Lart

Recetë Omleti Florentine

 

Koha Totale:

 • 10 minuta

Për sa Persona:

 • 1 person

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten
 • Paleo
 • Vegjetariane

Recetë Omleti Florentine

 

Përbërësit

 • 1 lugë vaj kokosi
 • 3 vezë
 • 1 grusht spinaq
 • ¼ qepë të vogla, të prera shumë hollë
 • ½ kupë kërpudha
 • 1 lugë hudhra, të shtypura
 • ½ kupë domate të thara nga dielli
 • 3 lugë djathë të thërmuar të dhisë

Udhëzimet

 1. Në një pjatë, rrihni vezët.
 2. Përzijini spinaqin, qepët, kërpudhat, hudhrat dhe hidhni kripë dhe piper.
 3. Në një tigan të vogël në nxehtësi mesatare, shkrini vajin e kokosit.
 4. Gatuani vezët për rreth 3 minuta.
 5. Rrotulloni me lopatëz dhe vazhdoni t’i gatuani për 2-3 minuta.
 6. Zvogëloni nxehtësinë dhe gatuani për 2-3 minuta të tjerë.
 7. Hidhni domate dhe djathë dhie të thërmuar.


Kjo recetë për omletë Florentine është e pasur me yndyrna të shëndetshme dhe proteina! Është mëngjesi perfekt për ta nisur ditën dhe është i mbushur me aromë të shijshme!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com