Lart

Cheesecake me Dredhëza

 

Koha Totale:

 • 45 minuta plus koha e ftohjes

Për sa Persona:

 • 5 person

Lloji i Dietës:

 • Djath
 • Yndyrë të ulët

Cheesecake me Dredhëza

 

Përbërësit

 • llak për gatim
 • 1/2 filxhan thërrmia të biskotave të shtypura
 • 1 lugë gjalpë të lehtë, të zbutur
 • Paketë 230 gram krem djathi të butë me yndyrë të reduktuar
 • 1/4 filxhani sheqer
 • 170 gtam kos grek vanilje pa yndyrë 
 • 2 të bardhë të vezëve të mëdha
 • 2 lugë lëng limoni
 • 1/2 luge ekstrakt vanilje
 • 1 lugë miell 
 • 1/4 filxhani xhem të luleshtrydhes

Udhëzimet

 1. Ngrohni furën deri në 350 °. Shtrojeni një pjatë katror prej 20 cm me llak jo ngjitës.
 2. Përzieni së bashku thërrimet e biskotave dhe gjalpin me një pirun deri sa të lagen në mënyrë të barabartë. Shtypni në mënyrë të barabartë në fund të tiganit.
 3. Butësisht rrihni kremin e ​​djathit, sheqer dhe vanilje deri sa të zbutet duke përdorur një mikser elektrik.
 4. Gradualisht rrihni kosin pa yndyrë, të bardhët e vezëve, lëngun e limonit, dhe miellin. Mos i rrihni shumë. Hidhini mbi koren e biskotave.
 5. Përzijeni xhemin derisa të jetë i butë. Derdheni me lugë të vogla mbi siperfaqen e mbushjes.
 6. Duke përdorur një thikë, rrotulloni butësisht xhemin përmes mbushjes për të krijuar efekt mermeri.
 7. Piqeni 25 deri 30 minuta ose derisa qendra të jetë pothuajse e vendosur. Ftoheni në temperaturën e dhomës.
 8. Ftoheni për disa orë në frigorifer.

 

Tortë Djathi Vorbull me Luleshtrydhe - Një tortë me djathë me yndyrë të ulët e shoqëruar me xhem luleshtrydheje në biskotë.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com