Lart

Byrek me Biskota me Çokollatë

 

Koha Totale:

 • 55 minuta

Për sa Persona:

 • 4-5 person

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Byrek me Biskota me Çokollatë

 

Përbërësit

 • 2 filxhanë hurma të shtypura
 • 2/3 filxhan qumësht i bajameve i pa ëmbëlsuar (ose qumësht sipas dëshirës)
 • 2 (15 oz) kanaçe fasule të bardha, të thara dhe shpëlara mirë, 500g total të thara
 • 1 filxhan tërshërë të shpejtë *
 • 1/4 filxhan salcë molle e pa ëmbëlsuar
 • 3 lugë vaj (prej farave të rrushit, të perimeve ose kokosit)
 • 2 lugë çaji ekstrakt të pastër vanilje 
 • 1/2 lugë sode buke
 • 2 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1/4 lugë çaji kripë
 • 1 filxhan copa të çokollatës *

Udhëzimet

 1. Ngrohni furrën në 177 ° C. Lyejeni një tigan prej 25 cm dhe lëreni mënjanë.
 2. Përzijini hurmat me qumështin derisa të zbuten në një procesor ushqimi me cilësi të lartë.
 3. Shtoni përbërësit e mbetur (me përjashtim të çokollatës) dhe përzijini shumë mirë në procesuesin e ushqimit (jo një blender **) derisa të jetë plotësisht i butë.
 4. Përzijeni edhe çokollatën dhe transferojeni në tiganin e përgatitur.
 5. Piqeni 35 deri në 40 minuta derisa të jetë e ngurtë.
 6. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 20 minuta para se ta hiqni nga tigani. Priteni në 14 pjesë dhe shërbejeni të ngrohtë me kos të ngrirë pa yndyrë ose shtoni gjëra sipas dëshirës.

 

Ky byrek me biskota me çokollatë është fshehurazi i mirë për ju, por mos i tregoni askujt! Ju nuk do të besoni se është bërë me fasule, hurma dhe tërshërë! Dhe për shkak se është bërë me përbërës të tillë të shëndetshëm, është shumë ngopëse.

Shpërndaj
Arbnor Puka