Lart

Kekë me Miell Kokosi dhe Çokollatë

 

Koha Totale:

 • 35 minuta

Për sa Persona:

 • 10 – 12 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Kekë Kokos Çokollate

 

Përbërësit

 • ¼ kupë miell kokosi
 • 1¼ kokos pluhur
 • 4 vezë
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • ½ kupë shurup panje ose mjaltë
 • ¼ kupë sheqer kokosi
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1/3 kupë vaj kokosi
 • 1/3 kupë copa të çokollatës se zezë
 • 1 recetë të salcës së karamelit të përgaditur në shtëpi

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Ngrohni furrën deri në 175 gradë celcius.
 2. Në një pjatë mesatare, shtoni përbërësit e lëngshëm.
 3. Pastaj, shtoni përbërësit e thatë.
 4. Përzijini deri sa të gjithë përbërësit të inkorporohen mes veti.
 5. Hidhni përzierjen në një pjatë të lyer me yndyrë m përmasa 20x20.
 6. Mbulojeni me copa të çokollatës dhe/ose kikirika dhe nëse keni dëshirë piqeni për 25-30 minuta.
 7. Lëreni të ftohet dhe mbulojeni me salcë të karamelit.

Si të përgatisim kekë me miell kokosi

Për të përgatitur këtë recetë të shijshme, ngrohni furrën deri në 175 gradë celcius dhe merrni një pjatë për të përzier përbërësit. Në fillim përzijini përbërësit e lëngshëm, kjo përfshinë 4 vezë, ½ kupe shurup panje, 1 lugë ekstrakt vanillje dhe 1/3 kupë vaj kokosi.

Pastaj, shtoni përbërësit e thatë, që përfshijnë ¼ kupe miell kokosi, 1¼ kupe kokos pluhur, 1 lugë çaji kripë deti, 1 lugë çaji sodë buke, ¼ kupë sheqer kokosi, dhe 1/3 kupë copa të çokollatës së zezë.

Përzijini deri sa të gjithë përbërësit të inkorporohen mes veti. Hidhni përzierjen në një pjatë të lyer me yndyrë me përmasa 20x20, mbulojeni me copa të çokollatës dhe/ose kikirika nëse keni dëshirë, dhe piqeni për 25-30 minuta.

Pasi i keni lënë të ftohen, mbulojini me salcë të karamelit që është përgaditur me qumësht kokosi, shurup panje ose mjaltë, sheqer kokosi, vaj kokosi dhe ekstrakt vanillje. Dhe kështu, kekët pa gluten dhe të shëndetshme për zorrët, janë gati të shijohen.

Edhe ata që nuk preferojnë të hajnë ushqime pa gluten do të duan kekët me miell kokosi.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com