Lart

Çaj i Ftohtë dhe i Freskët me Gjethe Menteje

 

Koha Totale:

 • 5  minuta

Për sa Persona:

 • 2 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Çaj i Ftohtë dhe i Freskët me Gjethe Menteje

 

Përbërësit

 • 6 çanta çaji sipas zgjedhjes suaj
 • 6 gota uji
 • disa gjethe menteje
 • një limon, me feta për servim

Udhëzimet

 1. Zieni 2 gota ujë, shtoni 6 qese çaj në ujë të valë dhe lëreni çajin të qëndrojë për rreth 15 minuta pa e lëvizur, nëse jeni duke e bërë çaj të ëmbël shtoni ëmbëlsuesin.
 2. Hidhni çantat e çajit (mos e shtrydhni ose çaji do të jetë i hidhur) dhe kombinoni me ujin e ftohtë të mbetur dhe mente të freskët.
 3. Ftohni.
 4. Shërbeni me akull dhe me limon të freskët.

Çfarë mund jetë më etje shuarse në një ditë të nxehtë vere se një gotë e gjatë e çajit të ftohtë me akull me limon dhe gjethe të freskëta mente?

Përgatitja e çajit në shtëpi është shumë e thjeshtë. Ju mund të përdorni portokall ose çaj të zi për çaj të ftohtë tradicional ose eksperimentoni me shije frutash si fruta pasioni, pjeshkë, mango, shegë të cilat janë veçanërisht të këndshme nëse nuk përdorni sheqer. 

Bëni çajin dhe hiqni çantat e çajit përpara se ta ftohni. Shërbeni me feta të freskëta limoni ose fruta të freskëta nëse përdorni çaj frutash. Shtoni feta limoni pak para se shërbimit për të shmangur një shije të hidhur. Për çaj të ëmbël shtoni sheqer, agave, mjaltë ose ëmbëlsues artificial me ujë të zier në mënyrë që të shkrihet (kalori shtesë dhe pikë).

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com