Lart

Biskota Krishlindjesh

Përbërësit:

1 filxhan gjalpë

1/2 filxhan sheqer

1 vezë e madhe

1 lugë çaji ekstrakt vanilje

1 filxhan miell

1/2 lugë çaji pluhur pjekje

Sheqerna të grimcuar me ngjyra të ndryshme për zbukurim

Udhëzimet:

1. Ngroheni furrën në 350ºF. Në një enë të madhe, me mikser me shpejtësi të ulët, rrahni gjalpin dhe sheqerin derisa të përzihen. Rritni shpejtësinë në të lartë, rrahni derisa të jetë e lehtë dhe e butë. Me shpejtësi të ulët, rrihni në vezë dhe vanilje. Rrihini në miell dhe pluhur pjekjeje derisa të përzihen.

2. Ndani brumin në 4 pjesë të barabarta. Mbështilleni secilën pjesë me mbështjellës plastik dhe futeni në frigorifer derisa të fortësohet sa të rrokulliset, rreth 1 orë.

3. Në sipërfaqe me miell, t’holloni brumin nga përbërja.  Prisni brumin në sa më shumë pjesë në forma të ndryshme që deshironi. Mbështillini dhe vendosni në frigorifer. Vendosni biskotat,në fletë të mëdha biskotash pa vaj dhe spërkatni ato me sheqer ose zbukurues sipas dëshirës.

4. Piqni biskotat 10 deri në 12 minuta, derisa të skuqen lehtë. Largoni nga furra dhe lërini të ftohen. 

Ju bëfshin mirë!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com