Lart

Recetë e Pulës me Salcë Kerri (Curry)

KOHA TOTALE

35 minuta

SERVIMI

4

LLOJI I USHQIMIT

Pule ose Gjel Deti

Pa gluten

Pjatë kryesore

Paleo

PERBERSIT:

 • 2 kile gjoks pule 
 • 1 gotë qumësht kokosi
 • 2 gota brokoli
 • 1 filxhan gështenja 
 • 1 qepë e bardhë
 • 2 lugë gjelle Kerri (curry)
 • 4 thelba hudhre, të grira
 • 1 lugë çaji xhenxhefil, i grirë
 • 1 lugë çaji kanellë
 • kripë deti për shije

UDHEZIMET:

 • Në një tigan të madh, shtoni qumësht kokosi, pulë, brokoli, gështenja dhe qepë. Gatuajini në temperaturë mesatare/ të lartë për 15 minuta.
 • Shtoni pluhur kerri (curry), hudhër, xhenxhefil, kanellë dhe kripë deti. Ulni nxehtësinë në mesatare / të ulët dhe gatuajeni për 15 minuta më shumë.

Kuzhina juaj do të ketë erë të mahnitshme deri në këtë pikë!

Lëreni mishin e pulës të skuqur të zihet  për 15 minuta dhe më pas hiqeni nga nxehtësia. Shërbejeni pulën mbi oriz kafe, perime ose me bukë pa gluten për të thithur të gjithë atë salcë të shijshme kerri(curry).

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com