Lart

Bakllavë me Bajame

 

Koha Totale:

 • 1- ½ orë

Për sa Persona:

 • 48 copë

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Bakllava me Bajame

 

Përbërësit

 • 3 filxhanë sheqer, të ndarë
 • 1- ½  filxhan ujë
 • ½ filxhani mjaltë
 • 5 lugë çaji lëng limoni
 • 3 filxhanë fistik pa kripë
 • 2- ¼ filxhanë  bajame pa kripë dhe pa lëkurë të hequr
 • 1-½ lugë çaji kanellë toke
 • 1/2 luge çaji arrëmyshk toke
 • 1- ½ filxhanë gjalpë, të shkrirë
 • 2 paketime (450 gram secila, madhësia e fletës për pjekje 35x20 cm) brumë phyllo, të shkrirë

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere hidhni 2 filaxhan sheqer, ujë, mjaltë dhe lëng limoni për t’u vluar. Zvogëloni nxehtësinë; lëreni për 5 minuta.Nxeheni furrën në 350°. Duke punuar në pjesë kombinoni fistikët dhe bajamet në një procesor ushqimi; mbulojeni dhe procesojeni deri sa janë mirë të coptuara. Zhvendosini në një pjatë të madhe. Përziejeni aty kanellën, arrëmyshkun dhe pjesën e mbetur të sheqerit dhe vendoseni mënjanë. Lyjeni një tavë 38 x  26 x 3 cm me pak margarinë. Shpështjellojeni brumin; priteni pjesën në 10 drejtkëndësh prej 1x20 cm. Përsërisni këtë proces me pjesën e mbetur të brumit. Largojini copëzat.Shtresoni pjesën e poshtme të tiganit me dy fletë brumi phyllo (fletë do të mbivendosen ngapak). Lyejini me gjalpë. Përsëritni shtresat 9 herë. (Mbajeni brumin të mbuluar me një peshqir të lagësht deri sa të jetë gati për përdorimim përtë mos e lënë të thahet.) Spërkateni me një të tretën e përzierjes me arra.

  Përfundojeni me shtresën e 10 të brumit të lyer me gjalpë dhe me një të tretën e përzierjes së arrave. Mbulojeni me pjesën e mbetur të brumit, duke lyer me gjalpë çdo shtresë. 

  Duke përdorur një thikë të mprehtë, prisni brumin në formë diamanti prej 4 cm. Piqeni deri sa të merr ngjyrë të kaftë në të artë për 40-45 minuta. Vendoseni tavën në raft teli. Ngadalë shtoni shurup sheqeri të ftohur mbi bakllavanë. Mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë gjatë natës.

   

 1. Faktet nutricionale

  1 pjesë: 273 kalori, 15g yndyrë (5g yndyrë të ngopur), 17mg kolesterol, 178mg natrium, 33g karbohidrate (19g sheqerna, 2g fibra), 5g proteina.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com