Lart

Speca të Mbushur me Recetë Orizi

KOHA TOTALE

40 minuta

SERVIMI

2–4

LLOJI I USHQIMIT

Mish Viçi, bizon dhe mish qengji,

Pa gluten,

Pjata kryesore

PGRRBRSIT:

¼ kile bizon të bluar ose mish viçi 

½ filxhan oriz kafe

2 somborka të përgjysmuara 

½ qepë e copëtuar

2 qepë, të prera në feta

1 lugë gjelle gjethe të freskëta borziloku të copëtuara

1 lugë çaji erëza të thata italiane

1 lugë çaji kripë

1 domate, e prerë në kubikë

DREJTIMET:

  • Ngroheni furrën në 400 gradë F.
  • Ndërsa ngrohni furrën, kavardisni mishin dhe qepët në nxehtësi mesatare në tigan derisa mishi të mos jetë më rozë. Hiqeni nga nxehtësia.
  • Ndërkohë, vendosni speca të prerë anash në letrën e pjekjes dhe piqni për 25–30 minuta.
  • Përgatitni udhëzimet e orizit për pako.
  • Bashkoni përzierjen e mishit dhe qepës, borzilokun, erëza italiane dhe kripën në oriz të gatuar. Shtoni domate dhe trazojeni që të kombinohen. Mbushni gjysmat e specave me oriz dhe përzierje mishi.
  • Ktheni në furrë për 5 minuta.

 

Orizi kafe është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Meqenëse orizi kafe mban pothuajse të gjitha shtresat e tij gjatë përpunimit, ai është i mbushur me vitamina dhe minerale që zhvishen nga orizi i bardhë.

Dhe cila është mënyra më të mirë për të shijuar orizin kafe sesa në një spec? Kjo recetë e thjeshtë e kombinon atë me mish dhe erëza për një vakt të ndarë në mënyrë të përsosur që ka shije të shkëlqyeshme. Nuk ka nevojë për një pjatë anësore, pasi që perimet përbëjnë bazën e vaktit, plus koha e gatimit praktik është minimale. E di që do t’i pëlqeni këta speca të mbushur me oriz!

Ne do t’i fillojmë gjërat duke ndezur furrën për t’u ngrohur më parë. Ndërsa kjo ndodh, vendosni mishin tuaj në një tigan së bashku me disa qepë të copëtuara për aromë shtesë. Në kohën që mishi humbet ngjyrën e tij rozë, furra duhet të jetë gati. Koha për të ndërruar ingranazhe!

Merrni specat tuaj në tigan, fytyrë poshtë. Kjo siguron që ata të arrijnë ato shenja të shkëlqyera të djegura nga furra. Po duken mirë.

Ndërsa specat janë duke u pjekur për gjysmën e orës tjetër, apo më shumë, përgatisni orizin kafe sipas udhëzimeve në paketim. Shpejtoni gjërat ose merrni ndihmë nga të vegjlit duke përdorur një larmi në mikrovalë. Kur orizi të jetë zier plotësisht – thjesht thoni jo për përtypje – përzieni atë me mishin, erëzat dhe perimet. 

Tani vjen pjesa argëtuese. Mbushini ato speca të bukur me përzierjen tuaj të orizit dhe mishit. Nëse ndiheni tepër aventureske, spërkatni pak djathë sipër para se t’i ktheni specat në furrë. 

Gatuajini specat e mbushur me oriz në furrë për rreth pesë minuta ose derisa të gjithë përbërësit të ngrohen. Pastaj shërbejeni dhe shijoni!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com