Lart

Koktej me Xhin, Borzilok dhe Tranguj

Nëse jeni duke kërkuar për një koktej që duket sikur u hodh drejt nga një menu e kuzhinës së një llixhe nën 140 kalori, kjo është ajo! Bërë me tranguj të përzier, borzilok, lëng limoni, xhin dhe një spërkatje me ujë mineral, është e lehtë verore dhe perfekte për të shërbyer në festën tuaj të ardhshme.

Koha Totale:

 • 10 minuta

Për sa Persona:

 • 2 persona

Lloji i Dietës:

 • me alkool

Koktej me Xhin, Borzilok dhe Tranguj

 

Përbërësit

 • Copë prej një pjese prej 5 cm të trangullit, të qëruar dhe të prerë
 • 1 lugë çaji limoni të grimcuar
 • 2 gjethe të freskëta të borzilokut
 • 1 lugë çaji nektar agave
 • 15 ml xhin
 • 2 lugë lëng limoni të freskët
 • kube akulli
 • spërkatje ujit mineral
 • 1 fetë të hollë limoni, për zbukurim
 • 1 fetë të hollë kastraveci, për zbukurim

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Në një përzierës kokteli, vendosni trangujt e copëtuar, limonin, borzilokun dhe agaven.
 2. Shtoni xhin, lëng limoni dhe kube akulli dhe përzieni për 10 sekonda.
 3. Vendoseni përzierjen në gotë të mbushur me kube akulli dhe hidhni në maje ujë mineral.
 4. Zbukurojeni me limon dhe tranguj dhe shërbejeni.

 

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com