Lart

Tavë me Makarona me Djathë

 

Koha Totale:

 • 35 minuta

Për sa Persona:

 • 8 – 10 persona

Lloji i Dietës:

 • Vegjetariane

Tavë me makarona me djathë

 

Përbërësit

 • 2 qese makarona
 • 2 kupa* spinaq të freskët
 • ½ kupë* jogurt të dhisë apo kefir
 • 1 spec zile të kuq, të prerë
 • Kripë dhe piper, në sasi të dëshiruar
 • ¼ lugë çaji pluhur qepe
 • ¼ lugë çaji pluhur hudhre

* 1 kupë  = 100 gr

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën deri në 175 gradë celcius.
 2. Në një tepsi me dimension 22x33 cm shtoni makaronat.
 3. Shtoni spinaqin, jogurtin e dhisë apo kefirin dhe pjesën e mbetur të përbërësve.
 4. Duke përdorur lopatëzën, përzini gjithçka deri sa të kombinohen mirë.
 5. Mbulojeni me më shumë djathë të dhisë.
 6. Piqeni për 30 minuta apo kur fillimi të bëhet ngjyrë kafe.

Si të përgatisim tavë me makarona me djathë

Për ta filluar këtë recetë ngrohni furrën deri në 175 gradë celcius dhe lyejeni një tepsi me dimension 22x33cm.

 • Gatuani  qeset e makaronave dhe më pas shtojeni në tepsi.
 • Pastaj shtoni 2 kupa spinaq të freskët mbi makarona.
 • Shtoni ½ jogurt të dhisë apo kefirin mbi spinaq.
 • Pastaj shtoni pjesën e mbetur të përbërësve: 2 kupa të djathit të grirë të dhisë, një spec zile të kuq të grirë, ¼ lugë çaji me pluhur qepe, dhe ¼ lugë çaji me pluhur të hudhrës, kripë dhe piper me sasi sipas dëshirës.
 • Përdorni lopatëzën për të përzier gjithçka deri sa të kombinohen mirë.
 • Pastaj mbulojeni tavën me më shumë djathë të dhisë dhe futeni në furrë për 30 minuta ose derisa të kthehet në ngjyrë kafe.

Dhe kështu, tava me makarona me djathë është gati për t’u ngrënë!

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com