Lart

Kek me Merengë dhe Limon

Kjo meringë e lehtë dhe e butë e limonit ka shumë aroma agrumesh nga lëngu i limonit dhe lëvores, si dhe një shtresë me gjizë limoni midis tortës dhe meringut në krye. Do të ishte ëmbëlsira e përsosur për çdo festë pranverore apo verore, megjithëse do të hanim me kënaqësi këtë ëmbëlsirë gjatë gjithë vitit.

12 servime

Përbërësit

1½ filxhani thërrime te keksave graham (10 keksa të plotë)

¼ filxhani vaj kanola

2 pako (8 ouns)  djathë krem ​​me pak yndyrë, të zbutur

1 filxhan jogurt të thjeshtë grek, me pak yndyr

⅔ filxhan sheqer plus 2 lugë, të ndarë

4 vezë të mëdha

lëvore nga 1 limon

⅓ filxhan lëng limoni

1 lugë çaji ekstrakt vanilje

¾ filxhan  gjizë të përgatitur limoni

3 të bardha vezësh të mëdha, në temperaturë të dhomës

Përgaditja

35 minuta

Gati në

7 h 45 m

  1. Ngrohni furrën paraprakisht deri në 325 ° F.
  2. Përzieni thërrimet e grahamit dhe vajin së bashku në një tas të mesëm. Shtypni në mënyrë të barabartë në pjesën e poshtme të një tigani sprinform 9 inçësh.
  3. Duke përdorur një mikser elektrik dore, përzieni djathin krem, kosin dhe sheqerin së bashku, derisa të zbutet. Shtoni vezët, një nga një, duke i rrahur mirë pas çdo shtese. Shtoni zestin e limonit, lëngun e limonit dhe vaniljen dhe përzijini mirë. Përhapeni përzierjen në mënyrë të barabartë mbi kore.
  4. Piqni kekun me djathë deri sa të piqet pothuajse në mes, rreth 1 orë. Transferoni në një raft me tela dhe lëreni të ftohet në temperaturën dhome, rreth 1 orë. Futeni në frigorifer deri sa të ftohet, rreth 4 orë.
  5. Ngrohni furrën paraprakisht deri në  375 ° F.
  6. Përhapni gjizën e limonit në mënyrë të barabartë mbi djathë.
  7. Rrihni të bardhat e vezëve në një tas të madh me mikserin elektrik (sigurohuni që rrahësit të jenë të pastër) derisa të formohen majat e buta. Shtoni 2 lugët e mbetura sheqer dhe rrihni derisa të formohen majat e ngurta. hidhni  të bardhët e vezëve mbi gjizën e limonit. Piqeni deri sa të marrë ngjyrë të artë, 8 deri në 10 minuta. Lëreni të ftohet, e zbuluar, deri sa të ftohet, rreth 1 orë.

Pajisjet:tigan springform 9-inçësh 

Informacioni Nutricional

Madhësia e servimit: 1 fetë

Për servim: 346 kalori; 20 g yndyrë (8 g të ngopura); 1 g fibra; 26 g karbohidrate; 10 g proteina; 35 mgg folate; 92 mg kolesterol; 26 g sheqerna; 26 g sheqerna të shtuar; 467 IU vitaminë; 4 mg vitaminë C; 87 mg kalcium; 1 mg hekur; 233 mg natrium; 151 mg kalium

Servimet e karbohidrateve:

Shkëmbimet: 3½ yndyrë, 1 karbohidrat tjetër, 1 niseshte, gjysëm proteine me yndyrë të mesme

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com