Lart

Petulla me Banane

Petulla me banane pa gluten të cilat mund t’i përgadsini vetëm për 10 minuta! Hidhni arra amerikane dhe mjedra për të shijuar një mëngjes me pak kalori por tolerues.

  • Pa gluten
  • Vegjetarian

Përbërësit

  •       1 banane e madhe
  •       2 vezë mesatare, të rrahura
  •       Pak pluhur për pjekje (pa gluten nëse jeni celiac)
  •       Një spërkatje të ekstraktit të vaniljes
  •       1 lugë vaj
  •       25g arra amerikane, përafërsisht të coptuara
  •       125g mjedër

Metoda

Në një tas, shtypni 1 banane të madhe me një pirun deri sa të ngjasojë me pure të trashë.

Shtoni 2 vezë të rrahura, pak pluhur për pjekje (pa gluten nëse jeni celiac) dhe një spërkatje të ekstraktit të vaniljes.

Ngrohni një tigan të madh që nuk ngjitet ose tigan të madh për petulla mbi një nxehtësi mesatare dhe lyeni me vaj, ½ luge.

Duke përdorur gjysmën e brumit, hidhni dy petulla në tigan, gatuajini për 1-2 minuta secilën anë, pastaj hidheni në një pjatë. Përsëriteni procesin me një tjetër lugë vaj dhe brumin e mbetur.

Mbi petulla hidhni 25g arra amerikane përafërsisht të copëtuara dhe 125g mjedër.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com