Lart

Recetë e Tortës me Çokollatë pa Sheqer

 

Koha Totale:

 • 45 minuta

Për sa Persona:

 • 8 persona

Lloji i Dietës:

 • Tortë
 • Çokollatë
 • Ëmbëlsira
 • Pa gluten
 • Vegjetariane

Recetë e Tortës me Çokollatë pa Sheqer

 

Përbërësit

 • 2 kupa miell pa gluten
 • 2 kupa sheqer kokosi
 • ¾ kupe kakao pluhur
 • 2 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1-1/2 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 kupë qumësht kokosi
 • ½ kupe vaj të shkrirë kokosi
 • 2 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 receta të kremit me çokollatë me erëza

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën deri në 177 gradë C.
 2. Lyeni dhe shtoni miellin në dy tiganë prej 23 cm.
 3. Përzieni miellin, sheqerin, kakaon, pluhurin për pjekje, sodën e bukës, dhe kripën në një tas.
 4. Shtoni qumështin e kokosit, vajin, vezët dhe vaniljen dhe përzieni deri sa të kombinohen.
 5. Shpërndajini në mënyrë të barabartë në mes të tiganëve dhe piqni për 30-35 minuta ose deri sa të piqen plotësisht.
 6. Lejojeni të piqet tërësisht. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht para se ta hiqni nga tigani.
 7. Shpërndani kremin në mënyrë të barabartë mbi njërën tortë dhe pastaj vazhdoni me tjetrën. Mbulojeni me krem përsëri dhe shërbejeni.

Si të përgatisim kekë me çokollatë pa sheqer

Le të fillojmë me ngrohjen e furrës në 177 C. Pastaj, lyejeni dhe bëjini me miell dy tiganë prej 23 cm - kjo do të bëjë që ëmbëlsira të mos ngjitet dhe të lehtësohet largimi kur të piqen. Pastaj, përzieni miellin pa gluten, sheqer kokosin, kakaon, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën në një tas të madh.

Pastaj, shtoni qumështin e kokosit, vajin e kokosit, vezët dhe vaniljen, dhe përziejini të gjithat. Ky hap me të vërtetë e veçon këtë tortë me çokollatë pa gluten nga recetat e tjera. Qumështi i kokosit është i njohur për të mbajtur zemrën të shëndetshme dhe për të ndihmuar ndërtimin e muskujve, ndërsa vaji i kokosit, një nga ushqimet më të shëndetshme në planet, zvogëlon inflamacionin dhe e rrit sistemin imunitar.

 

Sa i mirë duket ai brumë?

Derdheni me kujdes në dy tiganë tortash dhe vendoseni në furrë. Lërini të piqen për 30-35 minuta, ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në mes të dalë e pastër. Nëse nuk e keni përgatitur kremin akoma, kjo është një mundësi e mirë për ta bërë këtë. Pasi ëmbëlsirat të piqen, largoni nga furra dhe lërini të ftohen krejtësisht para se t’i largoni nga tiganët.

Tani ne jemi gati për pjesën më të mirë: kremin e ​​ëmbëlsirave!

Shpërndani kremin mbi njërën tortë dhe pastaj vazhdoni me tjetrën. Mbuloni me krem tjetrën dhe mahnituni nga kjo tortë me çokollatë pa gluten. Kjo tortë e shijshme i’a vlen për kohën që të merr - është kaq e thjeshtë për t'u bërë dhe aq e mirë sa mund të jetë një tortë.

Ju mund të përzierni kremin, të bëni vetëm një shtresë ose të eksperimentoni me përgaditjen tyre si kekë të vogël. Kjo do të jetë recetë e tortës së çokollatës pa gluten që do ta zgjidhni gjithmonë.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com