Lart

Kek me Bajame me 5 Përbërës dhe Manaferra të Freskëta

 

Koha Totale:

 • 60 minuta

Për sa Persona:

 • 10 person

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Kek Bajame Manaferra

 

Përbërësit

 • 3 vezë të mëdha, të ndara, në temperaturë dhome
 • 3 të bardha të vezëve të mëdha, në temperaturë dhome
 • 2/3 filxhan sheqer
 • 1 lugë ekstrakt të pastër vanilje
 • pak kripë deti 
 • 2 filxhanë (200 gramë) miell të bajameve 
 • 1 filxhan manaferra të përziera
 • sheqer pluhur, për pluhurim (opsional)

Udhëzimet

 1. Vendosni një raft në mes të furrës dhe ngrohni furrën paraprakisht në 177 gradë C.
 2. Lyeni një tigan prej 23 cm me llak kunder ngjitjes, me letër pergamene dhe miell (përdoreni miellin e bajames ose një përzierje të miellit pa gluten për të mbajtur tortën pa gluten).
 3. Në një tas të madh, përziejini së bashku të kuqët e vezës dhe të gjithë përbërësit e tjerë, përveç 2 lugëve me sheqer. Përzijini deri sa të kuqët e vezës të bëhen të trasha dhe të zbehta në ngjyrë, rreth 1 minutë. Përzijini ekstraktin e vaniljes dhe kripën dhe lëreni mënjanë.
 4. Në tasin e një mikseri standard elektrik të pajisur me shtojcën e përzierëses (ose një tas me një mikser dore), rrihni 6 të bardhët e vezëve me shpejtësi të mesme derisa të bëhen të errëta, rreth 1 minutë.
 5. Spërkatni 2 lugët e sheqerit të mbetur, dhe vazhdoni t’i rrihni të bardhat e vezëve deri sa të përzihen mesatarisht.
 6. Me një lopatëz fleksibël të gomës, rrihni rreth 1/4 e të bardhave të vezëve në përzierjen e të kuqëve të vezëve (nuk ka nevojë të jeni i butë këtu). Largoni të bardhët e vezëve të mbetura mbi të kuqët e vezëve, dhe rreth gjysmën e miellit të bajames.
 7. Butësisht palosini ato në të kuqët e vezëve, por vetëm pjesërisht.
 8. Ndërsa përzierja ende ka disa vija të bardha majtas, shtoni miellin e mbetur të bajames dhe palosini deri sa të keni brum homogjen. Keni kujdes!
 9. Derdhni brumin në tiganin e përgatitur dhe shkundeni derisa sa brumi të jetë në nivel.
 10. Piqeni tortën për rreth 35 minuta, derisa maja të jetë kafe e artë dhe elastike në kontakt. Lëreni tortën e nxehtë të ftohet në një mbajtëse teli për 5 minuta, pastaj priteni me një thikë gjalpi përgjatë skajeve të tiganit.
 11. Ktheni tiganin e tortës në mabjtëse, hiqni anët dhe pjesën e poshtme dhe hiqni letrën e pergamenës. Kthejeni tortën nga ana e djathtë dhe lejojeni të ftohet plotësisht. Pluhuroseni me sheqer pluhur, priteni në 12 pjesë dhe servojeni me manaferra të freskëta.

 

Kjo tortë e thjeshtë me bajame përgatitet me vetëm pesë përbërës (duke mos llogaritur manaferrat), por mos lejoni thjeshtësinë e saj t’iu mashtrojë - është e shijshme (dhe gjithashtu është pa gluten)! 

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Recetë të Kekut me Gjalp Kikiriku

Recetë Keku me Patate të Ëmbla

Recetë Keku me Arra dhe Banane

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com