Lart

Latte Kungulli

Për fiksuarit pas kungullit, një Latte të lehtë me pak yndyrë dhe me pak kalori që mund t’a përgatitni vetë. Çfarë mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar mëngjesin tuaj!

Koha Totale:

 • 15 minuta

Për sa Persona:

 • 2-3 persona

Lloji i Dietës:

 • pak kalori

Latte Kungulli

 

Përbërësit

 • 1 1/2 gota qumësht pa yndyrë
 • 2 lugë tavoline gjalpë kungulli
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1/2 lugë erëz të byrekut të kungullit
 • 2 lugë çaji sheqer ose zëvendësues i sheqerit (për shije)
 • 1/4 filxhan espresso (ose 1/2 filxhan kafe të fortë)
 • Shllak pa yndyrë për zbukurim
 • Erëz të byrekut me kungull për ta zbukuruar

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Në një tigan të vogël kombinoni qumështin, gjalpin e kungullit dhe sheqerin dhe gatuajini në nxehtësi mesatare, përzijeni, deri sa të zihen.
 2. Hiqni nga nxehtësia, përzijeni vaniljen.
 3. Duke përdorur një blender, përzierjeni deri sa të zbuten (ose përzijeni me një rrahëse të mirë)
 4. Derdhni në dy gota, shtoni espresson e nxehtë dhe vendosni shllakun pa yndyrë dhe një pjesë të erëzave të kungullit në majë.

 

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com