Lart

11 Përfitimet e Mahnitshme të Ujit të Trangujve

Përfitimet shëndetësore të ujit të trangujve përfshijnë nxitjen e humbjes së peshës, ju mban të hidratuar, zvogëlon rrezikun e kancerit, redukton presionin e gjakut, mbështet shëndetin e eshtrave, parandalon  spazmat e muskujve, mbështet indet lidhëse, promovon shëndetin e veshkave, promovon qarkullimin, parandalon demencën dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit.

Uji i trangujve nuk është më pije thjesht për tu dokur mirë, pasi thjeshtësia dhe lehtësia e përgatitjes e kanë bërë atë një opsion atraktiv për njërëzit e të gjitha shtresave. Në thelbin e saj, uji i trangujve përbëhet vetëm nga feta të trangujve të vendosura në ujë. Të bësh kështu i jep ujit një shije unike, dhe siguron në mënyrë të përshtatshme për ju që ti merrni vlerat ushqyese që trangujt ju ofrojnë.

Ju mundeni ti konsumoni fetat e trangujve që përdoren në përgatitjen e pijeve, pasi nuk ka kuptim ti hudhni ato. Nëse jeni të lodhur nga uji i thjeshtë, por por prapë se prapë keni nevojë për të konsumuar ujë , shtoni tranguj, ju sigurtë se do të befasoheni këndshëm nga përfitimet e saj për shëndetin tuaj.

 1. Mund të ndihmojë për humbje peshe

Kur përpiqeni të humbni peshë, është e domosdoshme që t’i hidhni pijet e mbushura me sheqer dhe t’I zëvendësoni me pije të shëndetëshme. Uji i trangujve mund t’ju ndihmojë me këtë. Duke qenë natyralisht i ulët në kalori, trangujtë janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’iu ndihmuar të ndiheni të mbushur, në mënyre që pijet me sheqer thjesht nuk munden.

Përveç kësaj, duke ulur sasinë e kalorive që konsumoni, djegia e yndyrës përmirësohet dhe humbja e peshës përshpejtohet.

 1. Ju mban të hidratuar

Sigurimi se ju merrni ujë të mjaftueshëm është kritik për shëndetin e përgjithshëm, pasi hidrimet e mbanjnë lëkurën të duket rinore dhe proceset e shumta të trupit lëvizin pa ndërprerje. Edhe dehidrimi i lehtë mund të ndikojë ndjeshëm në mënyrën se si funksionon trupi juaj, me performancë që zvogëlohet deri në 40% edhe nëse jeni vetëm 2% I dehidratuar.

 1. Redukton rrezikun e kancerit

Trangujt nuk merren shpesh në konsideratë për rolin e tyre në ndihmën për të parandaluar kancerin, por ato përmbajnë komponime të njohura si cucurbitacina të cilat studimet kanë gjetur se mund të ndihmojnë në parandalimin ose ngadalësimin e rritjes së qelizave prekanceroze. Përveç kësaj, trangujt gjithashtu përmbajnë komponime të shumta flavonoide, dhe antioksidantë të cilët mund të mbrojnë qelizat nga dëmtimi i radikalëve të lirë të dëmshëm.

 1. Redukton presionin e gjakut

Një nga mjetet më të njohura tradicionale për presionin e lartë të gjakut është konsumimi i trangujve, të cilat janë dokumentuar të kenë efekt diuretik, duke nxitur sekretimin e natriumit, të implikuar në kontributin ndaj presionit të lartë të gjakut.

Pirja e ujit të trangujve siguron që futja e kaliumit të plotësohet, pasi që këto dy minerale ndajnë një ekuilibër të rëndësishëm. Kaliumi i mjaftueshëm mund të ndihmojë në kompensimin e efektit të konsumit të natriumit në presionin tuaj të gjakut.

 1. Mbështet shëndetin e kockave

Trangujt nuk janë burim i mirë i kalciumit, por ata janë është një burim i shkëlqyer i vitaminës K. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk konsumojnë trangujt çdo ditë dhe në vend të kësaj humbasin përfitimet e kësaj vitaminë të rëndësishme në shëndetin e kockave.

Marrja e ujit të trangujve dhe ruajtja në frigorifer mund të ndihmojë që të përfitoni nga të gjitha vitaminat K që trangujt ofrojnë, duke ndihmuar në mbështetjen e forcës dhe mineralizimit të kockave.

 1. Ndalon spazmat e muskujve

Personat që përjetojnë spazma të shpeshta të muskujve, ose kontraktimet e pavullnetshme të muskujve, zakonisht kanë një çekuilibër elektrolit në themel. Natriumi është një elektrolit që gjendet shpesh , ndërsa kaliumi është i mangët.

Kaliumi gjithashtu kontribon në kontraktimin normal neuromuskular, që do të thotë se natriumi nuk është në gjendje të përkeqësojë aktivitetin elektrik në nerva. Si rezultat, spazma dhe ndoshta dhimbja zvogëlohet.

 1. Mbështet indin lidhës

Kur njerëzit mendojnë për indet lidhëse ata shpesh e konsiderojnë nyje, por nuk arrijnë të kuptojnë struktura të tilla si tendinat dhe ligamentet të cilat janë gjithashtu inde lidhëse. Shtojca të tilla si kolagjeni shpesh përdoren për të ndihmuar në sigurimin e mirëqenies së këtij indi të përbashkët, por tendinat dhe ligamentet kërkojnë silicë për rimëkëmbjen dhe riparimin optimal, pas konsumimit të përditshëm.

Silici është një gjurmë minerale që nuk diskutohet shpesh, por që është thelbësore në qoftë se dëshironi të mbeteni të lëvizshëm për dekada të tëra. Pirja e ujit të trangujve çdo ditë është një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar që ju të merrni disa silica dietetike.

 1. Promovon shëndetin e veshkave

Veshkat janë organe të rëndësishme të filtrimit që ndihmojnë për të hequr metabolitët të bazuara në ujë nga trupi në mënyrë që të mund të kalojë si urinë. Megjithatë, me kalimin e kohës, njësitë e filtrimit brenda veshkave mund të bllokohen ose si rezultat i formimit të gurit të veshkave, ose për shkak të faktit se konsumi i ujit është i ulët.

Pirja e ujit të mjaftueshëm do të ndihmojë, por uji i kastravecit është më superior sepse përmban kalium, një mineral i rëndësishëm që ndihmon në parandalimin e formimit të gurëve të veshkave të oksalizuar të kalciumit. Mos e nënvlerësoni rëndësinë e veshkave dhe çfarë ndryshimesh të vogla si konsumimi i ujit më shumë kastravec mund të bëjë për ta.

 1. Promovon qarkullimin

Megjithëse trupi përpiqet më së miri për të mbajtur një vëllim të qëndrueshëm të gjakut, ndryshimet në elektrolite mund të ndikojnë negativisht në këtë ekuilibër, duke kontribuar në presionin e lartë të gjakut ose rrallë në hipotension. Shumica e personave nuk kanë vështirësi në marrjen e natriumit në dietat e tyre, por aty ku bëjnë është të sigurojnë që kaliumi të jetë në gjendje për të balancuar atë.

Natriumi ka një efekt konstriktiv në enët e gjakut, ndërsa kaliumi i ndihmon ata të relaksohen. Kjo është një tjetër arsye pse kaliumi ndihmon në përmirësimin e qarkullimit dhe mund të kompensojë ose zvogëlojë ashpërsinë e ngritjeve të presionit të gjakut.

 1. Ndihmon në parandalimin e demencës

Demenca është një gjendje komplekse e karakterizuar nga kujtesa dhe funksioni kognitiv i dështuar, zakonisht i lidhur me përparimin e moshës. Megjithatë, ky proces i dukshëm natyror mund të përshpejtohet shumë për shkak të stresit, ose për shkak të efekteve të radikalëve të lirë të dëmshëm.

Në ujin e trangujve mund të gjeni një tjetër flavonoid antioksidant i njohur si fisetin, të cilin studimet kanë treguar të reduktojnë dëmtimin oksidativ në tru, të promovojnë funksionin e trurit dhe madje kanë treguar premtime në parandalimin e sëmundjes Alzheimer të sëmundjes neurodegjenerative.

Nuk ka asnjë dëm në fillimin e konsumimit të ujit më shumë tranguj sot, pasi kjo mund të jetë një ndryshim i thjeshtë që ruan kujtimet tuaja nesër.

 1. Ndihmon Promovimin e Detoksifikimit

Detoksifikimi është një proces kompleks që trupi pëson çdo ditë, duke qenë një pjesë e domosdoshme e heqjes së mbeturinave me qëllim që të mos merret me rreziqet e nënprodukteve metabolike.

Ne kemi parë se tashmë uji i trangujve mund të ndihmojë në nxitjen e funksionit të veshkave, por gjithashtu mund të ndihmojë që mëlçia të thyejë metabolitët në një mënyrë efikase. Mos u mashtroni me dredhitë e marketingut që pretendojnë se ju do të bëni një detoks në vit; ju duhet ta bëni shpesh, në mënyrë ideale duke e mbështetur atë në mënyra të vogla siç është pirja e ujit të trangujve.

Përfundim

Pra, sa nga ky ujë i trangujve duhet të pini në ditë? Aq sa ju pëlqen. Rekomandimet e përgjithshme të ujit qëndrojnë në rreth tetë gota çdo ditë, kështu që nëse vendosni të shtoni tranguj, nuk ka problem.

Ju thjesht mund të preni disa feta të trangujve dhe vendosni në një enë me ujë për ta ftohur në frigorifer ose mund të blini një shishe infuzuese të projektuar posaçërisht, që ndan ujin nga trangujt me filtrim. Sidoqoftë, ne rekomandojmë që ju të hani fetat, pasi që trangujt ende përmbajnë fibrat, për të mbështetur rregullsinë dhe për të minimizuar problemet e tretjes.

Cfare po prisni? Pini ujë me tranguj dhe filloni udhëtimin drejt shëndetit.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com