Lart

11 Përfitimet e Mahnitshme te Cajit të Luleradhiqes

Përfitimet shëndetësore të çajit të luleradhiqes përfshijnë forcimin e eshtrave, detoksifikimin e trupit, promovimin e humbjes së peshës, parandalimin e sëmundjeve kronike, nxitjen e qarkullimit të gjakut, vonimin e shfaqjes së diabetit dhe përmirësimin e tretjes. Përfitime të tjera përfshijnë uljen e inflamacionit, trajtimin e infeksioneve të traktit urinar, menaxhimin e diabetit dhe trajtimin e akneve.

 Pirja e një çaji të ngrohtë të luleradhiqes jo vetëm që e relakson mendjen dhe trupin tuaj, por mund të trajtojë edhe sëmundje të ndryshme shëndetësore.Çaji ushqen trupin tuaj me shumë vlera ushqyese  rregullisht që e lejon atë të funksionojë në mënyrë optimale. Luleradhiqet gjithashtu përmbajnë veti që shmangin faktorët që lidhen me verdhëzën, dhe kjo është një arsye tjetër pse herbalistër favorizojnë atë më shumë në mesin e çajave të tjerë.

Çfarë është luleradhiqe?

Ajo u konsiderua si një bimë lulëzuese dekorative për shekuj me radhë, derisa përfitimet e saj shëndetësore patën popullaritet. Emri shkencor për luleradhiqen është Taraxacum. Në mjekësinë bimore, rrënjët dhe petalet e luleve përdoren gjerësisht për të përgatitur çaj. Kjo e fundit është e bollshme në cilësitë që përmirësojnë shëndetin.

Në disa pjesë të botës, rrënjët e luleradhiqës janë tharë dhe copëtuar për të përgaditur çaj dhe thanë se shijonë si kafe në një farë mase. Rrënjët e bimës janë të ngarkuar me shumë lëndë ushqyese.

Vlera ushqyese të luleradhiqës

Kalcium 187 mg

Fiber  50 g

Energjia 45 Kcal

Hekuri 10 mg

Magneziumi 36 mg

Mangani 342 mg

Niacin 806 mg

Acid pantothenik 084 mg

Proteina 70 g

Kaliumi 397 mg

Piridoksina 251 mg

Fosfori 66 mg

Riboflavin 260 mg

Natriumi 76 mg

Selen 5 mg

Thiamin 1090 mg

Vitamina A 10161 IU

Vitamina C 35 mg

Vitamina E 44 mg

Vitamina K 4 mg

Zink 41 mg

11 Përfitimet shëndetësore mahnitëse të luleradhiqës

 1. Përforcon kockat

E pasuruar me minerale të tilla si hekuri, zinku, magneziumi dhe kalciumi, çaji i luleradhiqës mund të forcojë kockat tuaja. Nutricistët kanë zbuluar se kur konsumohen rregullisht këto minerale ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së osteoporozës. Për më tepër, kur të plakeni, kockat tuaja fillojnë të humbasin densitetin, gjë që dobëson kockat dhe nyjet tuaja. Ky kusht ju pengon të kryeni aktivitete fizike, si dhe të ndikoni në cilësinë e jetës tuaj. Kjo është arsyeja pse nutricistët kanë theksuar në përfshirjen e ushqimit në dietën tuaj që funksionon për të forcuar eshtrat tuaja si çaj luleradhiqe.

 1. Detoksifikon trupin

Ju duhet të pastroni mëlçinë tuaj rregullisht, në këtë mënyrë trupi juaj do të jetë shumë më pak i rrezikuar që të bjerë pre e sëmundjeve kronike. Vlen të theksohet këtu që nutricistët rekomandojnë zgjedhjen e opsioneve natyrore në lidhje me detoksifikimin. Luleradhiqe, duke qenë diuretik në natyrë, mund të bëhet një alternativë e sigurt në këtë drejtim. Konsumimi i çajit të luleradhiqës do të ndihmojë në largimin e toksinave, kimikateve, kripave të tepërta dhe yndyrës nga trupi juaj. Ajo gjithashtu do të nxisë enzimat detoksifikuese në mëlçinë tuaj.

 1. Ndihmon në humbje peshe

Studimet kanë treguar se çaji i luleradhiqes përmban efekte anti-trashje që shtypin enzimat metabolizuese të yndyrës. Ky proces parandalon krijimin e yndyrës në trupin tuaj dhe përshpejton edhe metabolizmin tuaj. Konsumi i rregullt i çajit thuhet se trajton fryerjen e tepërt që përfundimisht rezulton në peshë të trupit të reduktuar. Ekspertët e fitnesit shpesh sugjerojnë përfshirjen e pijeve të ndryshme në rutinën tuaj të përditshme; çaj luleradhiqe mund të bëhet një zgjedhje e sigurt për njerëzit e trashë ose mbipeshë.

 1. Qaji i luleradhiqës parandalon sëmundjet kronike

Ju mund të gjeni antioksidantë të tillë si seskuiterpenes, flavonoide, dhe komponimet fenolike që funksionojnë për të lehtësuar radikalët e lirë në trupin tuaj. Radikalet e lira janë faktori kryesor që kontribojnë në krijimin e stresit oksidativ në organet e trupit tuaj. Gjendja më vonë rezulton në sëmundje të ndryshme kronike si kanceri. Prandaj, thjesht pini një çaj të ngrohtë me luleradhiqe dhe lëreni që vlerat ushqyese të gjetur në të të bëjnë punën për ju.

 1. Nxit qarkullimin e gjakut

Trupi juaj ka nevojë për shumë hekur sa është e nevojshme për të kryer disa funksione të trupit. Mungesa e hekurit mund të çojë në anemi që kontribonë dukshëm në dobësi, lodhje dhe në raste të rënda krijon probleme n`johëse. Për më tepër, hekuri është gjithashtu i nevojshëm për të prodhuar edhe qelizat e kuqe të gjakut. Luleradhiqe është një central elektrik hekuri dhe mund të luftojë mungesën e gjakut, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin tuaj. Në këtë mënyrë, organet tuaja do të mbeten të oksigjenuar dhe do të kryejnë funksione maksimale me efikasitet.

 1. Shtynë shfaqjen e diabetit

Konsumi i çajit të luleradhiqës mund të parandalojë rreziqet që lidhen me diabetin dhe pengojnë fillimin e sëmundjes kronike. Është gjithashtu e dobishme për të kontrolluar diabetin gestational në nënat shtatzëna. Nëse keni një histori familjare të diabetit, duhet të përpiqeni të inkorporoni çajin e luleradhiqës në dietën tuaj për të parandaluar rreziqet që kontribojnë në diabetin. Megjithatë, janë duke u zhvilluar më shumë studime për të identifikuar efektivitetin e çajit në këtë drejtim.

 1. Përmirëson tretjen

Nutricistët rekomandojnë çaj luleradhiqe për të trajtuar probleme të ndryshme të tretjes.Lëndet ushqyese që gjendennë të janë stimulus të tretjes së ushqimit çka ndikon në krijimin e lëngut adekuat të tëmthit për të shmangur mostretjen. Konsumi i një filxhani të ngrohtë të çajit të luleradhiqës pas ushqimit të fundit thuhet të përshpejtojë tretjen që parandalon probleme të përbashkëta, por krejtësisht irrituese të stomakut si mpirjen, fryerjen, kapsllëkun, hemorroidet dhe diarren.

 1. Redukton inflamimin

Luleradhiqe përmban veti anti-inflamatore. Herbalistët favorizojnë atë për shkak të efekteve të saj pozitive në dhimbje koke, nyje, dhe tensionit të muskujve. Ata rekomandojnë konsumimin e rregullt të çajit tek njerëzit me inde të inflamuara. Megjithatë, në rast të vuajtjes së vazhdueshme, planifikoni një takim me mjekun tuaj dhe shmanguni nga vetë-mjekimi.

 1. Për infeksionet e traktit urinar (ITU)

I pasuruar me vetitë diuretike, konsumimi i çajit me luleradhiqe mund të pengojë rreziqet që lidhen me infeksionet e traktit urinar. Promovon urinimin që mban veshkat dhe traktin urinar të pastër. Megjithatë, nëse vëreni dhimbje të vazhdueshme ose ngjyrë trëndafili gjatë urinimit, konsultohuni me mjekun tuaj të kujdesit parësor pasi ai mund të jetë simptomë e problemit të rëndë të veshkave.

 1. Ideale për diabetikët

Vetitë stimuluese të çajit të luleradhiqëve mund të ndihmojnë në stimulimin e prodhimit të insulinës duke e mbajtur minimumin e sheqerit në gjak në qarkullimin e gjakut. Gjithashtu, natyra diuretike e pijeve ndihmon në rritjen e urinimit që u lejon personave me diabet të shuajnë sheqerin e tepërt nga trupi i tyre. Konsumimi i çajit me luleradhiqe gjithashtu lehtëson prirjen e sheqerit në veshkat tuaja. Sipas nutricistëve, çajat e bërë me përbërësit natyral nuk përmbajnë efekte negative, megjithatë; duke pirë atë në moderim mund të mbrojë shëndetin tuaj nga dëmtimet e mëtejshme.

 1. Për akne në fytyrë

Çaji i luleradhiqëve është një central elektrik i komponentëve që funksionojnë si detoksifikues, diuretik dhe stimulues natyral. Kur konsumohen rregullisht, vetitë e lëndëve ushqyese lejojnë djersitje, sekrecione të hormoneve dhe zgjerim të poreve të lëkurës. Për më tepër, ata me sukses eliminojnë toksinat që krijohen përmes djersës dhe urinës që do të ndihmojnë të shmangin faktorët që lidhen me fillimin e akneve.

Ajo është e ngarkuar me shërimin dhe qetësues komponimet që lehtësojnë inflamacion dhe skuqje të shkaktuara nga puçrra fytyre. Çaji i luleradhiqe përmban edhe pronat antibakteriale që trajtojnë infeksionet mikrobike që në shumicën e rasteve janë shkaku kryesor i shfaqjes së akneve.

Në fund të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit të luleradhiqës me siguri janë për tu habitur. Pra, pini një çaj të ngrohtë dhe përmirësoni cilësinë e jetës suaj pa mundim.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com