Lart

Recetë Sufleje me Çokollatë të Zezë

 

Koha Totale:

 • 1 orë

Për sa Persona:

 • 4 – 6 persona

Lloji i Dietës:

 • Vegjetariane

Recetë Sufleje me Çokollatë të Zezë

 

Përbërësit

 • 1½ çokollatë të zezë, 75% apo më të lartë (150 gram)
 • 1 lugë të çajit ekstrakt i vanillës
 • 3 lugë çaji lëvore të limonit të athët
 • 5 lugë gjalpë dhe vaj kokosi (ose tjetër)
 • 3 lugë miell
 • 1 lugë lugë niseshte
 • 1 kupë qumësht të dhisë, kokosi ose tjetër
 • 2 të kuq të vezës
 • 4 të bardhë të vezës
 • ¼ kupë sheqer të koksit (ose sheqer)
 • 4 pika lëng limoni
 • Sheqer pluhur
 • Çokollatë të bardhë të shkrirë, për t’i shtuar në fund.

 

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën deri në 175 gradë celcius.
 2. Lyeni lehtësisht me gjalpë 4-6 pjatë të vogla prej 225 gramëve, duke e shtyer gjalpin nga lart. Kjo do t’i ndihmojë suflesë të ngritet nga lartë kur të piqet.
 3. Lyeni me sheqer dhe lëreni mënjanë.
 4. Në një tigan të dyfishtë, mbi nxehtësi të vogël, shkrini copat e çokollatës, lëvoret e limonit të athët dhe ekstraktit të vaniljes.
 5. Në një tigan të vogël, shkrini gjalpin.
 6. Shtoni miellin dhe përzijeni derisa të krijoni një masë yndyrore, për rreth 60 sekonda.
 7. Shtoni qumështin dhe vazhdoni ta përzieni derisa përzierja të na kujtojë ndonjë salcë të dendur.
 8. Shtoni përzierjen e çokollatës dhe përzijeni mirë.
 9. Kur përzierja të mos shihet më, shtoni të kuqet e vezës. Lëreni të ngrohet përderisa vazhdoni në hapin tjetër.
 10. Në një pjatë mesatare, rrihni 4 të bardha të vezës dhe 4 pika lëngu të limonit. Rrihini derisa flluskat të bëhen si qelia të vogla.
 11. Shtoni sheqerin në katër pjesë, duke vazhduar të rrihni vezët. Produkti final duhet të ketë maje me shkumë.
 12. Në një pjatë të madhe, përzieni miksturën e çokollatës dhe 1/3 e të bardhëve të vezës. Kur të bardhët e vezës nuk shihen më, me kujdes mbështillini të bardhët e vezës të mbetur. Keni kujdes të mos e shfryeni miksturën gjatë përzierjes.
 13. Derdhni brumin e suflesë në pjatat e vogla deri sa të jenë përafërsisht 1 cm nga maja.
 14. Me gisht, fshini skajet për të larguar brumin dhe sheqerin shtesë.
 15. Piqni sufletë për 20-25 minuta pa e hapur dorën e furrës për të shikuar nëse janë duke u pjekur mirë.
 16. Spërkatini me sheqer pluhur.
 17. Derdheni çokollatën e bardhë, të shkrirë në majë nëse keni dëshirë.
 18. Servojini menjëherë.

Si të përgatisimin sufle

Mos u shqetësoni, sado e sofistikuar që mund të duket sufleja, përgaditja e saj është shumë më e lehtë se sa mendoni! Kjo recetë për sufle me çokollatë të zezë nuk do t’iu merr më shumë se një orë nga fillimi në fund, dhe rezultatet do të vlejnë çdo minutë të kohës tuaj. Para se të filloni sigurohuni se furra është ngrohur deri në 175 gradë celcius.

 • Lyeni lehtësisht me gjalpë pjatat e vogla me sheqer dhe lërini mënjanë.
 • Në një tigan të dyfishtë, mbi nxehtësi të vogël, shkrini copat e çokollatës, lëvoret e limonit të athët dhe ekstraktit të vaniljes.
 • Në një tigan të vogël, shkrini gjalpin apo vajin e kokosit. Shtoni miellin dhe përzijini derisa të krijoni një masë yndyrore (për rreth 60 sekonda).
 • Shtoni qumështin dhe vazhdoni të përzieni derisa përzierja të na kujtojë ndonjë salcë të dendur.
 • Shtoni përzierjen e çokollatës  
 • Përzijini mirë.
 • Kur përzierja të mos shihet më, shtoni të kuqet e vezës. Lëjeni të qëndrojë përderisa vazhdoni në hapin tjetër.
 • Në një pjatë mesatare, rrihni të bardhët e vezës dhe lëngun e limonit. Rrihini derisa flluskat të bëhen si qelia të vogla.
 • Shtoni sheqerin në katër pjesë duke vazhduar të rrahni vezët.
 • Produkti final duhet të ketë maje me shkumë. Keni kujdes të mos e shfryeni miksturën gjatë përzierjes.
 • Në një pjatë të madhe, përzieni miksturën e çokollatës dhe 1/3 e të bardhave të vezës.
 • Kur të bardhët e vezës nuk shihen më, me kujdes mbështillini të bardhët e vezës të mbetur.
 • Derdhni brumin e suflesë në pjatat e vogla deri sa të jenë mbushur përafërsisht 1 cm nga maja.
 • Me gisht, fshini skajet për të larguar brumin dhe sheqerin shtesë.
 • Spërkatini me sheqer pluhur.
 • Derdhni çokollatën e bardhë, të shkrirë në majë nëse keni dëshirë.


Servojini menjëherë dhe ju bëftë mirë!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com