 • 4 lugë miell pa gluten
 • 2 lugë niseshte 
 • ¼ filxhan djath pecorino romano, të grira imët
 • 2 lugë çaji pluhur hudhre
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 lugë çaji piper
 • 1 lugë vaj avokado
 • 1 lugë gjelle gjalpë me bar

Për salcën:

 • 1 lugë vaj avokado
 • ½ filxhan qumësht bajame
 • 1¼ filxhan supë kockash pule
 • 2 lugë gjelle kaperi
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 2-3 lugë lëng limoni
 • 2-3 lugë majdanoz, të copëtuar

makarona me oriz kafe pa gluten, të gatuara

UDHEZIMI:

 1. Në një enë të cekët, shtoni miellin, niseshtën, djathin, hudhrën, kripën dhe piperin dhe përziejeni mirë.
 2. Lyejeni pulën në përzierje dhe lëreni mënjanë.
 3. Në një tigan për salcë, në nxehtësi mesatare të lartë, shtoni vajin e avokados dhe gjalpin.
 4. Skuqni pulën derisa të marrë ngjyrën e artë në secilën anë, rreth 3-5 minuta, ose derisa pula të arrijë 165 F. Pastaj transferojeni pulën në një pjatë.
 5. Ulni nxehtësinë e tiganit për salcë dhe shtoni vajin e avokados, supën, qumështin e bajames dhe ujin.
 6. Shtoni kaperin dhe lëreni salcën të zihet për 2 minuta ose derisa të trashet.
 7. Shtoni lëng limoni dhe lëreni të zihet për 2 minuta.
 8. Shërbejeni pulën mbi makaronat e gatuara, të mbushura me salcë.

Si të Bëni Piccata Pule

Në një enë të cekët, shtoni miellin pa gluten, niseshtën, djathin, hudhrën, kripën dhe specin. Përziejini të gjitha mirë. Për shkak se ne përdorim  miell pa gluten, kjo pikatë pule është e sigurt për njerëzit me sëmundje celiake ose ndjeshmëri ndaj glutenit.

Shtimi i hudhrës dhe djathit pikërisht në këtë përzierje mielli do të thotë gjithashtu që çdo copë krokante do të jetë plot aromë.

Lyejeni pulën në përzierjen e miellit dhe lëreni mënjanë tani.

Në një tigan mesatarë ngrohni vajin e avokados dhe gjalpin. Jo vetëm që do ta përdorim këtë për të gatuar pulën, por vaji dhe gjalpi do të jenë fillimi i salcës.

Skuqni gjoksin e pulës në secilën anë derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, rreth 3-5 minuta, ose derisa pula të arrijë 165 F, pastaj vendoseni pulën mënjanë në një pjatë.

Tani është koha për të bërë salcë! Ulni nxehtësinë e tiganit.. Shtoni vajin e avokados, supën, qumështin e bajames dhe ujin.

Pastaj, shtoni kaperin në tigan. Lëreni salcën të zihet derisa të trashet, rreth 2 minuta apo më shumë.

Shtoni më pas lëngun e limonit dhe lëreni salcën të trashet edhe për 2 minuta.

Shërbejeni pulën mbi makaronat e gatuara dhe sipër hidhni salcën. Ju mund të mos jeni në gjendje t’i rezistoni lëpirjes së lugës së shërbimit në këtë pikë.

Ndodh tek më të mirët prej nesh. Për një pjatë që është shumë e lehtë për t’u bërë, kjo shije është kaq e mrekullueshme.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com