Lart

Receta për Smoothie për Sy të Shëndetshëm

Ka shumë studime që tregojnë se konsumimi i më shumë frutave dhe perimeve mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër problemeve të syrit të lidhura me moshën.

Pse të mos i paketoni vitaminat thelbësore dhe acidet yndyrore Omega 3 që i japin syve tuaj ushqimin që i nevojitet në një smoothie të shijshme? Po të lutem!

Beta-karoteni nga frutat dhe perimet shndërrohet në trup në vitaminë A, e cila është thelbësore për shëndetin e syve. Ushqimet që janë të pasura me beta-karoten përfshijnë karrotat, spinaqin, lakrën, brokolin, domatet, mangot, kajsit, kungujt dhe pothuajse të gjitha frutat dhe perimet portokalli dhe të verdha, si dhe zarzavatet e errëta, me gjethe. Rrushi i kuq dhe agrumet janë gjithashtu hidratuese dhe mund të përmirësojnë problemet akute të shikimit të shkaktuara nga dehidratimi.

Neve gjithashtu na pëlqen të përfshijmë farat e lirit të cilat janë një nga burimet më të mira të acideve yndyrore Omega 3. Këto acide yndyrore ndihmojnë në rregullimin e mbajtjes dhe rrjedhjes së lëngjeve në trupin tonë, duke parandaluar tharjen e syrit dhe normalizimin e presionit të syrit për të zvogëluar rrezikun e glaukomës.

Smoothies janë një mënyrë e shijshme për të shijuar frutat dhe perimet. Këtu janë vetëm disa smoothie të njohura që sigurt do të mbështesin shëndetin e syve tuaj dhe të jenë të shijshëm, gjithashtu!

Smoothie e gjelbër me banana dhe dredhëz

2/3 filxhan spinaq

2/3 filxhan lakër

1 gotë ujë

1 banane

5 luleshtrydhe, të ngrira

Përziejini së pari zarzavatet dhe ujin derisa zarzavatet të lëngëzohen plotësisht. Shtoni frutat dhe përziejini derisa të kombinohen plotësisht. Shijojeni menjëherë!

Smoothie  me fara liri, pjeshkë dhe boronica

3/4 filxhan boronica

1/2 filxhan qumësht të bajameve

1/2 filxhan jogurt të thjeshtë Grek

1 lugë gjelle. Fara liri të tokës

2 lugë gjelle. mjaltë

1 gotë pjeshkë të ngrira

Përziejini të gjithë përbërësit në një blender derisa të bëhen pure dhe të zbuten, duke i përzier disa herë. Shërbejeni menjëherë.

Smoothie të gjelbër me mango

1 ½ gota copa mango të ngrira

1 banane e pjekur mirë, e prerë në copëza

1 gotë spinaq

3/4 filxhan qumësht të bajameve

Vendosni të gjithë përbërësit në blenderin tuaj. Përzijeni deri sa të zbuten. Shërbejeni menjëherë.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com